URODA I ZDROWIE

Ruth Lillegraven:Odbiorę ci wszystko – recenzja

11 lipca 2019, dodał: pinkmause

Ruth Lillegraven:

Odbiorę ci wszystko – recenzja

 

Norweski kryminał psychologiczny, nie bez powodu uznany za jeden z najlepszych w tym gatunku. Czytelnik zdecydowanie może poczuć chłód i dystans. Pozycja doskonała dla ludzi o mocnych nerwach.

Opowieść angażuje czytelnika bez reszty. Zmusza do myślenia, każe snuć własne hipotezy i szukać rozwiązania. Na powieść składają się historie opowiadane przez różnych bohaterów rozgrywających się wydarzeń. Każdy z nich dzieli się z czytelnikiem swoimi obawami, przemyśleniami i nadziejami. Każdy przedstawia też motywy swojego działania. Odkrywamy kolejne warstwy historii, brudne sekrety, dramaty rodzinne, kłamstwa, tajemnice, dwuznaczności i okoliczności towarzyszące. Nic nie jest jasne, nikt nie jest wiarygodny i nikt nie jest bez winy. Kolejne atuty książki to zdecydowanie dobra, wieloosobowa narracja, ciekawe i dobrze zbudowane postaci, doskonale utrzymane napięcie, nieoczekiwane zwroty akcji, specyficzny, mglisty klimat, psychologiczna analiza motywów działania i zaskakujący finał.

Bardzo wciągająca lektura, zmuszająca do myślenia. Koncentruje się na emocjach, przeżyciach i przemyśleniach. Znajdujemy tu skrywane tajemnice, wielowątkową akcję, niesamowite napięcie. Jednocześnie autorka dotyka bardzo trudnych problemów, jak zemsta, imigranci, bezpieczeństwo oraz przemoc domowa wobec dzieci i tworzy bogate tło współczesnej skandynawskiej obyczajowości z wydarzeń lat 80-tych dwudziestego wieku.

Lektura szokująca, bezlitośnie obnażająca realizm życia. Oplata czytelnika, angażuje, gra na nerwach. Mocno wkracza w etykę i moralny system wartości. Rewelacyjna, niejednoznaczna, do końca pełna pytań. Bo czy zawsze dobro zwycięża? Czy zemsta może być usprawiedliwieniem dla zbrodni?

Nie jest to opowieść z gatunku łatwych, czy oczywistych, wręcz przeciwnie, odwołując się do osobistej interpretacji i moralności każdego czytelnika jest w stanie zaskoczyć i odbić swoje piętno, pozostawiając mocny ślad. Moim skromnym zdaniem fenomenalny thriller. Polecam wszystkim miłośnikom mocnych thrillerów, czytelnikom dojrzałym, gotowym na mocną dawkę dobrej skandynawskiej literatury psychologiczno-kryminalnej.

Wydawnictwo Wielka Litera

Od Wydawcy:

Clara jest ambitną i utalentowaną urzędniczką w Ministerstwie Sprawiedliwości. Robi karierę i nie chce pamiętać o dramatycznych wydarzeniach z dzieciństwa. Teraz całą uwagę skupia na pracy nad ustawą o ochronie dzieci – ofiar przemocy domowej. Do szpitala, w którym pracuje jej mąż, trafia skatowany czteroletni chłopiec. Tego samego wieczoru jego ojciec zostaje zamordowany. Podejrzenia padają na osobę najbliższą Clarze – Haavarda. To sprawia, że mroczna przeszłość Clary znów o sobie przypomina.

W świecie Clary nic nie jest jednoznaczne. Nikt nie jest całkowicie niewinny, a zło nie jest złem absolutnym.

„Połknęłam tę powieść w dwa wieczory, ale jej bohaterowie zostaną ze mną na długo”. [Maja Lunde, autorka Historii pszczół]

Data wydania: 24.04.2019

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podróż poślubna: egzotycznie, czy E…
Moja koleżanka zdecydowała się na podróż do Ameryki. A z porad dotyczących uzyskania wizy...
Co przygotować na imprezę
> Marylka20 napisał/a:> Zbliżają sie urodziny męża i chciałabym przygotować gościom coś specjalnego....
skórki wokół paznokci
ja to miałam mega problem z suchymi skórkami, Ale trafiłam na taką multiodżywczą...
Płaszcz na zimę do 800 zł?
> pelargonia napisał/a:> A kupujecie ubrania na zagranicznych stronach? Tam często można znaleźć...