Rodzaje wód – co pić w czasie ciąży i karmienia piersią?

23 lipca 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Woda to zdrowie i należy ją pić w dużych ilościach. Prawdopodobnie każdy słyszał już o zasadzie spożywania co najmniej 2 litrów wody dziennie. Jednak woda wodzie nierówna. Jedna wizyta w markecie jest w stanie każdego przekonać do tego stwierdzenia – wód butelkowanych jest pełna gama. Czym się różnią mineralne od źródlanych? Kiedy sięgać po lecznicze? A może aby być po stronie natury, należy pić wodę z kranu, która nie generuje śmieci?

Klasyfikacja wód

Wody dostępne do picia podzielić można według kilku kryteriów. Ze względu na rodzaj mamy:

  • Naturalne wody źródlane, kwalifikujące się też jako naturalne wody mineralne o niskiej mineralizacji.
  • Naturalne wody mineralne średnio lub wysokozmineralizowane.
  • Wody stołowe, czyli wody źródlane wzbogacone o dodatkowe składniki mineralne, inaczej zwane wodami mineralizowanymi.
  • Wody o właściwościach leczniczych.
  • Wodę z kranu.

Jak to wygląda po stronie natury? Wodę można sklasyfikować jako bardzo niskozmineralizowaną, jeśli ma poniżej 50 mg składników mineralnych na 1 litr, niskozmineralizowana, gdy zawiera od 50 do 500 mg/1 l, średniozmineralizowaną o stężeniu od 500 do 1500 mg/1l i wysokozmineralizowaną, gdy składników mineralnych w lirze wody jest ponad 1500 mg. Woda sklepowa występuje w formie gazowanej lub niegazowanej, zależnie od tego czy zawiera CO2. Dodatkowo, producenci dodają do wód cukier, sztuczne barwniki, konserwanty, zagęszczone soki i inne niezbyt korzystne dla zdrowia składniki, by uzyskać wodę smakową. Jeśli już zdecydujemy się na picie wody smakowej, wybierzmy taką z naturalnym sokiem i jak najmniejszą ilością konserwantów. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny pić wody bez żadnych dodatków. 

Wody źródlane

Mają niską zawartość minerałów – maksymalnie do 500 mg na litr. To wody podziemne, pochodzące z płytszych warstw geologicznych. Wydobywa się je, na przykład w rejonach górskich, jak wodę Żywiec Zdrój. Stanowią większość ofert wód butelkowanych w sklepach – około 75 procent. Taką wodę można pić bez ograniczeń i jest wskazana dla osób w każdym wieku  i o różnym stanie zdrowia. Woda źródlana, jak na przykład Żywiec Zdrój, nadaj się do picia przez dzieci i niemowlaki oraz do przygotowywania pokarmów dla nich. Źródlana woda nie obciąża nerek. Można nią myć warzywa i owoce czy zęby, w przypadku, gdy woda z kranu budzi nasze wątpliwości co do jej jakości. Poczytaj więcej o właściwościach źródlanej wody Żywiec oraz o tym, czemu warto pić wodę na https://www.pijewode.pl/. Wody Żywiec Zdrój są polecane przez Instytut Matki i Dziecka i własnie tego typu wodę (źródlana) powinna pić kobieta w okresie trwania ciąży i karmienia. Woda źródlana doskonale nadaje się do podawania dla dziecka oraz do przygotowywania posiłków.

Wody mineralne o średniej mineralizacji

Wody mineralne o średnim zmineralizowaniu są także wodami podziemnymi, wykazującymi się pierwotną czystością chemiczną i mikrobiologiczną. Ich stopień mineralizacji waha się od 500 do 1500 mg na litr. Także można pić je w dowolnych ilościach, bo obecna w nich ilość składników mineralnych nie naruszy równowagi wodno-elektrolitycznej organizmu. Dorośli, czy dzieci mogą po wodę mineralną sięgać bez przeszkodą, ale nie jest wskazana dla niemowlaków. Wiele wód mineralnych zawiera dużo magnezu i wapnia, więc są wskazane przy brakach tych minerałów. Wody z wysoką zawartością magnezu pomogą radzić sobie ze stresem czy kłopotami z zasypianiem. Te z wapniem wskazane są przy problemach z kośćmi. Jeśli ciężarna cierpi na nadkwasotę to powinna szukać wód o zwiększonej ilości węglowodorów. Warto też nadmienić, że wody mineralne z dużą ilością sodu nie są wskazane u osób z nadciśnieniem, bo mają właściwości zatrzymujące wodę w ciele, co wpływa na wzrost ciśnienia. Wody mineralne dobrze sprawdzą się u osób poddających się diecie odchudzającej.

Wody mineralne wysokozmineralizowane i stołowe

Wody podziemne, czyste chemicznie i mikrobiologicznie z ilością składników mineralnych na poziomie od 1500 do nawet 4000 mg w litrze. Wskazane są dla osób ciężko pracujących fizycznie oraz sportowców, którzy muszą uzupełniać niedobory składników mineralnych pojawiające się w wyniku wysiłku fizycznego i pocenia się. Nie są rekomendowane dla ciężarnych i karmiących matek. 

Wody stołowe to wody, które dodatkowo zawierają większą ilość składników mineralnych. Najczęściej spotyka się wody wzbogacone o więcej magnezu i wapń, choć można dodać też sód, siarczany, chlorki, wodorowęglany. Takie wody pełnią funkcje lecznicze przy niedoborach pewnych składników lub profilaktyczne dla grupy pacjentów narażonych na niedobory.

Wody lecznicze

Stosuje się je typowo do leczenia schorzeń i tylko po przepisaniu przez lekarza. Nie służą do zaspokojenia pragnienia. Istnieją różne rodzaje wód leczniczych, o różnym stopniu mineralizacji. Zaleca się je zazwyczaj przy problemach żołądkowych, chorobach trzustki i wątroby, niedokrwistości, nieżycie jelita grubego czy żołądka. Kobieta w ciąży powinna po nie sięgać wyłącznie w przypadku zaleceń lekarskich. 

Co z wodą z kranu?  Czy można ją pić? W niektórych rejonach kraju tak, ale zależy to od stopnia zanieczyszczenia i zawartości chloru, a także stanu wodociągów. Nawet jeśli woda w rejonie jest czysta, to po przebyciu drogi po starych rurach nie nadaje się do spożycia. Nie zawiera też w żadnej ilości minerałów, więc najlepiej sięgać jednak po wody źródlane i mineralne do picia, a wodę z kranu używać do przygotowania ciepłych napojów i posiłków. Bezpieczniej jest jednak, jeśli nie mamy pewności co do pochodzenia i jakości wody, sięgnąć po wodę źródlaną zaakceptowaną przez Instytut Matki i Dziecka. 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz