Śmietana – czy jest zdrowa, różne przepisy na dania ze śmietany
Śmietana to nieodłączny element każdej kuchni. Wykorzystujemy ją do wielu dań lub jako dodatek do sałatek czy dipów. Powstaje ze śmietanki czyli słodkiej śmietany. Można z niej również stworzyć bitą śmietanę, która jest niezastąpiona przy deserach. Czy wiesz, że śmietana pomimo plotek posiada jednak sporo właściwości zdrowotnych? Zobacz co warto o niej wiedzieć, jak wybrać odpowiednią i jak ją zrobić.
Właściwości zdrowotne
Śmietana wcale nie odstaje od innych produktów mlecznych. Jest ona bowiem świetnym źródłem białka, wapnia, fosforu, witaminy A oraz B2 i 12. Jak wiadomo wapń oraz fosfor poprawiają kondycję kości i zębów, a wapń pomaga w ich budowie oraz mineralizacji. Dodatkowo pomagają w procesie kurczliwości mięśni i przewodzeniu bodźców nerwowych.
Z kolei fosfor jest nam potrzebny do prawidłowego wchłaniania wapna przez organizm a także syntezie białka i mineralizacji kości. Witamina B12 wspomaga pracę układu nerwowego i pomaga proces produkcji czerwonych krwinek. Witamina B2 to niezbędny składnik przy przemianie materii. Witamina A poprawia nasz wzrok, skórę, paznokcie i włosy a także układ odpornościowy.
Mimo tych dobrych korzyści należy pamiętać, że śmietana posiada swoje kalorie i kwasy tłuszczowe nasycone. Należy więc ograniczyć jej spożycie i pamiętać o swoim zdrowiu. Wszystko z umiarem i z głową.
Skład śmietany
Śmietanę wykonuje się ze słodkiej śmietanki powstałej w procesie odwirowania mleka. Do tego dodaje się bakterie fermentacji mlekowej. Ma to na celu ukwaszenie oraz zagęszczenie śmietanki. Śmietankę, którą używa się do produkcji śmietany można użyć również do pasteryzacji oraz homogenizacji.W śmietanie znajduje się ok 18 % tłuszczu. Posiada ona jednolitą oraz gęstą konsystencję o jasnokremowym kolorze. Jej smak jest kwaskawy.
Wykonanie
Śmietanę w domowym zaciszu wykonamy ze śmietanki oraz kultur starterowych. Zaczynamy od podgrzania jej do temperatury 85 st. C – 90 st. C i utrzymujemy w tej temperaturze przez około 5 minut. Teraz wystarczy schłodzić ją do 20 st. C, dodać kultury starterowe i dokładanie wymieszać. Odstaw śmietankę na 16-18 godzin w temperaturze 20 st. C. W momencie uzyskania gęstej konsystencji umieść śmietanę się w lodówce na 4 do 6 dni.
Odpowiedni wybór
Przy wyborze śmietany ważne jest, aby zwrócić uwagę na skład podany na etykiecie. Zazwyczaj można na nich znaleźć substancji zagęszczających (żelatyna, guma guar, karagen), skrobi modyfikowanej, mleka w proszku, emulgatorów, barwników.
Jak więc wybrać dobrą śmietanę? Zasada jest prosta – im mniej składników na etykiecie tym lepiej. Ważna jest również śmietanka oraz kultury bakterii mlekowych. Ponad to możecie tez wybrać się do sklepów ekologicznych i tam wybrać dobrą śmietanę.
Ciasto kapitańskie z masą z ajerkoniakiem i śmietaną – przekładane ciasto
Składniki na blachę o wymiarach ok. 34 cm x 24 cm
Biszkopt:
* 5 jajek
* 5 łyżek cukru
* 4 łyżki mąki pszennej
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 2 łyżki kakao
Masa ajerkoniakowa:
* 700 ml mleka
* 1 szklanka cukru
* 1 opakowanie cukru wanilinowego
* 2,5 łyżki mąki pszennej
* 5 łyżek mąki ziemniaczanej
* aromat waniliowy
* 3 żółtka
* 300 g masła
* pół szklanki likieru Advocat
Masa śmietanowa:
* 500 ml śmietany kremówki
* cukier puder do smaku
* 2 śmietan-fixy
Dodatkowo:
* szczypta kakao
* opakowanie okrągłych biszkoptów
* 200 ml zaparzonej kawy
Przygotowanie:
Biszkopt:
Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę. Partiami dodawać cukier. Gdy wszystko ładnie się połączy dodać żółtka. W następnej kolejności przesiać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Wymieszać (najlepiej łyżką drewnianą). Wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piec do tzw. suchego patyczka.
Masa ajerkoniakowa:
Połowę cukru i mleka zagotować. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Następnie dodać obie mąki i pozostałe mleko. Wszystko zmiksować tak, aby nie było grudek. Mieszankę wlać na gotujące się mleko i energicznie zamieszać. Chwilę pogotować. Budyń przykryć i odstawić do ostygnięcia. Miękkie masło zmiksować do białości i dodawać po 1 łyżce zimnego budyniu, cały czas miksując.
Masa śmietanowa:
Mocno schłodzoną kremówkę ubić na sztywno, dodając partiami cukier puder, a na samym końcu śmietan fixy.
Na biszkopt wyłożyć połowę masy ajerkoniakowej, ułożyć okrągłe biszkopty moczone w kawie, wyłożyć resztę masy. Posypać kakao. Wyłożyć masę śmietanową, po czym również udekorować kakao (można tu także użyć płatków czekoladowych).
Gotowana marchewką ze śmietaną – dodatek do dań obiadowych
składniki:
- 4 marchewki średniej wielkości – mogą być z rosołu
-
3/4 szklanki bulionu
-
sól, pieprz, cukier,
-
troszkę soku z cytryny
-
2 łyżeczki mąki kukurydzianej
-
natka pietruszki
-
2 łyżki śmietany 12 %
Przygotowanie:
Marchew gotujemy lub jeśli jest z bulionu wyjmujemy i kroimy w dużą kostkę, zalewamy częścią bulionu. Do reszty bulionu dodajemy mąkę kukurydzianą w osobnej szklance, mieszamy, taką zaprawę dodajemy do marchwi. Czas na doprawienie oraz dodanie śmietany i natki pietruszki. Smacznego!
Ciasto Kopiec kreta z bananami i bitą śmietaną
Składniki:
Ciasto:
- 250 g masła lub margaryny (tym razem dałam Słynne masło roślinne)
- 350 g cukru
- 3 łyżki kakao (u mnie Wedel)
- 7 łyżek wody
- 3 jajka
- 250 g mąki pszennej (u mnie Mąka Basia)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa:
- 500 ml śmietanki 30 lub 36% (u mnie Łowicka 36%)
- 250 g mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
- 2 śmietan fixy
- gorzka czekolada (dałam Wedel)
dodatkowo:
- 3 banany
- sok z cytryny lub limonki
Przygotowanie:
Masło, wodę, cukier i kakao wkładamy do rondelka. Wszystko rozpuszczamy i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Dokładnie studzimy. Zimną masę miksujemy z żółtkami, a następnie z przesianą mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Z białek ubijamy pianę. Stopniowo dodajemy ją do masy kakaowej i delikatnie łączymy rózgą lub drewnianą szpatułką (najlepiej pianę dodawać partiami).
Tortownicę o średnicy 26 cm smarujemy masłem i posypujemy delikatnie mąką. Przelewamy ciasto, wyrównujemy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°. Pieczemy ok 50 minut – lub do tzw suchego patyczka. Studzimy.
Z zimnego ciasta ścinamy wierzch a następnie pozostawiając ok 1 cm spodu i 1 cm po obwódki wydrążamy delikatnie środek. Wydrążone ciasto kruszymy.
Banany obieramy i przekrawamy wzdłuż. Skrapiamy sokiem z cytryny aby nie ściemniały. Układamy w środku ciasta przekrojoną częścią do dołu.
Śmietanę ubijamy na sztywno ze śmietan fixem. Pod koniec dodajemy cukier puder a następnie stopniowo mascarpone. Czekoladę ścieramy na wiórki. Dodajemy do masy i delikatnie mieszamy. Gotową wykładamy na banany tworząc kopiec. Wierzch obsypujemy pokruszonym ciastem. Ciasto wstawiamy na ok 2 godziny do lodówki. Po tym czasie możemy już delektować się smakiem.
Krem brokułowy ze śmietaną
- 1 duży brokuł
-
2 marchewki
-
duża cebula
-
2 średnie ziemniaki
-
2 łyżki masła
-
50 ml śmietany kwaśnej
-
20 dag serka topionego ziołowego
-
2 kostki bulionowe
-
szczypta kurkumy
-
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
-
sól i pieprz
-
koperek
Wykonanie:
Pokrój drobno marchew, ziemniaki i cebulę. Podsmaż na maśle. Przełóż do garnka, dodaj rozdrobiony brokuł. Kostki bulionowe rozrób w 1 litrze wrzątku i zalej warzywa. Gotuj ok. 30 minut. Zupę lekko ostudź, zmiksuj na krem blenderem. Postaw na ogniu i zapraw zupę śmietanką i serkiem topionym (mieszając go w kubku, by zupa się nie zważyła). Gotuj powoli aż serek dobrze połączy się z zupą. Dopraw solą, pieprzem, czosnkiem i kurkumą. Podawaj z koperkiem lub natką pietruszki.