Rozwód – odpowiedzi na pytania użytkowników

5 maja 2014, dodał: NaWidelcu

Na kawie z prawnikiem 3: odpowiedzi na pytania od użytkowników

Na forum zapytałam, co Was interesuje w temacie rozwodów. Pojawiło się kilka pytań.

Zawsze mnie interesowało jak sądy rozstrzygają kwestię opieki nad dzieckiem? Czy z automatu jest przyznawana kobiecie?”

Law

Nie! Jest to błędne przekonanie, które niestety czasem oparte jest na pojedynczych przypadkach. Orzekając o tak wrażliwych sprawach jak władza rodzicielska nad dziećmi ciężko odciąć się od własnych przekonań, jednak dobry sędzia powinien to zrobić. Owszem, zdarzają się sytuacje, gdy organ orzekający jest w jakiś sposób nastawiony do tej kwestii. Jednak z reguły adwokaci/rady prawni z tego okręgu wiedzą o kogo chodzi. Wydaje mi się, że nie ma to tak istotnego znaczenia jak dobra argumentacja. Ludzie więcej uwagi przykładają wykazaniu, że byli lepszymi małżonkami niż rodzicami. Często mężczyźni w ogóle nie wypowiadają się co do opieki nad dziećmi. Stąd sąd często dochodzi do wniosku, że nie są zainteresowani tematem. Ważne by pamiętać, że orzekanie o winie nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi. To że ktoś był złym małżonkiem, nie znaczy, ze jest złym rodzicem. Sąd kierować się będzie wyłącznie dobrem dziecka. Może też uwzględnić uzasadnione roszczenia małoletniego jeśli dziecko jest na takim etapie kiedy może wyrazić własne zdanie.

Ważne też, sąd może, ale nie musi zasądzić władzę rodzicielską jednemu z rodziców. Gdy złożą wspólny wniosek- mogą zatrzymać ją oboje. Nawet gdy dziecko mieszkać będzie na stałe z jednym z rodziców sąd co do zasady nakłada wiele uprawnień/obowiązków by kontakt z pozostałym rodzicem nie ustał. Utrudniając takie kontakty rodzic naraża się na grzywnę!

 

konsultacji-detektywa-z-rur-i-szkła-powiększającego--sylwetka_17-705142225Jaką wartość mają dowody typu nagranie telefonem kom. czy materiały od detektywa na rozprawach rozwodowych? czy wpływają na wyrok sądu np w sprawach odnośnie podziału majątku czy opieki nad dziećmi?”

Tak ja w każdym innym postępowaniem to strony zobowiązane są do przedstawienia dowodów na swoje roszczenia. Wszystkie materiały powinny być jak najbardziej wiarygodne i wskazane jak najszybciej: albo w powództwie, albo w odpowiedzi na pozew. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody chyba, że ich uwzględnienie nie spowoduje opóźnienia lub strona nie powołała ich wcześniej nie ze swojej winy. Jest to ostatni nowelizacja mająca na celu przyspieszenie postępowania. Jeśli mamy dowody, wszystkie powołujemy w pierwszym piśmie procesowym, a następnie dołączamy w formie załączników. Technicznie wygląda to tak:

Na relacje intymne męża z inną kobietą wskazują zdjęcia wykonane przez zatrudnionego przez powoda detektywa.

Dowód: zdjęcia wykonane przez X w dniu X na ulicy X

I na samym końcu pozwu

Załączniki:

zdjęcia wykonane przez X w dniu X na ulicy X

W takcie trwania procesu wnioski dowodowe zgłasza się ustnie lub pisemne. Jednak nie dotyczą one już nowych okoliczności, ale wyłącznie dowodów. Sąd może też odrzucić dowód jeśli uzna daną okoliczność za udowodnioną lub dowód poniesiony został dla opóźnienia sprawy.

Ważne!

W sprawie rozwodowej dowody złego prowadzenia się współmałżonka, zdrady itp. wpływają wyłącznie na orzekanie o winie! A taki wyrok wpływa jedynie na zasądzanie alimentów na małżonka.

Takie dowody nie mają żadnego wpływu na kwestie podziału majątku, władzę rodzicielską czy alimenty na dzieci. To, ze ktoś był złym małżonkiem nie oznacza, że jest złym rodzicem.

Gdy chcemy wpłynąć na decyzje o władzy rodzicielskiej- przedstawiamy dowody na złe relacje z dziećmi, brak zainteresowania czy zły wpływ na dzieci. Tylko takie kwestie mają znaczenie.

Gdy chcemy uzyskać inny podział majątku niż wynikający z ustawy- przedstawiamy dowody na to, że przede wszystkim my przyczyniliśmy się do jego powstania, że większa część stanowi majątek osobisty. Uwaga! To że jedna strona pracowała, a druga w domu opiekowała się dziećmi nie jest argumentem, że całość to zasługa jednego małżonka. Sąd prezentuje pogląd, że to właśnie dzięki rezygnacji z kariery zawodowej druga strona mogła zarabiać pieniądze. Praca w domu też jest pracą i da się prosto przeliczyć przez koszty opiekunki czy gosposi.

Masz pytania? Zadaj się na forum i czekaj na odpowiedź

zobacz również:

Rozwód czy separacja – porady prawnika


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Rozwód – odpowiedzi na pytania użytkowników

  1. avatar Diko pisze:

    Obecnie przy bardziej skomplikowanych sprawach bez pomocy prawnika, nie ma w ogóle sensu bawić się w rozwód. Wsparcie przy rozwodzie prawnika może naprawdę sporo problemów nam rozwiązać.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Nowoczesne urządzenie wibroakustyczne - leczy bóle, wspomaga regenerację organizmu
Cena:
1 790,00 zł – 2 120,00 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Szorty, spodenki - nosicie?
Ja najbardziej generalnie lubię jeszcze spodnie https://www.amazon.co.uk/Cross-P-493-Womens-Kendall/dp/B01736CQ5K są bardzo smukłe i ciekawe. Fajne...
plany zakupowe:D
Moje plany zakupowe to spodnie Judy z Cross Jeansu, a później jeśli wyjdzie...
kurtki skórzane
Ja miałam swego czasu bardzo fajną kurtkę skórzaną z Cross Jeansu zapinaną...
Galanteria skórzana
Z rzeczy skórzanych to mam tylko z lat młodości pamiątkową już nieco torebkę przywiezioną...