Rozwój dziecka w II trymestrze ciąży | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rozwój dziecka w II trymestrze ciąży

19 listopada 2015, dodał: Daria_91
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

71554102

Zakończyliśmy szczęśliwie I trymestr ciąży. Nasze dziecko ma w pełni rozwinięty mózg oraz układ nerwowy. Ma ukształtowane rączki i nóżki oraz poszczególne elementy twarzy. Wykształciły się mu również struny głosowe, dzięki czemu czasami niektóre dzieci mogą cichutko płakać. Nasze dziecko ma około 61 mm długości i waży około 14 gram. U mamy pierwsze ciążowe objawy, takie jak nudności i wymioty, powinny ustać. Poszerzyły nam się biodra i nogi. Nasze piersi są bardzo wrażliwe na dotyk, a sutki pociemniały.

Co dzieje się z dzieckiem w II trymestrze ciąży? Zapraszam do lektury poniżej.

W czternastym tygodniu ciąży mięśnie u dziecka cały czas intensywnie się rozwijają i stają się coraz sprawniejsze. Mama wkrótce zacznie odczuwać pierwsze ruchy płodu. Płód ma około 80-93 mm długości i waży około 25 gram.
Mogą pojawiać się pierwsze rozstępy, szczególnie na brzuchu, piersiach, udach, i pośladkach, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć stosować kosmetyki, które nawilżą Twoją skórę, dzięki czemu unikniesz dużych rozstępów. W tym okresie kobieta również powinna zaczyna nosić ubrania ciążowe lub po prostu luźniejsze niż dotąd. Jeśli na skórę z tendencjami do znamion, to w tym czasie mogą zacząć pojawiać się nowe znamiona, a te, które już są, będą się powiększać.

W piętnastym tygodniu płód ma rozwinięte kubki smakowe na tyle, że mógłby rozróżnić smak posiłków mamy. W tym czasie mogą pojawiać się zachcianki, a smaki i zapachy niektórych potraw mogą nam zbrzydnąć. Dziecko ma około 93 – 103 mm długości i waży około 50 gram. Ciało dziecka zaczynają pokrywać drobniutkie włoski. U mamy macica stale się powiększa i obecnie sięga około 8 cm powyżej spojenia łonowego.

W szesnastym tygodniu u dziecka pojawiają się brwi, rzęsy, oraz delikatne włoski na głowie. Dziecko potrafi już chwytać się rączkami, silnie kopnąć, czy koziołkować. Dziecko ma około 108 – 116 mm długości i waży prawie 80 gram. Niektóre mamy w tym tygodniu zaczynają wyczuwać pierwsze wyraźne ruchy płodu – te, dla których jest to pierwsza ciąża, na początku mogą mieć trudności z rozróżnieniem ruchów dziecka od innych dolegliwości zachodzących w ich organizmie, ale z biegiem czasu na pewno dojdą do wprawy. Dla ułatwienia – gdy poczujesz potencjalny ruch dziecka – przyłóż rękę do brzucha nad spojenie łonowe.
thienthannho_31032014_1
W siedemnastym tygodniu dziecko ma około 110 – 120 mm długości, i waży około 100 gram. Teraz waga płodu ulega podwojeniu w ciągu 2 kolejnych tygodni.

W osiemnastym tygodniu dziecko nadal mruży zakryte powiekami oczka, ale zaczyna otwierać usta. Cały czas zwiększa się ilość włosów na całym jego ciele. Dziecko ma około 12,5 – 14 cm. długości i waży około 150 gram. U mamy mogą zacząć pojawiać się bóle krzyża.

W dziewiętnastym tygodniu dziecko ma około 13 – 15 cm długości. Waży około 200 gram. U mam mogą pojawiać się zawroty głowy.

W dwudziestym tygodniu dziecko zaczyna słyszeć i potrafi rozpoznać już głos mamy – mówienie do brzuszka czy puszczanie muzyki podczas odpoczynku na pewno bardzo dobrze wpłyną na rozwój maluszka. Podczas badania USG widoczne są już narządy płciowe, i przy odrobinie szczęścia już możesz się dowiedzieć, czy będziesz miała chłopczyka czy dziewczynkę (ale jeśli wybierzesz klinikę z prehistorycznym sprzętem, nie jest w 100% pewne, że lekarz właściwie ustali płeć). Pojawiają się paznokcie u rąk i nóg. Dziecko ma około 14 -16 cm długości i waży około 250 gram.
Mamo, jesteś już w połowie drogi – jeszcze trochę cierpliwości i już będziesz mogła przytulić swoje maleństwo. Zaczyna swędzieć skóra na brzuchu – pamiętaj o nawilżaniu brzucha odpowiednimi kosmetykami, aby nie pojawiły się niechciane rozstępy. W tym tygodniu każda mama wyraźnie odczuwa ruchy swojego dziecka.

W dwudziestym pierwszym tygodniu dziecko ma około 18 cm i waży około 300 gram.
Mamie mogą nieco puchnąć nogi, szczególnie obrzęki pojawiają się wokół kostek.

W dwudziestym drugim tygodniu dziecko ma około 19 cm i waży około 350 gram.
Mamie często będzie zmieniać się humor – płakanie bez powodu lub śmianie się z tylko nam znanych powodów będzie jak najbardziej normalne. Zmienność nastroju jest wynikiem gry hormonów.

W dwudziestym trzecim tygodniu dziecko ma około 20 cm długości i waży około 455 gram.

Zobacz również:

Rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

Masaż prenatalny

Przyszła mama a seks

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...