Pyszne kotlety mielone jak u babci. Chrupiące na zewnątrz dzięki temu składnikowi
Pyszne, chrupiące na zewnątrz, soczyste w środku kotlety mielone podawane z ziemniakami i surówką to obiad prosto z babcinego stołu. Ich przygotowanie również nie jest trudne. Wystarczy jednak zmienić jeden składnik, a kotlety mielone staną się nową potrawą, która zachwyci każdego smakosza.
Każda gospodyni domowa ma swój przepis na kotlety mielone, którego zazwyczaj trzyma się od lat. Jednak warto eksperymentować i poznać kilka sposobów, aby odmienić ich smak. Oczywiście najprościej dodać do mielonych kilka warzyw. Osobiście wypróbowałam już dodatek marchewki, selera korzeniowego i papryki i za każdym razem mielone wychodziły zaskakujące inne, a jednocześnie ciekawe. Jednak dzisiaj chcę zaproponować dodatek tylko jednego niepozornego składnika. Wszyscy na pewno mają go pod ręką, bowiem pochodzi prosto z letniego ogrodu. Niektórzy na pewno będą zaskoczeni, inni mogą uznać, że jest to nieistotne i nie ma wpływu na smak kotletów. Dlatego polecam, sprawdźcie i przekonajcie się sami, jak niewiele trzeba, aby przygotować niezwykły hit wśród mielonych.
Latem najlepszym sprzymierzeńcem w kuchni jest pewien wyśmienity składnik, dzięki któremu danie nabierze wyjątkowego aromatu i smaku, zupełnie odmiennego od klasycznych kotletów. Na pewno każdy zastanawia się już o jakim składniku mowa, bowiem do tej pory tajemnica nie została ujawniona. Ten magiczny produkt to nic innego, jak tylko młody, pachnący szczypiorek. Właśnie ten niepozorny ziołowy skarb to prawdziwa niespodzianka, który nada naszym kotletom niepowtarzalnej lekkości i świeżości. Wystarczy zatem cebulę zamienić na szczypiorek i delektować się smakiem, jakiego nie uzyskamy z żadnej innej przyprawy.
Szczypiorek to wielka dawka ciekawego smaku, ale równocześnie moc zdrowia na talerzu. Szczypiorek to skarbnica cennych witamin i składników mineralnych. Te aromatyczne zielone łodygi o lekko ostrym, ale przypominającym zioło zapachu i smaku są wypełnione składnikami, które pomagają w leczeniu dolegliwości serca, budowaniu odporności na choroby, a nawet zapobieganiu przewlekłym zaburzeniom cukrzycy, raka i nadciśnienia. Ponadto szczypiorek zawiera przeciwutleniacze pochodzenia roślinnego, które wykazują silne właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Dodatkowo wspomaga funkcjonowanie procesu trawienia, poprawia perystaltykę jelit, ułatwiając trawienie i zapobiegając zaparciom. Dlatego warto zrezygnować z cebuli i do kotletów dodać zielone i naturalne źródło zdrowia.
Lżejsze i zdrowsze kotlety mielone
Tradycyjne kotlety mielone zawierają cebulę. Niektórzy dodają cebulę mieloną inni podsmażają cebulę i dopiero dodają do mięsnej mieszanki. Ten składnik jest jednak często dużym obciążeniem dla organizmu. Wiele osób ma duże problemy trawienne po zjedzeniu cebuli i musi rezygnować z dań z jej udziałem. Dlatego warto wymienić cebulę na zdrowy i lekki szczypiorek. Wymiana cebuli na szczypiorek w tradycyjnym przepisie na kotlety mielone to gwarancja zarówno lepszego i bardziej bogatego smaku, ale także lekkostrawności dania. Szczypiorek bowiem nie obciąża żołądka i jest doskonale przyswajalny, a wręcz wspomagający trawienie, przez co możemy cieszyć się smakiem kotletów bez problemów żołądkowych i uczucia dyskomfortu.
Wybierając świeży szczypiorek zamiast cebuli, zyskujemy więc pyszne kotlety mielone oraz możliwość ich spożywania bez obaw o przykre i niechciane konsekwencje. Dodatek szczypiorku do mielonych to także niezwykły, ziołowy aromat, który będzie kusił na każdym talerzu i gwarancja pysznego smaku, który zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Delikatny, ale wyraźnie ziołowy smak szczypiorku idealnie równoważy smak mięsa i wraz z innymi przyprawami tworzy harmonijne i idealne połączenie, nazywane już na blogach hitem kulinarnym. Ponadto posiekany równiutko szczypiorek doda naszym kotletom mielonym pięknego, zielonego akcentu kolorystycznego, który kusząco wygląda na talerzu i zachęca do jedzenia. Naprawdę tak niewiele wystarczy, aby przygotować wyjątkowe, przepyszne i oryginalne kotlety mielone.
Warto wiedzieć, że jadalne są nie tylko liście szczypiorku, ale także jego kwiaty. Najczęściej są one w odcieniach fioletu i tworzą kuliste kwiatostany. Ich smak jest delikatniejszy niż liści, a w sałatkach czy na kanapkach wyglądają po prostu pięknie. Jeśli nasz szczypiorek zakwitnie, warto je zrywać i wykorzystać. Kwiaty szczypiorku wyglądają ładnie nawet w bukietach, podobnie jak kwiaty czosnku.