Skąd wziąć zwolnienie lekarskie w weekend?
Choroba nie wybiera czasu i miejsca, w którym nas dopada. Nie można się do niej przygotować, ani tym bardziej jej zaplanować. W weekend dostanie się do lekarza pierwszego kontaktu graniczy z cudem, gdy wszystkie przychodnie podstawowej opieki medycznej są nieczynne. Sprawa komplikuje się, jeśli pracujesz lub studiujesz w weekend i koniecznie potrzebujesz zwolnienia. Co zrobić, kiedy zdarzyło Ci się zachorować, a powinieneś być wtedy w pracy? Przychodnie zamknięte na głucho, ale Ty masz kilka dróg do wyboru.
Po pierwsze: wizyta prywatna
W każdym większym mieście bez problemu możesz dostać się do lekarza świadczącego prywatne wizyty lekarskie – nawet z dojazdem do domu w obrębie miasta. Za ustaloną stawkę lekarz dokładnie zbada Cię, przepisze leki, które mają postawić Cię na nogi. Wystawi też zwolnienie, które następnie będziesz mógł przedstawić swojemu pracodawcy lub potraktować jako usprawiedliwienie nieobecności na uczelni.
Po drugie: wizyta w poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej to miejsca funkcjonujące najczęściej w obrębie szpitali. Ich celem jest zapewnienie opieki medycznej osobom, które potrzebują nagłej pomocy medycznej codziennie w godzinach 18:00-8:00 oraz w dni ustawowo wolne od pracy i w weekendy przez całą dobę.
Ich drugim celem jest odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, które docelowo mają świadczyć opiekę medyczną w przypadku stanu zagrożenia życia pacjenta. Z wszelkimi drobniejszymi dolegliwościami, które nie zagrażają znacząco zdrowiu i życiu należy kierować się właśnie do poradni nocnej i świątecznej. Opieka ta świadczona jest w ramach NFZ, a w zakres świadczonych usług przez lekarza wchodzi zbadanie pacjenta oraz przepisanie odpowiednich leków. Dodatkowo, jeśli lekarz uzna to za konieczne, wystawi także e-zwolnienie. Elektroniczne L4 będzie widoczne w ciągu kilku minut na Twoim koncie ePUAP w ZUS, skąd Twój pracodawca bardzo łatwo je pobierze.
Po trzecie: portale medyczne
Ostatnią drogą wyboru jest wizyta domowa w wersji on-line. Teleporada stała się popularna w czasie ostatniej pandemii i do tej pory jest chętnie wybieraną drogą kontaktu z lekarzem. Portale medyczne to nic innego jak serwisy świadczące teleporady, któe oferują także samodzielne zamówienie potrzebnego leku. W domowym zaciszu komfortowo skonsultujesz swój stan zdrowia w lekarzem. Dostaniesz kod do recepty na leki, które zostaną Ci przepisane, a jeśli potrzebujesz – także elektroniczne zwolnienie. Lekarz wystawiający recepty i zwolnienia elektroniczne ma dokładnie takie same uprawnienia, jak lekarz, którego możesz spotkać w gabinecie. Nie zdarzy się zatem sytuacja, że ktokolwiek będzie mógł podważyć zasadność takiego zwolnienia! Miejscem, gdzie uzyskasz receptę online lub elektroniczne zwolnienie lekarskie jest między innymi serwis Receptomat.pl. Już w ciągu kilku minut otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie i będziesz mógł cieszyć się spokojem ducha. Bez stresu o piętrzące obowiązki służbowe, skupisz się na powrocie do zdrowia, by szybko powrócić do pracy.
Pamiętaj! Jeśli potrzebujesz zwolnienia, a w danym momencie nie możesz dostać się do lekarza, możesz poprosić o wystawienie zwolnienia wstecznego, obejmującego maksymalnie 3 dni przed zgłoszeniem się do lekarza. Powiadom o tym fakcie pracodawcę, że jesteś chory, a zwolnienie zostanie wpisane w system niezwłocznie po wizycie u lekarza lub po odwiedzeniu l4.pl!