Sen – niezbędny czynnik doskonałej formy fizycznej

29 kwietnia 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Budowanie tkanki mięśniowej to długi i skomplikowany proces. Opiera się on przede wszystkim na ćwiczeniach i zbilansowanej diecie. Szczególnie wieczorem ważne jest, by dostarczyć organizmowi białko na noc. Wspomaga ono proces budowania tkanki mięśniowej i ułatwia zasypianie. Twardy i spokojny sen to z kolei gwarancja tego, iż nasze ciało wypoczęło i jest gotowe do wzmożonej aktywności. Brak snu wpływa bardzo negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Niewyspany człowiek jest ociężały i ma spowolnione reakcje.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen jest naturalnym etapem regeneracji, bo nasze ciało właśnie w ten sposób radzi sobie z obciążeniami, którym było poddane podczas całego dnia. Jeśli chodzi o profesjonalny trening, to kluczową funkcję odgrywa tu hormon wzrostu, czyli somatotropina. Dowiedziono, że podczas najgłębszej fazy snu nasz organizm produkuje jej najwięcej. Jest ona szczególnie istotna dla sportowców, gdyż odpowiada za przyrost masy mięśniowej, regenerację uszkodzonych tkanek, procesy kościotwórcze i spalanie tkanki tłuszczowej. W przypadku zbyt małej dawki snu organizm wydziela jej zbyt mało, a to znacząco wpływa na wydolność naszego organizmu.

Ile godzin powinno przeznaczyć się na sen?

Ogólnie za normę przyjęło się, że sen powinien trwać około ośmiu godzin. Jednak nie jest to żelazna zasada, gdyż każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby. Jednemu wystarczy siedem godzin snu, natomiast drugiemu potrzeba dziewięciu godzin. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak stres, wykonywana praca, wiek czy masa ciała i wzrost. Dopiero te wszystkie dane mogą posłużyć jako wskazówka, co do możliwości fizycznych danego człowieka. Profesjonalni sportowcy poświęcają odnowie biologicznej bardzo dużo uwagi, bo wiedzą, że może ona przyczynić się do sukcesu bądź porażki.

Czym grozi brak snu?

Niewyspanie się ma wiele negatywnych konsekwencji. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zmęczone jest tylko ciało, ale to nie prawda. Mózg również odczuwa spory deficyt energetyczny. Przez to, że nie odpoczął należycie, nie potrafi pobudzić do wzmożonej pracy adenozyny. Jest to swego rodzaju neuroprzekaźnik, który jest odpowiedzialny magazynowanie energii, która z kolei napędza wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w komórkach naszego organizmu. Gdy ten neuroprzekaźnik nie pracuje prawidłowo, wtedy nie potrafimy się na niczym skupić i nie mamy motywacji do działania.

Sprawdź także: Białka na noc w SwiatSupli.pl

Jednak nieprzespana noc wpływa też niekorzystnie na inne nasze organy. Takie serce na przykład może zacząć się buntować i zacząć odmawiać współpracy. Bezsenność przyczynia się także do cukrzycy typu drugiego i osłabia odporność organizmu. Wiadomo przecież, że bez odpowiedniej ochrony- nasz organizm nie będzie umiał poradzić sobie z wszelkimi infekcjami. Lekceważenie roli snu może mieć istotny wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego i może spowodować wahania nastrojów, a w konsekwencji silną depresję. Jak widać, sen to istotny czynnik przy aktywności fizycznej. Potwierdzają to wszystkie przeprowadzone dotychczas badania, a z opiniami badaczy nie należy przecież dyskutować.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...