Na drobne urazy narażeni jesteśmy wszyscy. Według badań¹ aż 88% Polaków powyżej 15. roku życia doznaje stłuczeń lub obrzęków przynajmniej raz w roku. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w takich przypadkach. Najważniejsze, aby po urazie jak najszybciej zastosować leki, które obkurczą uszkodzone naczynia krwionośne i pomogą zmniejszyć zarówno obrzęk, jak i ból. Należy zadbać, aby w domowej apteczce pierwszej pomocy znalazły się specjalistyczne preparaty na siniaki, stłuczenia i obrzęki, np. Altacet. Nowoczesny lek Altacet żel skutecznie zmniejsza obrzęk tkanek, łagodzi objawy odczynu zapalnego, a także redukuje ból. Preparat zawiera octanowinian glinu, substancję o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym.
Powszechny problem
Uprawianie sportu i spędzanie czasu na świeżym powietrzu sprzyja powstawaniu obrzęków, stłuczeń i kontuzji. Gdyby ich liczba określała kondycję fizyczną, bylibyśmy najbardziej wysportowanym narodem na świecie. Dlaczego? Według badań[1], w Polsce rocznie 88% osób powyżej 15. roku życia doznaje urazu, który skutkuje stłuczeniem lub obrzękiem. W skali 6 miesięcy odsetek przypadków jest niewiele niższy – przekracza 75%, czyli dotyczy 21 milionów Polaków! Okazuje się jednak, że największą liczbę drobnych urazów odnotowuje się w miejscu, w którym czujemy się najbezpieczniej – w domu. Dlatego każdy powinien wiedzieć, jak postępować w przypadku drobnych urazów, niezależnie od tego, czy prowadzi aktywny tryb życia, czy też większość czasu spędza na kanapie lub przy komputerze.
Jak postępować w przypadku urazu?
Często popełnianym błędem są próby rozcierania i rozgrzania uszkodzonego miejsca. Takie postępowanie prowadzi do rozszerzenia uszkodzonych naczyń krwionośnych i tylko zwiększa obrzęk oraz towarzyszący mu ból. Maść lub żel przeciwbólowy pomaga łagodzić jedną z przykrych konsekwencji urazu. Dlatego ważne, aby tuż po zdarzeniu zastosować specjalistyczne preparaty, które obkurczą uszkodzone naczynia i pomogą zmniejszyć obrzęk. Specjalne leki na stłuczenia, obrzęki i siniaki, dostępne w postaci żelu lub tabletek do przygotowania okładów, zmniejszą również ból pojawiający się bezpośrednio po urazie. Użyte bezzwłocznie po kontuzji, pozwolą szybciej wrócić do formy.
Pierwsza pomoc z domowej apteczki
Podręczna apteczka jest dostępna praktycznie w każdym domu. Najczęściej można w niej znaleźć preparaty witaminowe, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Gdy dojdzie do urazu, zaczyna się nerwowe poszukiwanie właściwych leków. A tu trzeba działać szybko. Dlatego warto uzupełnić swoją apteczkę o lek na stłuczenia i obrzęki – Altacet żel. Altacet żel w poręcznej tubce jest wygodny w użyciu w każdej sytuacji. Z łatwością można go też zabrać ze sobą na piknik czy wakacje.
Altacet – stosuj od razu, gdy doznasz urazu
Lek Altacet żel to nowoczesny preparat do miejscowego stosowania w przypadku urazów i kontuzji. Altacet skutecznie zmniejsza obrzęk tkanek, łagodzi objawy odczynu zapalnego, a także redukuje ból. Preparat zawiera octanowinian glinu, substancję o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym. Zastosowanie leku bezpośrednio po urazie, a następnie zgodnie ze wskazaniami, skraca czas niedyspozycji i przyspiesza powrót do pełnej sprawności.
Altacet żel będzie też pomocny w przypadku obrzęków spowodowanych oparzeniami I˚ stopnia.
Dostępne opakowania:
tuba 75 g, cena ok. 14 zł, dostępny tylko w aptekach
tuba 40 g, cena ok. 8,80 zł, dostępny w aptekach i sklepach
[1] “Habits of using OTC brands for muscle and joint pain, injuries and swellings”, badanie ilościowe TNS OBOP, lipiec 2009