Skąd wiadomo, że potrzebujesz nawodnienia? Jak szybko temu zaradzić?

14 września 2018, dodał: Redakcja

Woda stanowi podstawę funkcjonowania każdego organizmu. Brak odpowiedniej ilości płynów, a także inne czynniki, takie jak upał czy wysiłek mogą spowodować odwodnienie. Sprawdź, jakie sygnały mogą o nim świadczyć. Dowiedz się, czy i jaki suplement diety może pomóc przywrócić równowagę wodno-elektrolitową.

rganizm człowieka składa się w ok. 50-60% z wody. Utrzymanie ilości płynów na tym poziomie jest ważne, ponieważ  przekłada się to na jego wydajne funkcjonowanie. Problem polega na tym, że podczas wykonywania codziennych czynności dochodzi do utraty wody oraz elektrolitów. Wydalane wraz z potem, oddychaniem, czy moczem powinny być z powrotem uzupełniane.

Odwodnienie organizmu? Jak rozpoznać czy potrzebujesz nawodnienia?

Po wodę sięgasz dopiero wtedy, gdy męczy Cię uczucie pragnienia? To zdecydowanie za późno – w ten sposób organizm próbuje zasygnalizować, że poziom nawodnienia jest już na niskim poziomie. Jednak już wcześniej wysyła sygnały świadczące o obniżonej ilości wody i elektrolitów. Obniżenie poziomu nawodnienia o 2-3% już daje pierwsze sygnały, których nie powinno się lekceważyć.

Sygnałami zapotrzebowania na dodatkową ilość wody oraz mogą być:

 • problemy z koncentracją
 • trudności w zapamiętywaniu
 • obniżona wydolność fizyczna
 • opóźniony czas reakcji na bodźce
 • osłabienie apetytu
 • rozdrażnienie
 • uczucie ciągłego zmęczenia

Jeżeli mamy do czynienia ze znacznym niedoborem płynów, objawy nasilają się, mogą też pojawić się kolejne sygnały, takie jak:

 • wzmożone pragnienie
 • zmiany w kolorze moczu
 • zmniejszona ilość oddawanego moczu
 • utrata sprężystości skóry.

Jak nawodnić organizm?

Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, należy pamiętać o regularnym dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów. Zgodnie z zaleceniami, kobiety powinny wypijać średnio 2 l płynów na dobę, zaś mężczyźni – ok. 2,5 l płynów dziennie. Wszystko jednak zależy od temperatury i wilgotności otoczenia oraz podejmowanej aktywności fizycznej.

W gorące dni zaleca się zwiększyć podaż płynów. Dotyczy to również osób prowadzących aktywny tryb życia. Szczególnie sportowcy powinni dostarczać odpowiednią ilość wody w okresie okołowysiłkowym.

Sama woda to jednak za mało, ponieważ organizm potrzebuje również elektrolitów. Sód, magnez, potas, wapń i chlorki w postaci jonów łatwo dostarczyć poprzez odpowiednio dobrany suplement diety. Dostępne w formie tabletek musujących, np. Oryal, szybko się przyswajają i dbają o to, by gospodarka wodno-elektrolitowa pozostała niezachwiana.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Powiększanie oraz wypełnianie ust
> kaweczka napisał/a:> > rylka11 napisał/a:> Polecam dr Roberta ale jak szukałam...
Fundacja WOŚP - wielka pomoc dla ch…
Tu musi upłynąć trochę czasu, Orkiestra będzie nadal grała, bo życie płynie dalej...
odchudzanie z dietetykiem
Wuzetka polecam ci specjalistów od diety cambridge to mega fachowcy, i specjaliści, którzy...
Kosmetyki na zmarszczki
O tym, jak dobrze zadziała kosmetyk decyduje przede wszystkim czas reakcji. Dlatego nie warto...