URODA I ZDROWIE

Roztocza – dlaczego są takie groźne?

31 maja 2020, dodał: Redakcja

Roztocza odpowiadają za 50% symptomów alergii. Potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie, mimo że nie widać ich gołym okiem. W domu może znajdować się ich bardzo wiele. Sposobem na walkę z nimi jest przede wszystkim utrzymanie wysokiego poziomu higieny.

szczotka

Jak szkodzą nam roztocza?

Roztocza wywołują m.in. katar, kaszel, swędzenie i powodują uczucie zatkanego nosa. To właśnie te mikroorganizmy, których znaczenie łatwo zlekceważyć, odpowiadają za 50% symptomów alergii. Mogą one wywołać także atak astmy. Wdychanie ich powoduje choroby układu oddechowego. Mogą też wpływać na alergiczne zapalenie spojówek i podrażnienia skóry.

Na atak roztoczy jesteśmy niestety narażeni każdego dnia, ponieważ znajdują się one właściwie w każdym kącie i domowym zakamarku. W mieszkaniach i domach gnieżdżą się przede wszystkim roztocza kurzu, jednak świat tych mikroorganizmów jest znacznie większy. Tym bardziej trzeba z nim świadomie walczyć – przekonują specjaliści z https://domwporzadku.pl/

Gdzie mieszkają roztocza?

Roztocza mają około 0,3 milimetra, więc nie widać ich gołym okiem. Wiemy jednak, że w domowych przestrzeniach może gromadzić się ich nawet milion. Roztocza żywią się przede wszystkim martwymi komórkami skóry, dlatego też tak ważne jest dbanie o wysoki poziom higieny w domu. Na samym materacu może być od 100 tysięcy do 100 milionów roztoczy. Do tego trzeba doliczyć kanapy, fotele, całą tapicerkę, a także liczne zakamarki pełne kurzu.

Roztocza nie lubią światła dziennego, ukrywają się więc między włóknami tkanin i materiałów. Nie brakuje ich na poszewkach, dywanach czy maskotkach.

Jak walczyć z roztoczami?

W walce z roztoczami sprawdza się przede wszystkim regularne sprzątanie. Chodzi tutaj zarówno o pranie poszewek, narzut, kocy, pluszowych zabawek, jak i regularne odświeżanie tapicerki. W tym drugim zadaniu pomocna może być gorąca para. Korzystanie ze stacji parowej lub generatora pary pozwala pozbyć się nie tylko roztoczy, lecz także grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów z powierzchni kanap, materaca, a także ubrań wierzchnich. Zachowanie czystości jest kluczem. Korzystanie z oczyszczacza powietrza także znacznie redukuje ryzyko alergii na kurz. Ponadto warto regularnie wietrzyć mieszkanie, choć nie należy tego robić przy wysokim poziomie smogu. Warto zrezygnować z dywanów i grubych zasłon, w których panują idealne warunki do bytowania roztoczy. Dywany lepiej zastąpić kafelkami lub parkietem, a zasłony lekkimi i cienkimi firanami, które również należy regularnie prać.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Videopogrzeb - nowy trend
Dotąd tylko czasem oglądałam jakieś fragmenty transmisji pogrzebów ważnych osób w tv.......
Włosy wypadają i łamią się... jak s…
Trzeba zmienić dietę na zdrowszą, dużo cynku i krzemu... Wtedy włosy też lepiej...
Videopogrzeb - nowy trend
Czy byłyście już na takiej uroczystości online? Co myślicie o tej formie pożegnania zmarłego?
Włosy wypadają i łamią się... jak s…
Ja myślę, że w takim przypadku najlepiej zadziała maska do włosów. Fajne...