Rośliny doniczkowe są w słabej kondycji? Podlej je odżywką z tego warzywa strączkowego

dodał: Ewelina Szadkowska
Wraz z początkiem wiosny nasze rośliny doniczkowe rozpoczynają wzmożony okres wegetacji. Wymagają wtedy wzmożonego nawożenia. Warto postawić na naturalne metody wzmacniania kwiatów, aby ograniczyć negatywne oddziaływanie chemicznych preparatów na środowisko. Dziś zdradzamy recepturę skutecznej odżywki na bazie rośliny strączkowej, która jest popularna w naszej kuchni. Jest prosta w przygotowaniu i kosztuje naprawdę niewiele.
Przygotowując dania z soczewicy niewiele osób zastanawia się nad tym, jakie wartości odżywcze zawiera to warzywo. Wiele z nich jest korzystnych także dla roślin ozdobnych, które mamy w mieszkaniach. Warto od czasu do czasu przyrządzić z niej nawóz, który poprawi ich kondycję i wspomoże prawidłową wegetację.
Tak soczewica wpływa na kwiaty doniczkowe
Soczewica jest kojarzona głównie jako produkt bogaty w białko, który cenią zwłaszcza osoby preferujące diety roślinne. Tymczasem jest ona także bogata w wiele witamin oraz mikroelementów. Roślinom szczególnie spodoba się fosfor, bor, azot oraz potas. To one wspierają ich wzrost i tworzenie się kwiatostanów. Wymieniając ziemię w doniczkach, warto wzbogacić podłoże każdego domowego kwiatu w te pierwiastki. Wówczas będą miały solidną dawkę substancji, które decydują o ich zdrowiu i wyglądzie przez cały rok.
Tak zrobisz naturalny nawóz do swoich roślin
Zabierając się do przygotowania odżywki do kwiatów, należy najpierw przygotować jednolitrowe szklane naczynie, do którego wsypiemy ok. 5 dkg suchych ziaren soczewicy. Zalewamy je 500 ml przegotowanej wody o temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Po upływie kilku godzin trzeba odcedzić powstały płyn i już będzie gotowy do użycia. Podlewanie nim roślin warto powtarzać w odstępach 4-tygodniowych. Dzięki temu będą regularnie zasilane w potrzebne im minerały, a ich liście i łodygi zyskają głęboki, zielony kolor.
Odżywka z soczewicy będzie odpowiednia zwłaszcza do roślin z dużą ilością liści, np. do zamiokulkasów, zielistek,wszelkiego rodzaju palm, bananowców oraz sansevierii. Stosując ją należy przestrzegać odstępów czasowych w podlewaniu, które są indywidualne dla każdej rośliny. Wtedy będzie ona najskuteczniejsza i spowoduje wypuszczanie nowych pędów oraz wzmożone kwitnienie w okresie wiosenno-letnim.