Przytulia właściwości i zastosowanie dla zdrowia – działanie
Przytulia pospolita, to roślina kwitnąca na żółto i rosnąca na polach, łąkach, zboczach, zaroślach oraz pastwiskach. Jej właściwości znane są od wielu lat, a działanie lecznicze wykorzystywane jest na wielu płaszczyznach. Zobacz co warto wiedzieć o przytuli oraz jakie cenne właściwości posiada.
Kompletna lista właściwości i sposobów zastosowania przytuli czepnej, czytaj tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/przytulia-czepna-wlasciwosci-i-zastosowanie
Co nieco o przytuli
Możesz ją spotkać praktycznie w całej Europie i Azji Zachodniej. Roślina ta uwielbia tereny trawiaste. Zbierać ją można od czerwca do września. Przytulie spotkasz również pod nazwą przytulia zwyczajna lub łąkowa. Ziele zawiera sole mineralne, żółty barwnik, garbniki, kwasy fenolowe, kumaryny, olejek eteryczny oraz białka mleka. Przytulia to zioło z białymi kwiatami, które często jest mylone z chwastami. Jak się okazuje, przytulia to niedoceniona roślina z wieloma cennymi właściwościami.
Właściwości
Główne zastosowanie przytuli, to działanie lecznicze. Stosując przytulię możesz zmniejszyć obrzęki, zwalczyć infekcję migdałków, stany zapalne węzłów chłonnych, czy pęcherzyka żółciowego. Ponad to przytulia świetnie sprawdzi się przy anemii, napadach padaczki i histerii. Zioło to, stosuje się również przy wszelkich dolegliwościach żołądka typu zaburzenia trawienia, biegunka, nieżyt jelit i chorobie wrzodowej. Przytulią zwalczysz piasek w moczu, zlikwidujesz nadmiar wody w organizmie, zatrzymasz krwawienie z nosa a także wewnętrzne. Przytulia zmiękczy tez Twoją skórę a dodatkowo ją wygładzi. Zioło wzmocni też ściany naczyń krwionośnych.
Co ciekawe przytulię możesz stosować nawet zewnętrznie. Pomoże Ci w leczeniu ran, które długo się goją, wszelkich skaleczeniach a nawet w przypadku egzemy. Zioło świetnie radzi sobie nawet z łupieżem, żylakami, prostatą i hemoroidami.
Kolejną cudowną właściwością przytuli jest pomoc przy chorobach nowotworowych i regeneracji organizmu. Sekretem jest kumaryna, która wywołuje zapach siana i działa rozkurczowo oraz przeciwobrzękowo. Nie bój się użyć przytuli przy problemach z krążeniem krwi, ponieważ dodaje się ją leków przeciwkrzepliwych.
Nalewka z przytulii
Co kupić?
- 50 gramów ziela przytulii
- 50 gramów kwiatu nagietka
- 50 gramów ziela nawłoci
- 0,25 wódki z zawartością 70% spirytusu
Przygotowanie:
Wymieszaj ze sobą przytulię, nagietka i nawłoć. Następnie wsyp je do słoika i zalej alkoholem. Pozostaw nalewkę na 10 dni, ale codziennie potrząsaj słoikiem. Pij 3 razy dziennie kiedy zmagasz się z infekcją, a 1 łyżkę profilaktycznie.
Herbata z przytulii
Co kupić?
- 2 łyżeczki suszonego ziela przytulii
- szklanka wrzątku
Przygotowanie:
Ziele należy zalać wrzątkiem i przykryć na 10 minut. Jeżeli nie odpowiada Ci smak, to śmiało dodaj miód do smaku. Możesz pić herbatę codziennie, aby oczyścić krew oraz limfę.