Rozwój dziecka w I trymestrze ciąży | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rozwój dziecka w I trymestrze ciąży

27 października 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ciąża dla przyszłych rodziców powinna być najszczęśliwszym okresem w ich życiu. Czasami zdarza się, że ilość obaw o prawidłowy rozwój dziecka przyćmiewa całą radość. Nie należy stresować się i martwić na zapas – negatywne emocje źle wpływają na dziecko. Czasami poznanie, jak dziecko rozwija się tydzień po tygodniu, uspokaja przyszłe mamy.

fotografia-de-newborn-bebe-5-1-

Najważniejsze, o czym musicie pamiętać, to fakt, że czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – jeśli ciąża trwa 6 tygodni, to płód ma 4 tygodnie. W drugim tygodniu następuje zapłodnienie – przez połączenie plemnika i komórki jajowej dochodzi do powstania istoty ludzkiej. W tym momencie tworzy się kombinacja czterdziestu sześciu chromosomów, która zadecyduje o cechach fizycznych i psychicznych waszego dziecka. Najczęściej do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie, a następnie zygota zostaje przemieszczona wzdłuż jajowodu w kierunku jamy macicy.

W trzecim tygodniu rozwijająca się zygota dzieli się, w wyniku czego powstaje blastocysta. Jest to etap, w którym rozwijający się zarodek dociera do jamy macicy, szukając okazji do zagnieżdżenia, a najlepszym miejscem do tego celu jest znajdująca się poniżej powierzchnia jamy macicy. Obecny jest tam pęcherzyk żółtkowy, który w okresie pierwszych tygodni produkuje komórki krwi. Rozwijające się dziecko ma wtedy tylko 0,15 mm długości, ale bardzo szybko się rozwija. W tym tygodniu powstaje kręgosłup i rdzeń kręgowy oraz tworzy się system nerwowy. Kształtu nabierają również nerki, wątroba oraz jelita. Dla mamy pierwszą oznaką powstania nowego życia może być spóźniający się okres (choć niekoniecznie, okres może występować nawet do 10 tygodnia ciąży i jest to zupełnie normalne). Inne objawy ciąży w tym tygodniu, to: senność, odczucie znużenia, zmęczenia, obrzmienie i bolesność piersi, częste oddawanie moczu i nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty. Niektóre kobiety mają wszystkie z wymienionych wyżej objawów, inne mają tylko niektóre, a jeszcze inne (szczęściary) nie mają żadnych. Dodatkowo objawy nie zależą od kobiety, przy każdej kolejnej ciąży możesz mieć zupełnie różne objawy i każdą ciążę będziesz przechodzić inaczej.

newborn+photographs+3

W czwartym tygodniu ciąży dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w łonie matki. W tym czasie wytwarza się połączenie pomiędzy rozwijającym się dzieckiem a organizmem mamy – w trakcie trwania ciąży z tego połączenia wytworzy się łożysko. Rozwijający się organizm zaczyna produkować hormony, które mają za zadanie zatrzymać miesiączkę. Dziecko w tym tygodniu ma od około 0,36 mm do 1 mm długości. Objawy u kobiety nie zmieniają się i powinny być podobne, jak w drugim tygodniu.

W piątym tygodniu – począwszy od 21. dnia – zaczyna bić delikatne serduszko, a z cewy nerwowej niedługo powstanie mózg. Łożysko rozpoczyna funkcjonować. Kręgosłup i rdzeń kręgowy rosną w tym okresie dużo szybciej niż reszta ciała. Płód ma już około 1,25 mm długości, a cały pęcherzyk ciążowy jest wielkości rodzynka.
U części kobiet mogą nasilać się nudności.

W szóstym tygodniu długość płodu w wymiarze ciemieniowo-siedzeniowym, czyli pomiar od czubka głowy do końca miednicy – oznaczany w trakcie badania USG, wynosi ok 2-5 mm. Stają się widoczne kończyny oraz kształtują się oczy.
W tym okresie u przyszłych mam mogą pojawić się wahania wagi. U jednych może być to zauważalny nieznaczny wzrost wagi, a u mam wymiotujących można dostrzec spadek masy ciała. Piersi są nadal obrzmiałe i stają się bardziej wrażliwe na każdy dotyk.

W siódmym tygodniu u dziecka zaczynają kształtować się rysy twarz, usta, język. W oczach wykształca się siatkówka oraz soczewka. Zaczynają prawidłowo funkcjonować mięśnie, dzięki czemu dziecko zaczyna się ruszać. Dziecko ma już własną krew – komórki krwi produkowane są teraz przez wątrobę dziecka, a nie tak, jak było wcześniej, przez pęcherzyk żółciowy. Z końcem tego tygodnia długość naszego dziecka wraz z nóżkami to około 11-13 mm.

W ósmym tygodniu dziecko przez lekarzy nazywane jest płodem. Na tym etapie rozwoju jego delikatne ciałko jest chronione przez worek owodniowy, który jest wypełniony płynem owodniowym. Wewnątrz worka dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie i bezpiecznie poruszać się. Wydłużają się ręce i nogi. Wykształcają się również paluszki u rąk i nóg. Kształtują się też powieki i uszy. Pojawiają się łokcie i kształtuje się czubek nosa. W tym tygodniu możemy zarejestrować fale mózgowe dziecka. Płód ma około 14 – 20 mm długości.
Mamie powiększa się macica. Mogą się również pojawić bóle w okolicy miednicy mniejszej.

ensaio-newborn-11
W dziewiątym tygodniu płód ma około 22 – 30mm długości, czyli jest wielkości czereśni. Bez problemu potrafi poruszać nóżkami i rączkami. Paluszki stają się dłuższe, a nos staje się bardziej wyrazisty. Całe jego ciało staje się smuklejsze. Macica jest teraz wielkości dużego grejpfruta, a talia Mamy powoli zanika.

W dziesiątym tygodniu serce naszego dziecka jest prawie całkowicie rozwinięte. W przegrodzie międzyprzedsionkowej znajduje się otwór, przez który utlenowana krew prosto z łożyska  może ominąć płuca i zapewnić rozwijającemu się dziecku wystarczającą ilość tlenu (podczas ciąży płuca nie funkcjonują, a funkcję utlenowania krwi spełnia łożysko). W dziąsłach tworzy się dwadzieścia bardzo małych związków zębowych, które w przyszłości staną się zębami. Dziecko ma teraz około 31 – 42 mm długości i waży około 5 gram.

W jedenastym tygodniu u naszego dziecka pojawiają się paznokcie. Pojawia się podbródek, który odłącza się od szyi. Szyja się wydłuża. Dziecko ma teraz około 44 -60 mm długości, a jego waga to około 8 gram – jest wielkości małego jabłka.
Macica zaczyna być wyczuwalna ponad spojeniem łonowym. Włosy i paznokcie mamy nieco się zmieniają – możesz tracić włosy, lub zauważyć, że włosy  i paznokcie zaczynają bardzo szybko rosnąć, może się również pogorszyć stan Twoich włosów przez „zabieranie” przez dziecko potrzebnych minerałów.

W dwunastym tygodniu wykształcają się struny głosowe. Czasami zdarza się, że dziecko cichutko płacze. Mózg dziecka jest już kompletnie uformowany. Dziecko zaczyna odczuwać ból. Oczy dziecka zakrywają powieki, które chronią delikatne włókna nerwowe, znajdujące się w oku. Dziecko będzie miało zamknięte oczy aż do siódmego miesiąca ciąży. Podczas badania USG można zaobserwować jak dziecko ssie kciuk. Dziecko ma około 61 mm długości i waży około 8 – 14 gram.
U mam poranne wymioty powinny słabnąć. Waga zaczyna iść w górę. Poszerzają się biodra i nogi. Sutki stają się ciemniejsze, a na brzuchu pojawia się ciemniejsza pionowa kreska, biegnąca od pępka po spojenie łonowe.

Zobacz również:

Rozwój dziecka w II trymestrze ciąży

Ciąża bliźniacza – podwójne szczęście czy zmartwienie?

Ciąża z konfliktem krwii

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz