Skąd bierze się moda na kosmetyki organiczne?

15 lipca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Moda, jak to moda, napędzana jest głównie marketingiem, ale w przypadku kosmetyków organicznych jak raz jest kilka powodów innych niż reklama, dla których warto się tymi preparatami zainteresować. Spróbujmy spojrzeć na sprawę uczciwie.

????????????????????????????????????????

Prawo rynku

Fakt, że na zachodzie miliardy euro zostały utopione w marketingu kosmetyków organicznych, spowodował, że i u nas pojawiła się moda (bo inaczej tego nazwać nie można) na kosmetyki powstające na naturalnych substancji. Sama idea jest szczytna – sprzedajemy kosmetyki, których składniki mają wyłącznie pochodzenie naturalne, a w dodatku premiujemy w tym certyfikowane gospodarstwa ekologiczne. Oczywiście, gdyby chodziło tylko o ideę, to kampania reklamowa nigdy nie przybrałaby takich rozmiarów. Bardzo duże znaczenie ma fakt, że kosmetyki organiczne cieszą się nie zawsze zasłużoną opinia najbezpieczniejszych preparatów na rynku.

kosmetyki-organiczne

Mit: kosmetyki organiczne nie uczulają

Sam fakt, że wszystkie składniki kosmetyków są organiczne, nie powoduje jeszcze, że nie mogą powodować uczuleń. Są w tym tak samo skuteczne, jak czyste chemicznie substancje syntetyczne, a o tym, że natura uczula, niech świadczą alergie na pyłki, jad os czy innych owadów albo choćby alergie pokarmowe, skądinąd też będące rekcjami na substancje zgoła naturalne.

Fakt: kosmetyki naturalne są bogatsze

Spośród wszystkich znanych substancji chemicznych, umiemy na skalę przemysłową wytwarzać jedynie bardzo nieliczne. Pozyskiwanie ich w naturalnej postaci może więc być sposobem zwyczajnie tańszym, nawet jeśli źródłem konkretnych substancji będą kosztowne gospodarstwa ekologiczne. Druga rzecz to powiązania między różnymi substancjami. W wielu przypadkach wprawdzie jesteśmy w stanie syntetyzować wszystkie potrzebne substancje, ale w naturze występują one w różnych formach, kombinacjach i połączeniach, co także wpływa na ich przyswajalność, szkodliwość, skuteczność, bezpieczeństwo. Kosmetyk jest zazwyczaj produktem złożonym i nawet jeśli w składzie zaznaczona jest tylko jedna substancja czynna, to praktycznie nigdy nie można wykluczyć jej interakcji z substancjami pomocniczymi – te ostatnie mają po prostu nierozpoznane działanie, a nie potwierdzony brak jakiegokolwiek działania.

makijaż-organiczny1

Duży wybór sprzyja popularności

Dla producentów kosmetyków liczą się przede wszystkim zyski, a jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie dochodu jest dywersyfikacja, zatem w ofertach pojawiają się coraz liczniejsze produkty z kolejnych klas: peeling do ciała, szampon, masła kosmetyczne, produkty dla dzieci i wiele, wiele innych. Tak naprawdę, w każdej klasie produktów można dziś znaleźć przynajmniej kilka różnych kosmetyków organicznych. Duży wybór sprawia, że klienci, którzy nawet nie zakładali zakupu wyłącznie kosmetyków organicznych, przekonują się do nich pod wpływem reklamy, miejsca ekspozycji, opakowania itp. Jeśli kosmetyk okaże się zgodny z oczekiwaniami klienta, to taka osoba przy ponownych zakupach znów postawi na kosmetyki organiczne, ten sposób zwiększając na nie zapotrzebowanie.

 Na co uważać?

Musisz wiedzieć, że kosmetyki organiczne i naturalne to dwie różne klasy. Naturalne są pozornie łatwe do zdefiniowania, ale tak naprawdę często z naturalnymi niewiele mają wspólnego, natomiast kosmetyki organiczne produkowane są na bazie roślin pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych. W przypadku naturalnych takiej pewności nie ma, może się więc okazać, ze stopień ich czystości jest daleki od oczekiwanego, a tym samym spadnie również bezpieczeństwo ich stosowania.