Przepis na płyn i żel antybakteryjny do dezynfekcji dłoni – domowe sposoby | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przepis na płyn i żel antybakteryjny do dezynfekcji dłoni – domowe sposoby

19 grudnia 2020, dodał: Ania
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pandemia zdaje się nas nie opuszczać i wciąż musimy pamiętać by stosować się dla własnego bezpieczeństwa do różnych wytycznych. Do najważniejszych z nich należą zasłanianie ust i nosa , zachowanie odpowiedniej odległości i oczywiście dbanie o higienę , w tym przede wszystkim częste mycie rąk. No właśnie nie zawsze mamy dostęp do wody i mydła, więc musimy radzić sobie inaczej. Obecnie mamy dostępnych całkiem duży wybór mniejszych i większych produktów do dezynfekcji. Są to płyny lub żele antywirusowe i bakteriobójcze. Czasem z alkoholem, a niekiedy z innymi aktywnymi składnikami. Warto zainteresować się składem i jeśli nie musimy, to korzystajmy z łagodniejszych, pozbawionych alkoholu środków do dezynfekcji.

Co jeśli nie mamy, a jest nam potrzebny płyn do dezynfekcji? Wbrew pozorom wcale nie jest trudno go przygotować. Mam dla was kilka receptur z których możecie skorzystać w domowych warunkach. Często też taki płyn czy żel jest znacznie tańszy niż ten dostępny w drogerii czy aptece. Mamy więc kontrolę nad składem, a przy tym oszczędzamy.

Domowy płyn do dezynfekcji – najprostszy przepis

Ten wariant sprawdzi się zwłaszcza przy dezynfekcji przedmiotów . Potrzebujemy roztwór wodny spirytusu. Proporcje to np spirytus 96 % 200 ml i woda 125 ml. Daje nam to 60 % roztwór alkoholu. Dlaczego takie proporcje są optymalne? Roztwór o zawartości mniej niż 60 % alkoholu nie zdąży zabić wirusów i bakterii, gdyż alkohol za szybko wyparuje. Roztwór zawierający więcej niż 80 % alkoholu może podrażnić nasze dłonie i tym samym przynieść więcej szkód niż pożytku.

Płyn do dezynfekcji rąk

Jeśli chodzi o dłonie wersję podstawową naszego płynu warto wzbogacić. Przyda się coś chroniącego i nawilżającego skórę,a także dodatkowy czynnik antybakteryjny i antyseptyczny.Dlatego wykorzystamy glicerynę oraz olejek eukaliptusowy, czy z drzewa herbacianego.

 

Składniki płynu do dezynfekcji rąk

*200 ml spirytusu

*125 ml wody

*3,5 ml gliceryny

*kilka krople olejku z drzewa herbacianego lub olejku eukaliptusowego

*pojemnik z dozownikiem

 

Podane wyżej składniki należy dokładnie wymieszać i szczelnie zamknąć w pojemniku.

Kiedy nie do końca odpowiada nam płynna konsystencja w łatwy sposób nasz płyn, możemy przekształcić w żel antybakteryjny. Wystarczy mieszankę wzbogacić żelem aloesowym. Zmieni to nie tylko konsystencję środka. Aloes dodatkowo wzmocni właściwości bakteriobójcze oraz zadziała pielęgnująco i nawadniająco.

Antybakteryjny żel do rąk bez alkoholu

Jak najbardziej jestem zwolenniczką takich naturalnych środków odkażająco ochronnych. Czasem nie zdajemy sobie sprawę, że olejki których używamy do aromaterapii mają jeszcze inne , skuteczne zastosowanie. Nasz żel w głównej mierze oparty będzie na olejkach.

 

Składniki żelu antybakteryjnego bez alkoholu

*10 kropli olejku lawendowego

*1o kropli olejku goździkowego

*15 kropel olejku cynamonowego

*15 kropli olejku pomarańczowego

*30 ml żelu aloesowego

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i umieścić w pojemniku.

 

Płyn do dezynfekcji różnych powierzchni

Także wiele powierzchni w naszym domu wymaga zadziałania środkami o działaniu dezynfekującym. Myślicie, że taki produkt trzeba kupić? Wcale nie, gdyż wykonacie go z tego co macie pod ręką.

 

Składniki płynu do dezynfekcji powierzchni

*500 ml octu

*400 m wody

*50 ml wody utlenionej

Składniki dokładnie mieszamy i możemy korzystać z łatwego w wykonaniu, acz skutecznego środka.  Wygodnie będzie trzymać płyn w butelce z atomizerem i w razie konieczności spryskać powierzchnię. Można też namoczyć ściereczkę w płynie i wtedy przetrzeć nim daną powierzchnię.

Aby dezynfekcja dłoni była skuteczna powinna trwać przynajmniej 60 sekund. Żelu czy płynu nie powinniśmy też nakładać na brudne czy tłuste ręce. Dezynfekcja jest wtedy mniej skuteczna, gdyż preparat nie jest w stanie całkowicie przebić się przez powstałą warstwę .

 

Warto używać płynów i żeli dezynfekujących, jednak nie zastąpią one tradycyjnego mycia rąk. Są to preparaty wspomagające lub używane w szczególnych warunkach narażenia na szkodliwe czynniki. Oprócz higieny warto zaopatrzyć się  w dobry krem, gdyż uszkodzona i podrażniona skóra jest bardziej podatna.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...