URODA I ZDROWIE

Soczewki wewnątrzgałkowe – ich przewaga w leczeniu zaćmy i astygmatyzmu

4 maja 2021, dodał: Alfa i Omega

Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni wzrok. To przecież dzięki niemu, poznajemy otaczający nas świat, możemy odnaleźć się w przestrzeni i po prostu czuć bezpiecznie. Nie zawsze jednak, oczy działają tak jak byśmy chcieli i bywa, że wraz z wiekiem, bądź w wyniku choroby, odmawiają nam posłuszeństwa. Sporym problemem jest chociażby wyjątkowo powszechne schorzenie, zwane zaćmą. Na szczęście, mamy możliwość jej skutecznego leczenia wieloma sposobami, z których najefektywniejszym obecnie jest metoda fakoemulsyfikacji, z jednoczesnym umieszczeniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

zaćma

Zaćma – istota choroby

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, polega na zmętnieniu soczewki oka. Dzieje się to przeważnie w miarę starzenia się organizmu a rozwija stopniowo, powodując niewyraźne, zamglone widzenie. Jako że, zaćma potrafi znacząco uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, wskazaniem jest zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie owej naturalnej, zmętniałej soczewki oka, przy jednoczesnym wszczepieniu sztucznej – wewnątrzgałkowej. Ta specjalna, nowoczesna soczewka, umożliwia widzenie w pełnym zakresie – od bliży do dali, tym samym mając przewagę nad innymi rozwiązaniami. Ponadto, z powodzeniem stosuje się ją również w leczeniu astygmatyzmu.

Dokuczliwe objawy schorzenia

W zaćmie wydaje nam się, że spoglądamy przez zamglone okno. Obraz staje się coraz bardziej rozmyty, zaś kolory wyblakłe. W miarę postępu choroby, coraz mniej światła dociera do siatkówki, co utrudnia także widzenie w nocy i prowadzenie samochodu po zmierzchu. Oprócz tego, potrzebujemy więcej światła w pomieszczeniu, by wykonywać czynności, takie jak chociażby czytanie. Schorzenie czyni nasze oczy wrażliwszymi na światło, co szczególnie stwarza problem, kiedy przebywamy w jasnym świetle słonecznym.

Kiedy masz zaćmę, możesz widzieć aureolę wokół źródeł światła. Tak samo, możesz zauważać odblask wokół latarni ulicznych i sygnalizacji świetlnej, przez co ciężko myśleć o bezpiecznym kierowaniu samochodem. Dodatkowo, niekiedy widzimy podwójnie i zmiana zauważalna jest także, gdy mówimy o barwach. Najpierw wszystko wydaje się nam bardziej żółte lub brązowe a w zaawansowanym stadium zaćmy, czasem nie odróżniamy czerni, niebieskiego, czy fioletu. Zdarza się też, że niektóre osoby odczuwają poprawę widzenia do bliży, nie potrzebując okularów do czytania, aż do momentu postępu choroby. Z drugiej strony, niekiedy chorzy muszą właśnie o wiele częściej wymieniać okulary, bądź soczewki kontaktowe.

Specyfika soczewki kontaktowej PanOptix®

Mimo wielu niedogodności ze strony naszego wzroku, przy omawianym schorzeniu, z nadzieją na znaczącą poprawę widzenia, przychodzi specjalistyczna soczewka wewnątrzgałkowa PanOptix®, powstała w oparciu o zaufaną platformę Acrysof®. Soczewki trójogniskowe, to aktualnie najnowocześniejsze spośród wewnątrzgałkowych. Konstruując je, kierowano się zwłaszcza wygodą przy aktywnym trybie życia, kiedy cenimy sobie bycie niezależnym od okularów.

PanOptix® zapewnia więc wyraźne widzenie do bliży, odległości pośredniej, oraz dali, po zabiegu usunięcia zaćmy. Jeżeli skupimy się na charakterystyce poszczególnych rodzajów widzenia, możemy wyróżnić szereg czynności, które wykonujemy patrząc blisko, pośrednio lub spoglądając w dal. Widzenie do bliży, służy nam między innymi do : czytania menu, etykiet, książek albo korzystania z telefonu. Widzenia na odległości pośrednie używamy gotując, używając komputera etc. Widzenie do dali pełni natomiast znaczącą rolę w prowadzeniu samochodu, jeździe rowerem i podróżowaniu. Oczywiście można by wymienić jeszcze całą masę pozostałych czynności, aczkolwiek te wcześniej wymienione są wystarczające, by skojarzyć podane idee.

Na rynku występuje sporo soczewek trójogniskowych, jednak PanOptix® to absolutnie nowatorskie soczewki, zoptymalizowane dla najlepszego widzenia przedmiotów, oddalonych o ok. 60cm. Wykazano bowiem, iż ta odległość jest bardziej naturalną niż na przykład 80cm ( jak w innych modelach), na którą patrzymy, wykonując codzienne czynności. Odpowiada ona ponadto, długości ramienia przeciętnej osoby. PanOptix® został też odpowiednio zaprojektowany, żeby zapewnić komfort widzenia do odległości pośredniej 60cm bez konieczności zakładania okularów.

Nieocenione zalety soczewek PanOptix®

Większość osób, ze wszczepioną soczewką PanOptix® nie musi korzystać z okularów do dali. Trwała stabilność soczewki, wpływa na znacząco mniejszą potrzebę wykonywania korekt po zabiegu, w porównaniu do innych soczewek trójogniskowych. Trzeba zaś wspomnieć o ryzyku występowania zaburzeń widzenia albo trudności w widzeniu, zwłaszcza w słabym oświetleniu.

Zabieg usunięcia zaćmy- na czym polega?

Sam zabieg usunięcia zaćmy, trwa zwykle mniej niż 30 minut i jest rutynową procedurą, wykonywaną na przykład, przy użyciu lasera LenSx®. Laser ten, pozwala na zachowanie precyzji w kluczowych etapach operacji, dlatego też nie jest tu konieczne używanie skalpela. Pierwszą częścią zabiegu jest wykonanie nacięcia w oku, po to by dostać się do soczewki, w celu jej usunięcia. Soczewkę dzieli się na niewielkie fragmenty, ułatwiając jej usuwanie.

Rekonwalescencja i rokowania po zabiegu usunięcia zaćmy

Po zabiegu usunięcia zaćmy, pacjenci przeważnie bardzo szybko wracają do zdrowia ale muszą zgodnie z zaleceniami chirurga, stosować specjalne krople do oczu. Bywa także i tak, jak w przebiegu innych zabiegów, że u niektórych osób mogą wystąpić powikłania, dlatego przed planowaną operacją trzeba skonsultować się z odpowiednim lekarzem okulistą. Reasumując, mimo efektywności wielu metod, poleca się wybrać wysoce skuteczne leczenie z wdrożeniem soczewek wewnątrzgałkowych, jako nowoczesną technologię na miarę XXI wieku.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...