URODA I ZDROWIE

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – top 7

9 marca 2020, dodał: EKSPERTKA

Zapewne wiecie, że rośliny pomagają utrzymać świeże powietrze i oczyszczają powietrze. Pojawia się jednak pytanie, czy wiecie jakie najlepiej rośliny wybrać do mieszkania? Które najlepiej będą wchłaniać szkodliwe związki? Zobaczcie spis najlepszych roślin polecanych na oczyszczenie tlenu.

rośliny11

 

Zielistka Sternberga

Jej pospolita nazwa to „trawka”, ponieważ działa bardzo uniwersalnie i z dużą skutecznością. To roślinne „3w1”. Nie tylko usuwa z powietrza benzen ale także nawilża powietrze i jonizuje je ujemnie. Oznacza to, że osłabia niekorzystne promieniowanie z urządzeń elektromagnetycznych. Bardzo mało wymagająca roślina, polecana szczególnie dla osób nie mających czasu lub nie lubiących zajmować się roślinami. Zielistkę uprawiamy w wiszących pojemnikach lub na regałach, nawet w ciemniejszych miejscach pomieszczeń, latem nawet w ogrodzie.

Rada: będzie ładniej rosnąć, jeśli ustawisz ją w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Podlewaj ją dopiero, gdy podłoże lekko przeschnie. Jeżeli zauważysz lekko brązowe końcówki liści może to oznaczać, że roślina ma zbyt suche powietrze

roślina2

Bluszcz pospolity

Bluszcz wchłania benzen, tlneki węgla, trichloroeteny oraz formaldechydy. Takie związki powstają poprzez palenie w mieszkaniu, przy malowaniu pomieszczeń, od substancji występującą w drukarkach czy kserokopiarkach oraz podczas stosowania środków czystości. Szybko rośnie, mało wymaga. Bluszcz pospolity to roślina odporna na niską temperaturę. Przez cały rok posiada zielone liście. Bluszcz pospolity świetnie będzie się czuł w zacienionych stanowiskach, łazienkach, korytarzach i klatkach schodowych.

roślina3

Dracena

Jest jedną z najbardziej popularnych roślin a w dodatku bardzo odporna. Nadaje się w jasne miejsce lub do rozproszonego światła. Na dno pojemnika najlepiej wyłożyć drenaż, aby kwiatek nie musiał moczyć korzeni w wodzie, gdyż tego nie lubi i źle znosi nadmierną wilgoć. Dracenę można ustawić również przy oknie a najlepiej północnym, zachodnim lub wschodnim. Mniej więcej co 2 – 3 lata Dracenie trzeba zmienić doniczkę na większą.

roślina4

Palma

Palmy w szczególności nawilżają powietrze oraz je oczyszczają ze szkodliwych związków. Głównie zwalczają formaldehydy oraz benzen. Najwięcej właściwości oczyszczających ma palma bambusowa oraz areka. Decydując się na palmę warto pamiętać, że osiąga spore rozmiary więc najlepiej nadaje się do dużych pomieszczeń typu salon. Palma lubi światło rozproszone oraz wąskie i wysokie pojemniki. Jeżeli chodzi o podlewanie to nie wymaga zbyt częstego.

rolina5

Chamedora i Asplenium

Pochodzą z rodziny palm i tak jak one usuwają z powietrza m.in. formaldehyd czy benzen, który znajduje się np. w wykładzinach. Dodatkowo poprawiają mikroklimat, oddając dużo wilgoci do pomieszczenia. Te rośliny powinny stać w jasnym miejscu i należy pamiętać o częstym zraszaniu. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie oraz nawożenie Asplenium. Chamedora lubi jasne, ale nie nasłonecznione stanowisko.  Jednak źle znosi dym, wyziewy z kuchenek gazowych czy centralne ogrzewanie. Wymaga stale wilgotnego podłoża.

roslina6

Epipremnum złociste

Ta roślina charakteryzuje się pnączem o kolorze zielono – żółtym. Z kolei jej liście przypominają kształtem serce. Słyną z właściwości zdrowotnych, ponieważ wchłaniają formaldehydy. Najlepiej czuje się w wiszących pojemnikach, na regałach lub podpórce. Jest bardzo łatwa w uprawie i znosi półcień a także nie potrzebuje dużych donic. Podlewaj ją 2 razy w tygodniu, natomiast zimą raz na tydzień.

roślina7

 Skrzydłokwiat

Usuwa z powietrza zanieczyszczenia, alkohole, aceton, nawilża powietrze w pomieszczeniu. Warto mieć go w mieszkaniu – wdzięcznie wyglądają odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm, a także odmiana „Mauna Loa”, dorastająca do 1 m. Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli półcień i temperaturę 18 – 21 stopni C. latem i 16-18 stopni C. zimą. Źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i doskonale rośnie w wilgotnych oranżeriach. W celu utrzymania wilgoci stawiamy doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu.

roslina8

 

zobacz również:

Rośliny do sypialni, które nawilżają powietrze

Jak aranżować rośliny we wnętrzu?

Jakie rośliny posadzić na balkonie: mini ogród

Rośliny, które nawilżają powietrze

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?
Kosmetyki do makijażu twarzy
Stonowany, jednak w pracy trzeba wyglądać profesjonalnie, a nie krzykliwie:) Żadnego smoky eyes ani...