Rolki – jak się nauczyć na nich jeździć? Porady dla początkujących

3 sierpnia 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Jazda na rolkach to naprawdę duża przyjemność – ale jeśli dopiero uczysz się, jak się za nią wziąć, lepiej pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Dobrze by bowiem było, żeby przygody z tym efektownym sportem nie zaczynać od siniaków i urazów. Na szczęście, kiedy już nawiążesz porozumienie z łyżworolkami, dalej będzie już – nomen omen – z górki.

Zanim będziesz jeździć, naucz się stać

Sprzęt kupiony, rolki na nogach, kask na głowie a ochraniacze na kolanach. Co teraz? Zanim zaczniesz sunąć po ulicach, dobrze opanuj rolkarską postawę. Stanie w butach i stanie w bucie rolkarskim to dwie zupełnie różne kwestie. Przede wszystkim, znajdź spokojne, ustronne miejsce – może to być na przykład plac lub pusty parking. Najważniejsze zadanie, jakie przed Tobą stoi, to ochrona przed upadkiem. Dlatego tak ważne jest przyjęcie prawidłowej postawy.

Specyfika jazdy na rolkach jest taka, że o utratę równowagi łatwo i często taka sytuacja kończy się wywrotką do tyłu. Dlatego ucząc się jeździć, najlepiej przybrać pozycją nieco pochyloną do przodu, co pozwoli kontrować ruchem ciała w przypadku ewentualnego zagrożenia. Oczywiście, z biegiem czasu, każdy wyrobi swój unikalny styl, w którym będzie się czuł najpewniej. Na to jednak przyjdzie jeszcze czas.

Znajdź odpowiednie rolki

To dość oczywiste, niemniej – jeśli chcesz, aby Twoja przygoda nie potrwała raptem kilka dni, koniecznie wybierz taki sprzęt, w jakim naprawdę będziesz się dobrze czuć. Poszczególne egzemplarze mogą się między sobą znacząco różnić – w zależności od elastyczności i wykończenia, nie wszystkie muszą spełnić Twoje wymagania.

Szczególnie w przypadku osób młodych, u których stopa wciąż jeszcze rośnie, dobrym pomysłem mogą być rolki regulowane. Są one tak samo komfortowe i bezpieczne, jak tradycyjne łyżworolki, będą natomiast o wiele bardziej konkurencyjne w ujęciu ekonomicznym. To istotne, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że rolkarstwo samo w sobie i tak nie jest drogą rozrywką.

Odwagi i elastyczności

Obawa przed upadkiem jest czymś naturalnym, trzeba natomiast wiedzieć, że im bardziej będziesz się bać zdecydowanych ruchów, tym większa szansa, że zakończy się to w sposób odwrotny do zamierzonego. Unikaj sztywności, stań twardo na podłożu, ale zachowaj elastyczności – pamiętaj o ugiętych kolanach i sprężystości.

Początki mogą być dość trudne, ale im szybciej nauczysz się stawiać duże kroki, tym lepiej. Uczący się jeździć, często drobią małymi kroczkami i zamiast płynnych ruchów uderzają w podłoże ruchem od góry. To kiepski nawyk, dlatego staraj się szlifować od początku prawidłową technikę. Ustaw stopy w kształcie litery V – w czasie, gdy będziesz wykonywać ruch jedną, druga będzie Cię asekurowała. Oczywiście, warto też zadbać o towarzystwo kogoś, kto będzie przy Tobie w czasie nauki jazdy. Z pewnym wsparciem, sama nauka przebiegnie jeszcze szybciej – Ty na pewno mniej będziesz się obawiać ewentualnej utraty równowagi.

Łyżworolki i hamowanie

Oczywiście, jeśli chcesz jeździć, musisz też umieć hamować. W tradycyjnych rolkach hamulec znajduje się za rzędem kółeczek. To przydatne narzędzie, trzeba je tylko umiejętnie wykorzystywać. Hamowanie należy wykonać pewnie, z silnym naciskiem. Sprzęt jest skonstruowany na tyle inteligentnie, że wykona dalszą część pracy za nas.

Profesjonaliści korzystają z rolek, które w ogóle nie są wyposażone w hamulec – do zatrzymywania się używają kółeczek z buta zakrocznego. Ustawiony poprzecznie pozwala na płynne zahamowanie. Nie namawiamy jednak do tego, aby próbować tej metody, zwłaszcza na początku. Jeśli po jakimś czasie uznasz, że hamulec Ci przeszkadza, przyjdzie czas i na bardziej zaawansowane techniki.

Uczymy się jeżdżąc. Nic tak nie szlifuje stylu jazdy, jak praktyka. Nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami, bo i z takimi możesz mieć do czynienia. Pierwsze nieudane próby szybko odejdą w zapomnienie – zostanie tylko radość i dobra zabawa.