Prawdziwa historia rowerków biegowych
Jeszcze kilka lat temu rowerek biegowy (bez pedałów), widziany na placu zabaw czy w parku wywoływał nie tylko zdziwienie, ale przede wszystkim ogromne zaciekawienie. Ciężko było przejść obojętnie obok dwuletniego smyka, pędzącego na swoich pierwszych dwóch kółkach. Brak dodatkowych stabilizatorów mógł szokować rodziców przyzwyczajonych do biegania za swoją pociechą z długim, drewnianym kijem, dającym złudne poczucie równowagi.
Dzisiaj sytuacja całkowicie się zmieniła – wychodząc na spacer, trudno nie dostrzec coraz większej ilości pojazdów, których jedynym napędem są nóżki dziecka.
Jakie korzyści wynikają z takiej konstrukcji ?
Przede wszystkim, dziecko skupia się wyłącznie na utrzymaniu równowagi. Nie rozprasza go pedałowanie czy używanie hamulca, chociaż w wielu modelach jest on dostępny. Sztuczne stabilizatory, czyli przysłowiowe boczne kółka w naturalny sposób zostają zastąpione nóżkami dziecka – dwulatek ma do nich naprawdę duże zaufanie. Dzięki temu nauka utrzymania równowagi na dwóch kółkach jest nie tylko przyjemna i prosta, ale przede wszystkim staje się znakomitą zabawą dla dziecka i jego rodziców.
Idea takiej konstrukcji pojawiła się już w XV wieku, jednak została ona zrealizowana dopiero przez Barona Karla Draisa, który w 1817 roku stworzył maszynę biegową ze skrętną kierownicą. Jej zalety w tamtym czasie były niezaprzeczalne.
Biorąc pod uwagę fakty historyczne, wydaje się dziwne, że pierwsza konstrukcja rowerka biegowego dla dzieci pojawiła się dopiero w 1997 roku. Dokonała tego niemiecka firma KOKUA, prowadzona przez Rolfa, Alfreda i Beate Mertens.
Rolf Mertens wpadł na oryginalny pomysł stworzenia pozbawionej pedałów konstrukcji dla małych dzieci i ręcznie wykonał pierwszy drewniany rowerek dla swojego dwuletniego synka Niklasa. Tym samym stał się pionierem, który wprowadził w życie piętnastowieczną ideę ku uciesze tysięcy dzieci na całym świecie, które czerpią olbrzymią frajdę z jazdy na rowerkach biegowych LIKEaBIKE.
Unikalne wzornictwo, dbałość o detale, brak kompromisów jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo produkowanych przez firmę KOKUA pojazdów przełożyło się na uznanie w wielu krajach, czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia, min.: „Spiel Gut” czy „Stiftung Warentest” przyznawane przez najbardziej uznane niemieckie instytucje wydające opinie na temat zabawek i produktów dla dzieci.
Więcej informacji: dystrybucja w Polsce www.likeabike.com.pl, strona producenta www.kokua.de.