URODA I ZDROWIE

Rady jak się nie upić i pozbyć się kaca

3 stycznia 2018, dodał: Emilia

Święta, sylwester, karnawał – to czas, w którym sięgamy po kieliszek częściej niż zwykle. Zanim wzniesiesz kolejny toast, sprawdź, czy obiegowe opinie o alkoholu są prawdą czy też może mitem.

1. Pod wpływem alkoholu wychodzą na wierzch rzeczywiste cechy charakteru.

Prawda. Nie bez powodu wśród starożytnych krążyło powiedzenie „In vino veritas”, czyli „w winie prawda”. Alkohol ujawnia to, co czasem chciałabyś skrzętnie ukryć. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie potrafi jednak zmienić, choćby na chwilę, naszej osobowości. Nieśmiała myszka nawet po kilku drinkach nie stanie się wyzywającą, uwodzicielską lwicą. Jeśli sądzisz, że jesteś z natury osobą cichą, a po jednym lub drugim kieliszku stajesz się tak rozmowna, że możesz zagadać towarzystwo na śmierć – również nie zrzucaj tego na wypity trunek. Być może po prostu żle oceniasz swój charakter. Alkohol nie ma również cudownej mocy zmieniania nastroju o 180 stopni. Podkreśla raczej obecny stan ducha. Dlatego – gdy akurat coś cię gryzie, jest więcej niż pewne, że po kilku toastach zaczniesz wylewać swoje żale na piersi towarzyszącego – albo co gorsza – właśnie poznanego mężczyzny.

2. Im jesteśmy młodsi, tym więcej możemy wypić.

Nieprawda. Ta wiadomość ucieszy wszystkich, którzy lata wczesnej młodości mają już za sobą – tolerancja na alkohol rośnie wraz z wiekiem. Dwudziestolatka pochoruje się po takiej porcji trunku, która czterdziestolatkę przyprawi zaledwie o lekki ból głowy. Wyjątkiem są jednak osoby, które bardzo rzadko biorą do ust alkohol. Jeśli ktoś tylko raz do roku wychyla tradycyjną lampkę z okazji sylwestra, już jedna zakrapiana obficie winem kolacja może się okazać ponad jego siły.

3. Jeśli zmieniasz różne gatunki alkoholu, upijesz się szybciej

Nieprawda. Małe piwo, drink i kieliszek wina mogą zaszkodzić żołądkowi, ale nie przyprawią nas szybciej o kolorowy zawrót głowy, niż ta sama porcja alkoholu, zawarta np. w wódce. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, ile wypijesz. Wyjątkiem jest szampan – zawarte w nim bąbelki sprawiają, że inne trunki działają silniej i szybciej. Prawdą jest również, że kiedy zaczynasz degustować różne rodzaje alkoholu, szybko tracisz rachubę co do ilości wypitych procentów.

4. Kobietom alkohol szybciej uderza do głowy niż mężczyznom

Prawda. Kobiety przyswajają alkohol gorzej niż mężczyźni, ponieważ ich organizm produkuje mniej enzymu, odpowiedzialnego za rozkład alkoholu w organizmie. Upijamy się znacznie szybciej niż oni i potrzebujemy więcej czasu, by pozbyć się trunku z ciała. Waga ma również niebagatelne znaczenie. Bieda szczupłym i drobnym! Nigdy nie uda im się dotrzymać towarzystwa w piciu osobom obdarzonym słuszną sylwetką, a i kaca będą leczyć dwa razy dłużej … i jeszcze jedno – jeśli jesteś kobietą, nie pozwalaj sobie na alkoholową imprezę tuż przed miesiączką. Kobiece hormony mają wpływ na przyswajanie alkoholu przez organizm. Przed menstruacją ich poziom jest najniższy, dlatego trunek o wiele szybciej uderza do głowy. Natomiast pigułki antykoncepcyjne prawdopodobnie zwiększają odporność na alkohol.

5. Alkohol może uczulać

Prawda. Jeśli po wypiciu zaledwie jednego kieliszka oblewasz się rumieńcem i czujesz się nie najlepiej, prawdopodobnie masz alergię na jeden ze składników zawartych w alkoholu. Sa tacy, którzy znaleźli na to sposób. Twierdzą, że można pozbyć się uczulenia, stosując metodę małych kroczków – zwiększać stopniowo porcję alkoholu, zaczynając od minimalnej. Ta metoda jednak u wrażliwych osób może prowadzić prosto do nałogu.

6. Alkohol zmniejsza apetyt na seks

Nieprawda. Po kilku drinkach ma się o wiele większą ochotę na spędzenie upojnej nocy. Z drugiej jednak strony – alkohol wpływa nie najlepiej na fizyczną stronę seksu. Zmniejsza np. ilość śluzu w pochwie, przez co zbliżenie staje się mniej przyjemne. Kobiety i tak są mniej poszkodowane niż mężczyźni. Panom zdarza się, że po kilku szklaneczkach mocnego trunku w ogóle nie dadzą rady stanąć na wysokości zadania.

Oto 5 skutecznych sposobów, jak się nie upić

 1. Nigdy nie pij alkoholu na pusty żołądek. Na godzinę przed przyjęciem zjedz porządny posiłek – najlepiej zawierający dużo tłuszczu. Zmniejsza on bowiem wchłanianie alkoholu.
 2. Jeśli palisz, staraj się nie sięgać po papierosy w czasie przyjęcia. Nikotyna przyprawi cię o większego kaca.
 3. Dużo tańcz. Wtedy alkohol jest szybciej przetwarzany i wydalany z organizmu.
 4. Unikaj szampana i napojów gazowanych. Bąbelki powodują, że alkohol szybciej dosaje się do krwi.
 5. Pogryzaj między kolejnymi drinkami, pij dużo soku i herbaty, można też przed zakrapianą imprezą napić się szklankę wody z cytryną lub z witaminą C.

Oto 5 skutecznych sposobów, jak szybko pozbyć się kaca

 1. Zjedz lekkie, ale pożywne śniadanie.
 2. Wybierz się na spacer. Tlen przyspiesza przemianę materii.
 3. Łyknij 4 do 6 tabletek węgla leczniczego. Neutralizuje on trucizny w żołądku.
 4. Weź Alko-Seltzer lub Alka-Prim. Pomogą odzyskać kondycję.
 5. Alkohol odwadnia. Pij zatem dużo wody, gorzkiej herbaty i soków owocowych.

Emilia

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Rady jak się nie upić i pozbyć się kaca

 1. avatar Joanna Nowaczyk pisze:

  Ja słyszałam zawsze, że trzeba się ruszać, żeby wtańczyć trochę alkohol lub wyjść na świeże powietrze. Jeśli jestem na weselu czy też zakrapianej imprezie i widzę, że ktoś wypił za dużo, a siedzi i nadal pije, to zawsze doradzam taniec, żeby się rozruszał, to chyba lepsze, niż wlewanie w siebie kejnych porcji alkoholu. Doradzam również wodę oraz przekąszenie czegoś.

 2. avatar facet pisze:

  pkt. 3 jak się nie upić – NIEPRAWDA!
  Tańczenie powoduje, że zwiększa się ciśnienie krwi, alkohol szybciej się rozprowadza – przez co szybciej się upijamy.

 3. avatar ewka_sak pisze:

  własnie, że prawda, święta prawda! Ja byłam ostatnio na trzech weselach (w ciągu jednego roku) i na jednym nie tańczyłam bo nie mogłam i bardzo szybko się źle czułam, a jak tańczyłam to mogłam więcej wypić, jak to wytłumaczysz?

 4. avatar instruktor tańca pisze:

  Oboje macie po części rację. Tańczenie albo powoduje szybsze albo wolniejsze upojenie – w zależności od rodzaju tańca. Bardzo szybkie tańce – np. rock’n’roll, salsa – PRZYSPIESZAJĄ STAN UPOJENIA! Pamiętajcie o tym!! Wolniejsze (niekoniecznie całkiem wolne) tańce za to mocno spowalniają upojenie (np. dwa na jeden, tango, polonez itp.)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ubezpieczenie OC
W razie problemów z wygasającym ubezpieczeniem OC zachęcam do skorzystania z porównywarki -porównasz ubezpieczenia...
Dom
Teraz pora poszukać optymalnego ubezpieczenia domu. Możesz skorzystać z porównywarki majątkowej, która pomaga znaleźć...
Mieszkanie: blok vs dom ? plusy i m…
To zależy czego oczekujesz od swojego przyszłego domu czy mieszkania i na jakie warunki...
Jak dbacie o rowery poza sezonem
Skorzystaj z ubezpieczenia rowerowego, przyda się w razie awarii roweru i pomoże spłacić koszty...