Soki kojarzą nam się z bogactwem smaków i zapachów. Stanowią one jeden z najsmaczniejszych i najprostszych sposobów na dostarczenie organizmowi potrzebnych mu składników. W sokach ze świeżych owoców, warzyw i ziół znajdziemy m.in. minerały, witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe, węglowodany, białka i wiele innych związków. komórkowe. Do przygotowania soków służą specjalne garnki – sokowniki.
Powoli zaczynamy doceniać uzdrawiające właściwości soków – powstał nawet termin „sokoterapia” oznaczający leczenie i oczyszczanie organizmu odpowiednio dobranymi sokami. Soki możemy przygotowywać w domu – wystarczy tylko kupić sokownik, owoce, warzywa i do dzieła. To smaczny i przyjemny sposób na zachowanie zdrowia i młodego wyglądu.
Sokownik to urządzenie służące do wytwarzania soków z owoców lub warzyw poprzez poddawanie owoców działaniu gorącej pary wodnej.
Sokownik składa się z trzech naczyń, nakładanych jedno na drugie, od dołu są to: pojemnik na wodę, zbiornik na sok, pojemnik na owoce oraz pokrywki. Podgrzana woda paruje, poprzez pionową rurkę przechodzi do jego wnętrza, a poprzez otwory w dnie naczynia na owoce dostaje się do niego i ogrzewa owoce. Pod wpływem gorącej pary z owoców wydziela się sok, który spływa do środkowego naczynia.
Przygotowanie:
Do najniższej części garnka wlewam odpowiednią ilość wody, np. połowę. Do górnej części wkładam owoce (wiśnie, maliny…), zasypuję cukrem i szczelnie zamykam. Ustawiam na gazie, żeby woda ciągle wrzała.
Po jakimś czasie z wężyka zacznie wypływać sok, który należy wlewać od razu do wyparzonych wcześniej butelek i natychmiast zakręcać (zakrętki też muszą być wyparzone). Jeśli zakrętka będzie po krótkim czasie wklęsła, tzn. butelka dobrze się zamknęła.
Wskazówki i uwagi:
Ilość cukru zależy od upodobań. Do czarnej porzeczki na 1 litr soku dodaje się przykładowo około 200 g cukru, do malin 100-150 g, do wiśni nawet 300 g, a do aronii 250-300 g.
Więcej o praktycznych produktach do domu czytaj na:
http://www.bergnershop.pl/