Duże zainteresowanie tematem trądziku różowatego zainicjowało uruchomienie przez firmę Bayer serwisu internetowego dotyczącego tego tematu.
Na stronie www.finacea.pl można znaleźć informacje na temat objawów, przyczyn powstawania, rozpoznania, czynników zaostrzających objawy i sposobów leczenia trądziku różowatego.
Ponadto osoby zainteresowane uzyskają wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Na stronie www.finacea.pl istnieje też możliwość zadania indywidualnych pytań lekarzowi dermatologowi. Ta interaktywna forma komunikacji umożliwia internautom znalezienie odpowiedzi na wszystkie kwestie dotyczące trądziku różowatego.
Firma Bayer wprowadziła na rynek nowoczesny lek o nazwie Finacea dla osób zmagających się z postacią grudkowo-krostkową trądziku różowatego. Innowacyjne zastosowanie substancji czynnej, kwasu azelainowego, pozwala skutecznie zmniejszyć objawy choroby, np. rumień oraz podnieść jakość życia pacjentów. Lek dostępny jest bez recepty.
Przewlekłe zaczerwienienie środkowej części twarzy, czerwone policzki i nos, szczególnie nasilające się po spożyciu gorących lub ostrych potraw, po czerwonym winie, na słońcu, po wysiłku i w sytuacjach stresowych – to mogą być objawy trądziku różowatego, schorzenia skóry, które jest wciąż rzadko diagnozowane, a pojawiające się często. Zwykle osoby obserwujące u siebie objawy typowe dla trądziku różowatego, dokonując samodzielnej diagnozy, stwierdzają, że jest to alergia, egzema lub zakażenie bakteryjne i stosują leki, które znajdą w domowej apteczce. Niektóre leki pomogą czasowo, ale wszystkie objawy powrócą.
Trądzik różowaty jest chorobą dotykającą głównie osoby dorosłe, po 30. roku życia, a szczytowe nasilenie osiąga między 40 a 60 rokiem życia. Częstość występowania ocenia się na 10% populacji, z tym że 3 razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Pacjenci zwykle nie zdają sobie sprawy, iż utrzymujący się przez dłuższy czas rumień może być objawem choroby.
„Trądzik różowaty jest schorzeniem, na które cierpią w większości kobiety. Dotyka ono osoby z jasną karnacja skóry, dlatego też tak często występuje w naszej części Europy. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może doprowadzić do upośledzenia estetyki twarzy, a nawet w najbardziej zaawansowanym stadium do powstania guzowatości nosa (nienaturalne pogrubienie skóry nosa z występującymi guzkami). Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie niepokojące zmiany na twarzy konsultować ze specjalistą. Właściwa diagnoza możliwa jest po zebraniu dokładnego wywiadu i badaniu dermatologicznym”. – twierdzi dr Ewa Chlebus, dermatolog.
Wprowadzony na rynek przez firmę Bayer lek – Finacea zwiększa możliwości walki z chorobą. Jest jedynym lekiem z kwasem azelainowym zarejestrowanym do leczenia trądziku różowatego.
„Finacea stanowi przełom w leczeniu miejscowym postaci grudkowo-krostkowej trądzika różowatego, gdyż do tej pory jedyną propozycją dla pacjentów z tym schorzeniem były preparaty zawierające metronidazol. Zastosowanie kwasu azelainowego pozwala spowolnić a nawet zatrzymać postępowanie choroby” – twierdzi Alina Szczęsna, dyrektor działu Intendis, firmy Bayer.
Finacea w porównaniu z klasycznymi preparatami z metronidazolem silniej znosi objawy stanu zapalnego i zaczerwienienia skóry twarzy, objawu, który jest najbardziej dokuczliwy dla pacjentów z trądzikiem różowatym. Potwierdzają to badania kliniczne porównujące terapię produktem Finacea z 0,75% metronidazolem w żelu.
Dodatkową przewagą produktu Fiancea nad preparatami z metronidazolem jest możliwość stosowania go przed wyjściem na słońce, gdyż nie wywołuje on reakcji fotoalergicznej i fototoksycznej. Dzięki żelowej konsystencji leku, można go również stosować pod podkład.
Finacea ogranicza też powstawanie wolnych rodników tlenowych, poprawiając ogólny stan skóry.
Skóra pacjentów z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa. Aby jej dodatkowo nie obciążać, produkt Finacea:
Jest w postaci żelu z dużą zawartością wody
Pozbawiony jest związków zapachowych
Ma doskonałe walory kosmetyczne, dzięki czemu może być stosowany pod makijaż
Ma przyjazne skórze pH – 4,8
Pierwsze efekty działania leku widoczne są już po 4 tygodniach leczenia.
Skąd się bierze trądzik różowaty?
Skóra pacjentów z trądzikiem różowatym, nawet na długo przed wystąpieniem objawów charakteryzuje się dużą wrażliwością, np. nietolerancją kosmetyków.
Trądzik różowaty występuje w trzech postaciach:
– rumieniowo-naczyniowej
– grudkowo-krostkowej
– przerosłej
Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca poznane. Istnieje jednak grupa czynników, które sprzyjają powstaniu schorzenia: uwarunkowania genetyczne, nadreaktywność naczyń skórnych, łojotok, bodźce fizyczne i emocjonalne (leki, alkohol, przyprawy, stres, słońce, ciepło), zaburzenia ze strony
przewodu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, obecność w mieszkach włosowych skóry twarzy pewnych gatunków roztocza i drożdżaków.
Czego powinny unikać osoby cierpiące na trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną, która daje o sobie znać okresowo, tzw. rzutami. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą jednak spowolnić proces chorobowy, zmieniając styl życia i zwracając szczególną uwagę na pewne aspekty życia codziennego, które mogą wpłynąć na rozwój choroby. Pacjenci powinni szczególnie unikać:
długiego przebywania na słońcu. Stosować wówczas preparaty zawierające wysokie filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB (powyżej 20)
opalania w solarium, korzystania z sauny
przebywania w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach
długotrwałego przebywania na wietrze
ćwiczeń fizycznych
stresu
alkoholu
pikantnych potraw (szczególnie kawy, mocnej herbaty, octu, musztardy, chrzanu, ostrych serów)
jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw
leków rozszerzających naczynia krwionośne
sterydów
leków obniżających poziom cholesterolu.
Zapraszamy na stronę www.finacea.pl