„Samodzielne usuwanie bólu” – recenzja
Wszyscy znamy poczucie bólu fizycznego, choć każdy z nas najchętniej by go uniknął. Jedni doświadczają go sporadycznie, dla innych to uciążliwy i stały element życia. Środki przeciwbólowe są najczęściej kupowanymi preparatami bez recepty. Większość z nas nie domyśla się nawet, że tak jak mamy ogromny wpływ na powstawanie wielu wrażeń bólowych, tak mamy też wpływ na pozbywanie się ich.
„Samodzielne usuwanie bólu” to fenomenalny poradnik napisany przez specjalistę tradycyjnej medycyny chińskiej i terapeutę manualnego, Jacka Skarbka, umożliwiający samodzielne zastosowanie technik uwalniających nas od wielu rodzajów bólu.
Terapia manualna, którą zawodowo zajmuje się Jacek Skarbek w swoim gabinecie, to metoda fizjoterapii wykorzystywana w leczeniu bólu kręgosłupa i stawów. Zakresem obejmuje pracę z układem kostnym, mięśniami i powięziami. Powięzi są włóknistymi strukturami tkanki łącznej, które tworzą w ciele sieć powiązań. Należą do nich między innymi więzadła, ścięgna, błony wokół mięśni, opony mózgowe, otoczki narządów wewnętrznych i tkanka podskórna. I właśnie te struktury w znacznej mierze opowiadają za bóle, zwłaszcza chroniczne, które odczuwamy w wyniku zużywania ciała następującego z wiekiem, z powodu przebytych urazów, niewłaściwej postawy, niewystarczającej dbałości o formę, nieprawidłowo przeprowadzanych treningów czy braku ruchu.
W poradniku znajdziemy wstęp pozwalający zrozumieć skąd bierze się ból i jaki ma związek z powięziami, a także wprowadzenie w ich budowę i funkcje. Autor ma świadomość, że swoją książkę kieruje do osób takich jak jego pacjenci, a więc szukających pomocy i informacji bez obszernych opisów nasyconych medycznym żargonem. Mając to na uwadze posługuje się językiem łatwo zrozumiałym dla każdego z nas i ogranicza część teoretyczną książki do wystarczającej z punktu widzenia pacjenta, za to rozbudowuje część praktyczną dotyczącą technik oraz konkretnych ćwiczeń ułatwiających pozbycie się bólu.
Mięśnie są narządami ruchu, więc gdy tkwimy w bezruchu skracają się. Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, wciąż ta sama pozycja podczas korzystania ze smartfonów, brak dbałości o mniej wykorzystywane parte mięśniowe prowadzą do tego, że pewne części naszego ciała stają się nieprawidłowo obciążone, co w konsekwencji prowadzi do bólu karku, głowy, kręgosłupa, kończyn. Jeśli więc odczuwamy dolegliwości z nimi związane lub po prostu chcemy im zapobiec, nie ma innej metody niż ćwiczenia. Niektóre z prezentowanych przez autora można wykonać wszędzie, inne będą wymagać kawałka podłogi lub użycia akcesoriów takich jak wałek do ćwiczeń, piłeczka tenisowa lub ręcznik.
Bóle pleców podczas ciąży, bóle kolan, kręgosłupa, głowy, nadgarstka, a nawet ból szczęki powodowany bruksizmem i wiele innych można złagodzić lub całkiem zlikwidować stosując proste ćwiczenia. Lepsze samopoczucie, swobodniejsze ruchy i większa zwinność to dodatkowy bonus, jaki dajemy sobie sami wypróbowując ćwiczenia z poradnika.
Iwona
Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja