W czasach globalizacji i ogólnego nastawienia na zysk potężne firmy zapominają w rzeczywistości o ludziach, którzy z założenia powinni być priorytetem – to oni są przecież ostatnim ogniwem tego wielkiego łańcucha. Produkuje się dużo, szybko i tanio, a potem ubiera się to w piękne opakowania i podaje na tacy konsumentowi. Na szczęście są jeszcze produkty, które nie zostały stworzone tylko przez księgowych, lecz przez pasjonatów dobrego smaku, zapachu czy aromatu…
Kawa organiczna jest jednym z takich produktów. Hodowana jest z reguły tam, gdzie panują doskonałe
Dokładne wymogi dotyczące certyfikowania kaw organicznych są zależne od kraju, w którym sprzedawany jest dany produkt – te najbardziej podstawowe to:
1. Maksymalne ograniczenie używania środków chemicznych podczas wytwarzania i przetwarzania,
2. Hodowla/uprawa na terenie wolnym od środków chemicznym przez określoną ilość lat (minimum 3 lata wstecz),
3. Fizyczne oddzielanie produktów organicznych od produktów niecertyfikowanych podczas przetwarzania, pakowania i transportu, aby nie doprowadzić do skażenia produktu,
4. Prowadzenie dokładnej dokumentacji dotyczącej sposobu wytwarzania danego produktu,
5. Częste kontrole jakości.
Kawowiec jest rośliną bardzo wrażliwą i każdy bodziec z jego otoczenia czy też dostarczany mu pierwiastek chemiczny ma wpływ na ostateczny smak wytworzonego z jego ziaren naparu. Stąd można łatwo wywnioskować, że i wszelki nawóz czy pestycyd zastosowany na plantacji kawy znajduje swoje odbicie w ostatecznym bukiecie smakowym naparu kawowego.
Kupując kawę organiczną, taką jak np. dostępna w sklepie internetowym Stellini.pl kawa Nicaragua FTO BIO , Peru BIO , Meksyk BIO czy też Guatemala FTO BIO możemy być pewni, iż to, co pijemy, jest prawdziwym smakiem kawy a nie jego obrazem zniekształconym przez niechciane dodatki.
Odpowiedź na pytanie czy warto kupować kawę organiczną nasuwa się sama…
Materiał stanowi cz. I cyklu: Sekrety kawy i został opracowany przez dział informacyjny sklepu Stellini.pl (kawy z 12 państw świata)