Kwiaty są nie tylko ozdobą naszego domu, ale też dbają o powietrze – usuwają toksyny z otoczenia oraz wchłaniają kurz.
Moc roślin
O tym, że rośliny wytwarzają tlen w ciągu dnia, a dwutlenek węgla w nocy wiedzą niemal wszyscy. Są jednak i takie, które dostarczają nam tlenu w nocy. Wiele roślin doniczkowych usuwa też toksyny, a nawet wchłania kurz – jeżeli w pomieszczeniu jest wysoka wilgotność powietrza.
Rośliny, dzięki wyspecjalizowanym liściom, usuną m.in. formaldehyd występujący w boazerii, płytach wiórowych czy tapicerce, ale też benzen i ksylen, który wytwarzają nasze komputery i drukarki. Kwiaty doniczkowe zajmą się również acetonem występującym zwłaszcza w zmywaczach do paznokci.
Do kuchni
W kuchni postawmy na:
– paprocie
-figowca sprężystego
-bluszcz
Rośliny te skutecznie usuną formaldehyd, który można znaleźć w większości wykładzin i w kuchenkach gazowych.
Do salonu
W salonie powinny znaleźć się takie rośliny jak:
– orchidea – usuwa z powietrza ksylen, związek, który można znaleźć w urządzeniach elektrycznych tj. telewizory czy monitory komputerowe.
– areka – dwumetrowa areka wyparowuje około jednego litra wody na dobę więc zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, wspaniale redukując alergię na kurz. Ta roślina posiada unikalną właściwość usuwania nadmiaru soli do gałęzi. Po nasyceniu te liście umierają i powinny być usunięte.
– fikus – skuteczny w usuwaniu wielu toksyn, a w szczególności formaldehydu, który można znaleźć w zasłonach, drewnianych elementach oraz lakierach.
– bananowiec karłowaty – roślina wyparowuje dużą ilość wilgoci, będąc ratunkiem dla suchych pomieszczeń.
Do sypialni
– palma Rhapis excelsa – jedna z roślin najlepiej usuwających amoniak, który można znaleźć m.in. w kosmetykach oraz zmywaczu lakieru do paznokci.
– skrzydłokwiat – dobrze usuwa alkohol, znajdujący się w perfumach i płynach do płukania, aceton z kosmetyków, benzen obecny w dywanach, obrazach i zasłonach, a także wspomniany wcześniej formaldehyd. Zwiększa również wilgotność powietrza.
– storczyk z gatunku Dendrobium – pochłania w nocy dwutlenek węgla jednocześnie uwalniając tlen. Jest też skuteczny w usuwaniu alkoholu, acetonu, formaldehydu oraz chloroformu.
– sansevieria – produkuje duże ilości tlenu w nocy.