Ruszczyk kolczasty właściwości i zastosowanie
Ruszczyk kolczasty bywa nazywany również myszopłochem i posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Roślina ta stosowana była już w medycynie ludowej. Największym jej atutem jest wspieranie walki z pajączkami, żylakami, hemoroidami oraz obrzękami. Korzystanie wpływa również na serce i zapobiega powstawaniu miażdżycy. Z kolei ekstrakt z ruszczyka kolczastego ujędrnia i regeneruje skórę oraz likwiduje cellulit. Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o ruszczyku kolczastym.
Co nieco o myszopłochu
Pochodzi on z krajów basenu Morza Śródziemnego jednak możesz go również spotkać w Azji, Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej. Zalicza się go do roślin szparagowatych. Rozpoznasz go po charakterystycznych czerwonych owocach oraz niewielkich listkach. Liście przypominają łuski, ale w rzeczywistości są gałęziami.
Kwiaty mają kolor żółtobiały i wyrastają na środku gałęziaków. Ruszczyk kolczasty rośnie na przełomie marca i kwietnia. Z kolei owoce to czerwone jagody posiadające od 1 do 2 nasion i mające do 15 mm średnicy. Roślina posiada flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, kumaryny, alkaloidy, fitosterole oraz olejek eteryczny.
Właściwości ruszczyka kolczastego
Na początkach odkrywania właściwości ruszczyka kolczastego, stosowano go jako środek moczopędny, przeczyszczający oraz do hamowania krwawienia. Z biegiem lat odkrywano coraz to nowsze właściwości tej cudownej rośliny. Wyciąg z ruszczyka podniesie Twoje ciśnienie krwi, zapobiegnie powstawaniu miażdżycy, usprawni pracę serca, obniży poziom cholesterolu, uszczelni naczynia krwionośne a także stymuluje przepływ krwi. Ponad to myszopłoch posiada działanie przeciwzapalne.
Kolejną zaletą spożywania ruszczyka jest jego nieoceniona pomoc w walce z żylakami i pajączkami. Dzięki specjalnym preparatom przygotowanym na bazie rośliny, zapobiegniesz powstawaniu wszelkich niedoskonałości. Zaleca się stosowanie ruszczyka osobom z nadwagą, tym które pracują w pozycji stojącej, nałogowym palaczom, przyszłym mamom oraz kobietom w okresie menopauzy.
Myszopłoch znajdziesz również w kosmetyce. Na półkach widnieją ekstrakty z rośliny, które cudownie nawilżają i odżywiają skórę. Istnieją również stworzone kosmetyki do pobudzania krążenia oraz niwelowania stanów zapalnych. Bardzo często to właśnie ruszczyk znajduje się na preparatach, które eliminują cellulit i są przeznaczone dla skóry problematycznej, czyli bardzo wrażliwej i skłonnej do chorób.
Odwar z ruszczyka kolczastego
Co kupić?
- łyżka kłączy rośliny
- spirytus
- szklanka zimnej wody
Przygotowanie:
Kłącza rośliny należy delikatnie zwilżyć spirytusem i zalać je szklanką zimnej wody. teraz wystarczy całość zagotować. Następnie przykryj odwar spodeczkiem i pozostaw na 40 minut. Po tym czasie odcedź płyn i podziel na cztery części. Odwar pij małymi łyczkami w ciągu dnia.
Nalewka z ruszczyka
Co kupić?
- kłącza rośliny
- alkohol 60 %
Przygotowanie:
Przyrządź nalewkę w proporcjach 1:10 lub 1:5. Macerowanie powinno trwać tydzień. Nalewkę rozcieńczaj do stosowania zewnętrznie na pielęgnowanie cery. Nie przeprowadzaj kuracji dłużej niż dwa miesiące. Możesz powtarzać ją co pół roku.
Przeciwwskazania
Co prawda ruszczyk kolczasty posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych, ale niestety nie nadaje się dla każdego. Czasami roślina może wywoływać skutki uboczne w postaci przykładowo nadmiernego pocenia się. Ruszczyku muszą unikać osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym a także mężczyźni z przerostem prostaty. Nie zaleca się również stosowanie rośliny kobietom w ciąży i karmiącym.