Siłownia domowa – co jest potrzebne do siłowni w domu?
Niektóre osoby z różnych przyczyn nie wyobrażają sobie trenować w miejscu publicznym wśród innych ludzi, np. na siłowni czy sali fitness. Co mogą zrobić, jeśli mimo to chcą dbać o zdrowie i dobrą sylwetkę? Rozwiązaniem może być siłownia domowa. Zobaczmy, co jest potrzebne, aby stworzyć dobre miejsce do ćwiczeń w domowym zaciszu.
Przygotowanie miejsca do ćwiczeń w domu
Przed kompletowaniem sprzętu do ćwiczeń w domowym zaciszu, warto uprzednio przygotować miejsce, w którym będziemy ćwiczyć. Przestrzeń ta powinna być bezpieczna, komfortowa i motywująca. Będzie ona sprzyjać regularnym treningom i utrzymaniu zdrowego trybu życia.
Przede wszystkim należy znaleźć w domu lub mieszkaniu odpowiednie miejsce, które pozwoli na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Nie musi to być bardzo duże pomieszczenie, ale ważne, aby było wygodne i miało sprawną wentylację – dobry przepływ powietrza jest ważny podczas treningów.
Na podłodze warto ułożyć specjalne maty do ćwiczeń, które wytłumią dźwięki, ochronią podłogę przed urazami, a także zapewnią stabilne podłoże podczas treningu. Równie ważne jest zorganizowanie półek lub stojaków na sprzęt i akcesoria do ćwiczeń. Wszystko powinno mieć swoje miejsce, aby w pomieszczeniu panował porządek i łatwo było się po nim poruszać, a sprzęt zawsze był pod ręką.
Na koniec, można pokusić się o dodatki – motywujące plakaty w ramach na ścianach, lustra pomagające monitorować i poprawiać technikę wykonywanych ćwiczeń czy źródło muzyki.
Podstawowe wyposażenie siłowni domowej – sprzęt do treningu cardio
Trening cardio pozwala na skuteczne zgubienie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Niektóre ćwiczenia tego typu można wykonywać bez żadnych akcesoriów, jednak ich posiadanie z pewnością pomoże urozmaicić trening.
Do popularnych sprzętów do treningu cardio, które można wykorzystać w domu należy bieżnia, która umożliwia bieganie lub chód w miejscu oraz rower stacjonarny, który pozwala na pokonywanie wielu kilometrów na jednośladzie bez konieczności wychodzenia z budynku. Oprócz tego, popularnością cieszy się orbitrek, zwany także trenażerem eliptycznym lub crosstrainerem. To maszyna łącząca wiele rodzajów aktywności i angażująca mnóstwo mięśni jednocześnie zapewniając efektywny trening cardio.
Ponadto, w ćwiczeniach cardio można wykorzystywać również nieco prostsze, ale równie skuteczne sprzęty – np. skakanki pozwalające spalić dużą liczbę kalorii w krótkim czasie czy steppery, czyli urządzenia symulujące chodzenie po schodach.
Podstawowe wyposażenie siłowni domowej – sprzęt do treningu siłowego
Trening siłowy, podobnie jak cardio również można wykonywać jedynie z masą własnego ciała. Mimo to, jeśli zależy nam na szybszym efekcie, to warto zainwestować w podstawowe sprzęty.
Bazą powinna być sztanga oraz hantle. Pozwalają one na przeprowadzenie treningu kulturystycznego, wzmacniania mięśni i budowania siły. Posiadając sztangę oraz hantle można trenować niemal wszystkie partie mięśniowe – od bicepsów, poprzez plecy i barki, aż do nóg i pośladków. Warto wybrać takie hantle i sztangi, które umożliwiają zamontowanie na nich różnego obciążenia. Zaopatrzenie się w zestaw różnorodnych ciężarów pozwala na wykorzystanie jednego akcesoria przy treningu różnych partii mięśniowych oraz stopniowego zwiększania obciążenia w miarę robienia postępów.
Jeśli już kupimy sztangę i hantle, to przydatna będzie również ławka treningowa. Nie jest ona niezbędna już na początku przygody z ciężarami, jednak z pewnością ułatwia wykonywanie różnych ćwiczeń. Oprócz sztangi i hantli, w treningu siłowym może przydać się drążek. To prosty, ale bardzo skuteczny sprzęt do ćwiczeń mięśni pleców i ramion. W dodatku zajmuje on niezwykle mało miejsca – najprostsze modele można zamontować nawet w futrynie drzwi.
Jeśli ktoś chce rozpocząć swoje treningi siłowe nieco delikatniej, to zamiast sztangi i hantli może na początek nabyć elastyczne, oporowe opaski do ćwiczeń, obciążniki na rzepy na nogi i ręce czy kettle. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sprzęty te nie są aż tak skuteczne i wytrzymałe, jak tradycyjne żeliwne akcesoria.
Więcej informacji można przeczytać w artykule: Podstawowe wyposażenie siłowni domowej