Runy słowiańskie – praktyczny podręcznik – recenzja

23 czerwca 2021, dodał: kasia001

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Symbolika run ma wielowiekową tradycję. Stanowiły one o tożsamości naszych przodków, ściśle związanej z ich wierzeniami. Ich początek nie jest do końca jasny – istnieje kilka hipotez na ten temat. Oczywista jest jednak ich rola w dawnych społecznościach – magiczna i ochronna. O praktycznej stronie run nie napisano dotąd książki, więc prezentowany tu przewodnik jest pierwszą tego typu publikacją. Powstał na fali wzmożonego zainteresowania symboliką runiczną i jest ważnym uzupełnieniem już istniejącej wiedzy na ten temat.

runy słowiańskie książka

Jego autorka to osoba o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu zarówno w dziedzinie ezoteryki, jak i psychologii. Punktem wyjścia swych rozważań czyni rys historyczny obejmujący początki powstania run jako pisma, ale też jako wyrazu swoistego rozwoju duchowości pradawnych ludów, poszukujących punktu odniesienia dla swego istnienia we wszechświecie. Wiara w magiczną moc run od wieków pomagała więc w życiu i wzmacniała ówczesne społeczności.

W czasach nam współczesnych zainteresowanie runami datuje się na rok 1982. Od tego czasu stały się one przedmiotem badań, a wielość prób ich odczytania i włączenia w system wróżb inspiruje wiele osób do własnych poszukiwań i tworzenia ich nowych interpretacji. Olga Korbut proponuje w swym przewodniku uporządkowaną wiedzę o runach. Omawia je pod kątem praktycznym, ucząc sztuki wróżenia z run. Dowiadujemy się stąd, czym jest futhark, ile tak naprawdę jest run, jakie znaczenie mają runy odwrócone i czy warto stosować w praktyce wróżbiarskiej również tzw. „pustą runę”.

Szczególnie istotny jest tu rozdział poświęcony omówieniu kolejno każdej runy – opisowi zawsze towarzyszy jej graficzna postać, ułatwiając zapamiętanie jej wyglądu. Niektóre runy przypominają wykaligrafowane litery naszego alfabetu (np. runa Isa czy Wunjo), inne zaś kojarzą się raczej z przedmiotami (jak runa Tiwaz czy Othila). Wszystkie mają przypisane sobie znaczenia, które w kontekście życiowych problemów i pytań potrafią wskazać właściwą drogę. Poznajemy runy typowo ochronne i takie, które pomagają w miłosnych rozterkach, problemach finansowych czy kontaktach międzyludzkich.

Wyposażeni w tę wiedzę możemy już poszukać odpowiedniego dla siebie zestawu run – lub stworzyć go samodzielnie. Autorka podpowiada, jak to zrobić, dołącza też do książki specjalną wkładkę prezentującą wzory znaków runicznych. Ciekawą propozycją jest stworzenie run z drewna kryształów, które wzbogacą je o swoją energię. Przy tej okazji autorka omawia moc poszczególnych kamieni i drzew, również od wieków towarzyszącą ludziom.

Jak wróżyć z run? Autorka prezentuje rozkłady kart na różne okazje, zachęca też do tworzenia matryc runicznych. Zarówno początkujący, jak i wprawieni w odczytywaniu run znajdą tu ciekawe propozycje pracy z nimi. Można więc uzyskać zarówno krótką odpowiedź: „tak” lub „nie”, albo o wiele bardziej złożoną wskazówkę rozwiązania naszego problemu. Można wpłynąć na czyjeś decyzje, przyciągnąć do swojego życia pozytywne wydarzenia i odsunąć złe energie i zagrożenia od siebie i bliskich. Można je rozkładać np. tak jak karty Tarota lub tworzyć runoskrypty czy ligatury i uzyskiwać w ten sposób bardzo złożone interpretacje. Można też używać run podczas rytuałów, wzbogacając ich moc świecami, kadzidełkami, kamieniami i innymi przedmiotami.

Aby nauczyć się właściwie interpretować runy, trzeba je dogłębnie poznać w praktyce. Kolejne części książki to zachęta do codziennej pracy z runami, porannego wyciągania runy i sprawdzania wieczorem, czy dzień upłynął zgodnie z jej znaczeniem. Moc sprawczą mają też runy namalowane na ciele, a ich towarzyszenie nam przez wiele godzin również pomaga głębiej wejść w ich energię. Duże znaczenie w odczytaniu run ma też aktualna kwadra księżyca, nastawienie osoby wróżącej, jej stan ducha i właściwie zadane pytanie. Jak je sformułować, by uzyskać najbardziej satysfakcjonującą odpowiedź? Zapraszam do lektury i własnych eksperymentów z runami!

Kasia

Książkę poleca Studio Astropsychologii
Dziękujemy za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mężczyzna idealny
Tak macie racje kobitki
Prezent dla szefowej
Pewnie to zależy od firmy. W mojej HR-y mają nawet osobny budżet na urodziny pracowników:)
szpilki i jak w nich chodzic ?
Ja z kolei super się czuję na szpilkach:) Ostatnio nawet zamówiłam sobie śliczną...
bez czego nie możecie się obejść?…
Bez internetu pewnie długo bym nie pożył. Ale z chęcią bym go wypróbowała...