Separacja czy rozwód: oto jest pytanie. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Separacja czy rozwód – porady prawnika

5 maja 2014, dodał: NaWidelcu
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Na kawie z prawnikiem 4: separacja czy rozwód?

0008020905O-849x565

Na forum zadane zostało pytanie:

„Jak to jest z separacją? Jest obowiązkowa przed rozwodem czy nie?”

Najkrócej rzecz ujmując: nie. Są to inne instytucje, często mylone. Właśnie dlatego warto wskazać sobie najistotniejsze różnice.

Separacja to rozdzielność małżonków, pierwszy krok do wzięcia rozwodu dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane lub nie spełniły wymogów ustawy czy zwyczajnie nie uzyskały rozwodu.

Rozwód z kolei to już definitywne rozwiązanie małżeństwa.

  • Przesłanki

Rozwód wymaga trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Separacja jedynie zupełnego. Więc jeśli małżeństwo straciło szanse na przyszłość, ale w krótkim czasie, warto najpierw wystąpić o separację.

Separacji może żądać wyłącznie winny małżonek, przy rozwodzie jest to co do zasady niemożliwe.

  • Skutki prawne

Separacja rozwód powodują podobne skutki prawne. Występują niewielkie różnice np. jedynie rozwiedziony małżonek może powrócić do starego nazwiska.

  • Nowy związek małżeńskie

Jest dopuszczalny jedynie po rozwodzie.

  • Koszt i czas

Sprawy o separacje z reguły trwają krócej. Kosztuję też mniej, bo 100 zł, podczas gdy wnoszenie o rozwód to koszt 600 zł.

  • Obowiązek pomocy

Jeżeli zasady słuszności nakażą świadczenie pomocy- małżonek w separacji będzie do niej zobowiązany. Po rozwodzie nie ma takiego przymusu.

  • Powroty

Raz uzyskany rozwód to decyzja nie do odwołania. Jeśli byli małżonkowie chcą się ponownie zejść, konieczny jest ślub. Separację w każdej chwili można wycofać, co więcej podczas jej trwania obie strony cały czas są małżeństwem.

 

Wracając do sedna pytania. Separacja to instytucja dla „w gorącej wodzie kąpanych” lub tych, którzy potrzebują zerwać więzi prawne na już. Nie ma obowiązku jej przejścia przed rozwodem. Często jednak ułatwia jego uzyskanie. Separacja będąca wynikiem orzeczenia sądowego jest nazywana prawną. Można spotkać się też z separacją faktyczną- oznaczającą fakt powstania rozdzielności na zasadzie zerwania wspólnych więzi np. mąż wyprowadził się, każda ze stron płaci i zarabia na siebie. Chociaż nie można tu powołać się na orzeczenie separacji, ten stan znacznie ułatwi uzyskanie rozwodu.

Masz pytania? Zadaj je na forum i czekaj na odpowiedź.

 zobacz również:

Kto częściej zdradza – mężczyźni czy kobiety? >>

Rozwód – odpowiedzi na pytania

Skok w bok – czy warto? – forum >>

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz