Samookaleczanie – jak pomóc wyjść z trudnej sytuacji? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Samookaleczanie – jak pomóc wyjść z trudnej sytuacji?

7 czerwca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jak rodzice mogą pomóc nastolatkowi, który sam sobie szkodzi?

nastolatka

Żyjemy w czasach, w których problemy i choroby związane z psychiką stają się coraz częstsze. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do prób samobójczych czy samookaleczeń. Zastanowimy się dziś zatem jak rozmawiać z dzieckiem samookaleczającym się i jak próbować mu pomóc wyjść z tej trudnej sytuacji. Sprawdźmy, jakie aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida i iPhone keylogger są dostępne, aby mieć oko na ukochaną osobę.

                    Samookaleczanie u dzieci – co to jest?

Samookaleczanie nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wielu z nas myśli o nim wyłącznie w kategoriach nacinania żył. Samookaleczanie u dzieci może mieć jednak znacznie szerszy wymiar. Może się wiązać na przykład z:

  • odmawianiem jedzenia lub przesadnym najadaniem się,
  • wywoływaniem wymiotów,
  • stosowaniem używek,
  • spędzaniem czasu w nieodpowiednim towarzystwie,
  • udziałem w bójkach czy ryzykownych zabawach.

Warto pamiętać, że kalectwo to nie tylko brak ręki czy nogi. Może ono dotyczyć tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka, czyli psychiki. Dzieci są obecnie szczególnie podatne na brak akceptacji, samotność czy zaniżone poczucie własnej wartości. Z tego powodu warto trzymać rękę na pulsie i obserwować zachowanie dziecka.

                    Samookaleczanie się dzieci – jak rozpoznać?

Objawy problemów o podłoży psychicznym są bardzo różne. Niektóre dzieci zamykają się w sobie, inne stają się agresywne, jeszcze inne zaczynają się kaleczyć. Samookaleczanie się dzieci nie zawsze jest od razu widoczne, dlatego bardzo istotne jest, by rodzice nie ignorowali żadnych oznak, mogących świadczyć o potencjalnych problemach.

Wśród popularnych objawów, które mogą wskazywać, że dana osoba się samookalecza są:

  • kontuzje i niewyjaśnione uszkodzenia ciała (oparzenia, nacięcia, sińce),
  • ukrywanie skóry i ciała,
  • częste zmiany nastroju,
  • osamotnienie, izolacja,
  • fascynacja zadawaniem sobie bólu,
  • wybuchy emocjonalne.

To tylko niewielka lista potencjalnych objawów samookaleczenia. Każdy rodzic zna najlepiej swoje dziecko, dlatego obserwacja i porównanie jest w stanie przynieść najlepsze rezultaty. W trosce o swoje dziecko można również profilaktycznie zacząć spędzać z dzieckiem więcej czasu – przez dłuższy okres będziesz dokładnie wiedzieć, co dzieje się z Twoją pociechą.

                    Jak pomóc osobie, która sama się okalecza?

Problem związany z okaleczaniem się jest poważny, jednak jego rozwiązanie zwykle jest możliwe. Naprawdę mało jest osób, które zadają sobie cierpienie wyłącznie z tego powodu, że to lubią. Znacznie częściej samookaleczanie stanowi krzyk rozpaczy i wyraz nagromadzonych w środku złych emocji czy tragicznych doświadczeń.

Z tego powodu najważniejsza jest zmiana nawyków. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko się okalecza, spróbuj dowiedzieć się o tym temacie jak najwięcej. Pytaj, szukaj wsparcia i zastanów się, co możesz zmienić, by Twoje dziecko z powrotem wróciło do dobrej kondycji ciała i ducha.

Bardzo ważna jest też szczera rozmowa z dzieckiem. Nie oceniaj i nie reaguj negatywnie na to, co usłyszysz. W przeciwnym wypadku to może być ostatnia szczera rozmowa, którą odbędziesz ze swoją pociechą.

Próbuj też znaleźć profesjonalne wsparcie na przykład w poradni psychologicznej.

                    Samookaleczanie – przeciwdziałaj mu z mSpy

Wielu tragediom można było przeciwdziałać już na długo przed tym, jak się wydarzyły. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie swojego dziecka, zadbaj o właściwy poziom kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu być może uda Ci się zaradzić sytuacji, w której będziesz szukać pomocy u specjalistów.

Pomocna w tym zakresie okaże się aplikacja mSpy. Posiada ona wiele funkcji, takich jak:

  • monitorowane mediów społecznościowych,
  • blokowanie określonych treści,
  • lokalizowanie telefonu,
  • analizowanie połączeń telefonicznych.

Dzięki temu na pewno szybciej przekonasz się, że sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Będziesz też w stanie podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze.

                    Podsumowanie

Zadawanie sobie cierpienia to poważny i złożony problem. Rodzaje samookaleczania są bardzo różne, dlatego ważne jest zaangażowanie rodziców i obserwowanie nietypowych objawów. W ten sposób być może rozpoznasz niebezpieczną sytuację już na samym początku.

Pomocne może być tej wykorzystanie aplikacji mSpy to wprowadzenia skutecznej kontroli rodzicielskiej.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz