Na kawie z prawnikiem 3: odpowiedzi na pytania od użytkowników
Na forum zapytałam, co Was interesuje w temacie rozwodów. Pojawiło się kilka pytań.
„Zawsze mnie interesowało jak sądy rozstrzygają kwestię opieki nad dzieckiem? Czy z automatu jest przyznawana kobiecie?”
Nie! Jest to błędne przekonanie, które niestety czasem oparte jest na pojedynczych przypadkach. Orzekając o tak wrażliwych sprawach jak władza rodzicielska nad dziećmi ciężko odciąć się od własnych przekonań, jednak dobry sędzia powinien to zrobić. Owszem, zdarzają się sytuacje, gdy organ orzekający jest w jakiś sposób nastawiony do tej kwestii. Jednak z reguły adwokaci/rady prawni z tego okręgu wiedzą o kogo chodzi. Wydaje mi się, że nie ma to tak istotnego znaczenia jak dobra argumentacja. Ludzie więcej uwagi przykładają wykazaniu, że byli lepszymi małżonkami niż rodzicami. Często mężczyźni w ogóle nie wypowiadają się co do opieki nad dziećmi. Stąd sąd często dochodzi do wniosku, że nie są zainteresowani tematem. Ważne by pamiętać, że orzekanie o winie nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi. To że ktoś był złym małżonkiem, nie znaczy, ze jest złym rodzicem. Sąd kierować się będzie wyłącznie dobrem dziecka. Może też uwzględnić uzasadnione roszczenia małoletniego jeśli dziecko jest na takim etapie kiedy może wyrazić własne zdanie.
Ważne też, sąd może, ale nie musi zasądzić władzę rodzicielską jednemu z rodziców. Gdy złożą wspólny wniosek- mogą zatrzymać ją oboje. Nawet gdy dziecko mieszkać będzie na stałe z jednym z rodziców sąd co do zasady nakłada wiele uprawnień/obowiązków by kontakt z pozostałym rodzicem nie ustał. Utrudniając takie kontakty rodzic naraża się na grzywnę!
Tak ja w każdym innym postępowaniem to strony zobowiązane są do przedstawienia dowodów na swoje roszczenia. Wszystkie materiały powinny być jak najbardziej wiarygodne i wskazane jak najszybciej: albo w powództwie, albo w odpowiedzi na pozew. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody chyba, że ich uwzględnienie nie spowoduje opóźnienia lub strona nie powołała ich wcześniej nie ze swojej winy. Jest to ostatni nowelizacja mająca na celu przyspieszenie postępowania. Jeśli mamy dowody, wszystkie powołujemy w pierwszym piśmie procesowym, a następnie dołączamy w formie załączników. Technicznie wygląda to tak:
Na relacje intymne męża z inną kobietą wskazują zdjęcia wykonane przez zatrudnionego przez powoda detektywa.
Dowód: zdjęcia wykonane przez X w dniu X na ulicy X
I na samym końcu pozwu
Załączniki:
zdjęcia wykonane przez X w dniu X na ulicy X
W takcie trwania procesu wnioski dowodowe zgłasza się ustnie lub pisemne. Jednak nie dotyczą one już nowych okoliczności, ale wyłącznie dowodów. Sąd może też odrzucić dowód jeśli uzna daną okoliczność za udowodnioną lub dowód poniesiony został dla opóźnienia sprawy.
Ważne!
W sprawie rozwodowej dowody złego prowadzenia się współmałżonka, zdrady itp. wpływają wyłącznie na orzekanie o winie! A taki wyrok wpływa jedynie na zasądzanie alimentów na małżonka.
Takie dowody nie mają żadnego wpływu na kwestie podziału majątku, władzę rodzicielską czy alimenty na dzieci. To, ze ktoś był złym małżonkiem nie oznacza, że jest złym rodzicem.
Gdy chcemy wpłynąć na decyzje o władzy rodzicielskiej- przedstawiamy dowody na złe relacje z dziećmi, brak zainteresowania czy zły wpływ na dzieci. Tylko takie kwestie mają znaczenie.
Gdy chcemy uzyskać inny podział majątku niż wynikający z ustawy- przedstawiamy dowody na to, że przede wszystkim my przyczyniliśmy się do jego powstania, że większa część stanowi majątek osobisty. Uwaga! To że jedna strona pracowała, a druga w domu opiekowała się dziećmi nie jest argumentem, że całość to zasługa jednego małżonka. Sąd prezentuje pogląd, że to właśnie dzięki rezygnacji z kariery zawodowej druga strona mogła zarabiać pieniądze. Praca w domu też jest pracą i da się prosto przeliczyć przez koszty opiekunki czy gosposi.
Masz pytania? Zadaj się na forum i czekaj na odpowiedź
zobacz również:
Rozwód czy separacja – porady prawnika