Separator na haluksy – skuteczna metoda walki z bólem
Haluksy, czyli koślawe paluchy to problem, który dotyka znaczną część społeczeństwa. Deformacje są powodem licznych kompleksów, powodują również silne dolegliwości bólowe oraz kłopoty z dopasowaniem obuwia. Haluksy wymagają odpowiedniego postępowania, które poprawi komfort życia.
Co to są haluksy?
Haluksy spowodowane są deformacją I stawu śródstopno-paliczkowego. Wskutek sprzyjających czynników tj. stan zapalny, podrażnienie, noszenie niewygodnego obuwia powstaje guzek, którzy tworzy wystającą kość. Paluch stopy odchyla się od pozostałych palców i powstaje charakterystyczna deformacja. Wraz z rozwojem choroby pozostałe palce zaczynają ustawiać się również w nieprawidłowy sposób, mogą zachodzić na siebie. Haluksy są bardzo rozpowszechnione, cierpi na nie około 50% dorosłego społeczeństwa. Problem występuję najczęściej u ludzi starszych, głównie kobiet. Ryzyko powstania deformacji zwiększa również nadwaga, BMI powyżej 25, a także predyspozycje genetyczne.
Jakie są podstawowe przyczyny powstawania haluksów?
Są różne przyczyny, które przyczyniają się do rozwoju koślawych paluchów. Główne, o których warto wspomnieć to:
- nieodpowiednia współpraca mięśni krótkich i zewnętrznych stopy;
- słaba siła mięśni zginających i odwodzących paluch;
- niewłaściwe ustawienie kości piętowej;
- brak aktywności fizycznej;
- noszenie niewygodnego obuwia;
- długotrwałe przebywanie w jednej pozycji;
- nadmierne obciążenie stopy;
- urazy stopy;
- choroby zapalne stawów stopy;
- ciąża.
Haluksy często towarzyszą innym chorobom tj. nerwiak Mortona, zespół Downa czy zespół Ehlersa-Danlosa. Deformacja wywołuje szereg przykrych dolegliwości, tj. stan zapalny, bolesne odciski, ból przy chodzeniu, utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Koślawe paluchy – jak leczyć?
Haluksy rozwijają się stopniowo, dlatego nie warto czekać, aż choroba zacznie powodować silne dolegliwości. W przypadku zauważenia pierwszych objawów należy udać się do lekarza i wykonać potrzebną diagnostykę. Niezbędne będzie badanie fizykalne oraz zdjęcie RTG., które pomoże określić m.in. kąt koślawości palucha. Stopień zaawansowania choroby określa skala Manchester. Pierwszy stopień oznacza stopę prawidłową, a IV stopień, gdzie odchylenie dużego palca stopy wynosi powyżej 50°, oznacza zaawansowaną deformację. Na początku warto zastosować leczenie zachowawcze, które w wielu przypadkach pozwala zredukować problem. Zaleca się noszenie wygodnych butów, z szerokimi noskami i niskim obcasem, ulgę mogą przynieść zimne okłady, ćwiczenia, masaże, zabiegi fizjoterapeutyczne. Ważna jest również utrata zbędnych kilogramów. Dużą ulgę przynoszą różnego typu opaski, wkładki czy separatory na haluksy. Leczenie operacyjne stosowane jest tylko w przypadku, gdy inne metody nie przynoszą efektów, a zmiany bardzo szybko postępują.
Separator na haluksy – skuteczna korekcja ułożenia palców
Separatory na haluksy to jedna z popularnych metod, która przynosi ulgę w bólu, zwiększa komfort chodzenia i wykonywania codziennych czynności, a także przyczynia się do zatrzymania rozwoju choroby. Separatory mają na celu izolację palucha od pozostałych palców stopy. Dobrym wyborem są separator na haluksy 5w1, które są połączeniem tradycyjnego separatora z osłonką na koślawe paluchy. Produkt zakłada się na 5 palców, dzięki czemu doskonale trzyma się na stopie i koryguje jednocześnie ułożenie wszystkich palców. Obszerna część dolna jest dodatkowym zabezpieczeniem stopy przed mikro wstrząsami powstającymi w czasie chodzenia. Wbudowany klin naprostowuje koślawego palucha, pozwala szybko zredukować ból i inne nieprzyjemne odczucia. Chroni bolące miejsce, zapobiega nadmiernemu ocieraniu wystającej kości o obuwie oraz zachodzeniu palców na siebie. Dzięki temu, że ma anatomiczny kształt, chroni przed bocznymi uderzeniami i urazami, izoluje bolesne miejsce oraz pomaga w gojeniu się skóry. Rozbudowa konstrukcja spełnia również funkcję podkładki pod śródstopie, doskonale amortyzuje podbicie stopy, dzięki czemu chodzenie nie sprawia bólu. Separator palców wykonany jest z przyjemnego, niealergicznego i elastycznego silikonu, który nadaje się do codziennego użytkowania. Podkładka posiada otwory wentylacyjne, które dbają o prawidłowy przepływ powietrza, zapobiegają przegrzaniu i odparzeniem, a także poprawiają komfort termiczny. Osoby, które planują stosować separator więcej niż 7-8 godzin na dobę mogą posypać stopę talkiem dla niemowląt celem uniknięcia odparzeń. Produkt jest uniwersalny, nadaje się zarówno na prawą, jak i lewą nogę. Może być stosowany do każdego typu obuwia, przez kobiety i mężczyzn. Separator na haluksy jest higieniczny, elastyczny silikon można myć w ciepłej wodzie, nie traci swoich właściwości. Może być stosowany zarówno do leczenia, jak i profilaktyki haluksów. Pierwsze efekty działania produktu widoczne są już po dwóch tygodniach od pierwszego zastosowania.
Haluksy są uciążliwe, ale dzięki nowoczesnym opaskom i separatorom można z nimi skutecznie walczyć. Dobrej jakości, sprawdzone produkty jednocześnie likwidują wiele problemów, poprawiają komfort chodzenia i sprawiają, że dolegliwości bólowe całkowicie znikają.