Przepisy na chrzan domowy
Chrzan posiada charakterystyczny ostry posmak, ale mimo to ma swoich zwolenników. Poza klasyczną postacią, możecie go spożywać w wielu odsłonach. Poznajcie przepisy na nietypowe podanie chrzanu.
Co nieco o chrzanie
Chrzan pospolity posiada postań zgrubiałego, mięsistego korzenia. Pochodzi z Azji Zachodniej oraz Bałkanów. Później zyskał sławę i dotarł do Europy. Możecie go spotkać w stanie dzikim, jako chrzan polny lub uprawnym, jako chrzan ogrodowy. Chrzan zawiera witaminy A oraz B, a także potas, fosfor, wapń, sód, magnez, mangan, żelazo i siarkę. Posiada właściwości bakteriobójcze, zwiększa odporność organizmu oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Stosuje się go w kuchni głównie do kwaszenia ogórków, kapusty, jako dodatek surówek, sosów czy napoi.
Domowy chrzan
- ½ kg bulw chrzanu
- 2-3 łyżki octu winnego lub soku z cytryny
- sól
- cukier
- gorąca woda
Przygotowanie:
Chrzan obierzcie ze skórki. Do miseczki wlejcie ocet winny i zetrzyjcie do niego chrzan na tarce o drobnych oczkach. Wlejcie kilka łyżek gorącej wody, by chrzan był nieco wilgotny. Doprawcie odrobiną soli i cukru, w razie potrzeby sokiem z cytryny. Gotowy chrzan przełóżcie do słoiczków i szczelnie zakręćcie. Przechowujcie go w lodówce.
Z jabłkiem
Co kupić?
- 100g chrzanu
- 1 jabłko
- 2 łyżki śmietany
- sól
Przygotowanie:
Zacznijcie od obrania korzeni chrzanu i starcia ich na drobnych oczkach, następnie zmiksujcie je w blenderze. Teraz zetrzyjcie jabłko i połączcie je z chrzanem oraz śmietaną. Dodajcie sól i odstawcie do lodówki na kilka godzin.
Z kurkumą
Co kupić?
- pół kg chrzanu
- 1 szklanka octu winnego
- 1,5 szklanki cukru
- pół łyżeczki kurkumy
- pół łyżeczki soli
- 1 opakowanie żel fixu 3:1
Przygotowanie:
Chrzan obierzcie i zetrzyjcie na wiórka. Wymieszajcie go z cukrem, solą, kurkumą i octem. Po 15 minutach podgrzewajcie go na małym ogniu przez 20 minut – pamiętajcie o mieszaniu. Zdejmijcie chrzan z ognia i wsypcie żel fix. Gotujcie jeszcze przez minutę i gotowe.
Z imbirem
Co kupić?
Z cytryną
Co kupić?
- 200 g świeżo startego chrzanu
- 1 szklanka wody
- 200 g miodu lipowego
- 4 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie:
Chrzan zalejcie wodą oraz sokiem z cytryny i odstawcie na godzinę w temperaturze pokojowej. Przeciśnijcie płyn przez gazę, dodajcie miód i wymieszajcie. Przechowujcie w lodówce.
0
Z żurawiną
Co kupić?
- korzeń chrzanu
- dżem żurawinowy
Przygotowanie:
Chrzan musicie moczyć w zimnej wodzie przez 3 godziny. Następnie obierzcie go i zetrzyjcie na tarce. Dodajcie dżem, wymieszajcie i gotowe. Uwaga ! Dżemy dodajcie tyle, aby było go o połowę mniej niż chrzanu.
Ze śmietaną
Co kupić?
- 0,5 kg korzenia chrzanu
- 1 szklanka śmietany 18 %
- Sól
- cukier
- Sok z cytryny
Przygotowanie:
Chrzan obierzcie i zetrzyjcie na tarce, dodajcie sok z cytryny, śmietanę, cukier oraz sól. Całość wymieszajcie i trzymajcie w lodówce.
Z burakami
Co kupić?
- korzeń chrzanu
- pół szklanki wrzątku
- sok z cytryny
- 3 średnie buraki
- 4 łyżki cukru
zobacz również:
Zupa chrzanowa 17 super przepisów – tradycyjna i oryginalna!
Chrzan właściwości, zastosowanie i przepisy na dania z chrzanem |