Przyczyny powstawania haluksów u kobiet – profilaktyka i leczenie
Z problemem haluksów mierzy się ostatnio wiele kobiet na świecie. Haluksy, czyli inaczej paluch koślawy są chorobą zwyrodnieniową, która znacznie zniekształca stopy. Do ich powstawania przyczynić się może m. in. nadwaga, czy noszenie ciasnych butów. Warto poznać kilka sposobów zapobiegania im oraz ciekawych technik leczenia.
Jak zapobiegać haluksom
Haluksy mogą przysporzyć wiele cierpienia, dlatego o wiele lepiej jest zapobiegać ich rozwojowi. Oto cztery sposoby, które pomogą nam ich unikać. Wysokie i zwężane buty mogą powodować u kobiet zniekształcenia stóp. Rozwiązaniem mogą być komfortowe i odpowiednio dobrane buty z szerokimi noskami. Oczywiście są sytuacje, w których od kobiet wymaga się założenia eleganckich butów. Na co dzień jednak warto decydować się na wygodne obuwie, których wysokość nie przekracza czterech centymetrów. Gdy jednak borykamy się już z tym nieprzyjemnym problemem, możemy zdecydować się na korektory na haluksy, które mogą być używane w niemal każdym typie buta. Osoby cierpiące na metatarsaligę mogą dodatkowo zaopatrzyć się w specjalną wkładkę ortopedyczną, która dostępna jest w sklepach medycznych. Przy odczuwaniu bólu z przodu stóp, można rozciągać codziennie ścięgno Achillesa. To ćwiczenie z całą pewnością zapobiegnie powstaniu haluksów. Wystarczy usiąść wygodnie na krześle, wyprostować nogę i zahaczać o stopę ręcznik przyciągając je do siebie. Nadwaga, jako przyczyna powstawania haluksów, powinna być redukowana. Przy aktywności warto pamiętać o nienadwyrężaniu stóp, ponieważ to również może przyczynić się do powstawania haluksów. Gdy jednak jesteśmy miłośnikami biegania, również powinniśmy zainwestować we wkładki korygujące.
Leczenie haluksów
Z haluksami można starać się walczyć samemu. Jest na to wiele sposobów. W niektórych przypadkach jest jednak konieczna operacja. Szeroko dostępne są specjalne plastry żelowe, czy osłonki, które zawierają olejki o działaniu leczniczym. Na rynku znajdują się również kliny oraz separatory, które umieszczane są między palcami i nakładane są właśnie na haluks. Zmniejszają one ból i modelują stopę. Można także zdecydować się na różnego rodzaju wkładki żelowe lub ortopedyczne. Innym sposobem są aparaty korekcyjne lub wspomniane już korektory na haluksy. Gdy jednak odczuwamy duży dyskomfort, a haluks przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu, konieczne będzie wykonanie operacji. Możliwe są cztery metody operacyjne, każda z nich całkowicie usuwa haluksy. Bardzo modne są również operacje bezgipsowe, które stanowią ciekawą alternatywę.