Przegrzebki – smakołyk, który robi furorę – przepisy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przegrzebki – smakołyk, który robi furorę – przepisy

3 października 2011, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny
Przegrzebki zwane także muszlami świętego Jakuba, są rodzajem małżów morskich,  żyjących głównie blisko brzegów na piaszczystych lub roślinnych dnach morskich. Mięczaki te mają żeberkowatą, okrągłą dwustronną muszlę w środku, której kryje się mięso o walcowatym kształcie. Muszle mają ok. 15 cm szerokości i zawierają ok. 90 g mięsa. Barwa zazwyczaj jest kremowopomarańczowa lub piaskowa. Wewnątrz muszli mogą się także znajdować różowe lub pomarańczowe jajeczka. Choć połów tych małży najbardziej intensywnie odbywa się od października do kwietnia, to są one dostępne przez cały rok. Największe połowy przegrzebków są w regionie Breanii i Normandii. Tamtejsze prawo zabrania łowienia muszli mniejszych niż 10-11 cm i poza okresem zimowym. Ma to na celu ochronę populacji przegrzebków. Przegrzebki stały się tak popularne, że bardzo opłacalne stało się zakładanie sztucznych hodowli tych mięczaków. Mimo że wielu smakoszy uważa, że najlepsze przegrzebki, są wyłowione prosto z morza, wielu ludzi nie odczuwa różnicy w smaku przegrzebków żyjących w swoich naturalnych warunkach, a tych z sztucznych hodowli.
Przegrzebki są bardzo proste w przygotowaniu, wystarczy je zarumienić na patelni i już są gotowe do spożycia. Należy jednak pamiętać o tym by nie smażyć ich zbyt długo, bo wtedy tacą swój niepotarzany smak i miękkość. Mięczaki te można również podawać surowe jako sashimi czy w postaci carpaccio lub zapiekać razem z muszlą, która jest żaroodporna, więc idealnie się do tego nadaje. Najlepiej smakują smażone lub grillowane. Smaży się na rozgrzanej patelni, na oliwie, maśle lub mieszance masła i oleju i zrumienia przez około 1 minutę z każdej strony (w zależności od wielkości). Doprawia się solą oraz pieprzem. Przegrzebki powinny być chrupiące z zewnątrz oraz miękkie i jędrne w środku. Trzeba uważać, aby podczas smażenia nie pozbawić ich wilgotnści, gdyż mogą być „gumowate”. Należy je smażyć szybko i krótko. Można też panierować w jajku i bułce tartej i smażyć na patelni lub też piec jak szaszłyki w piekarniku, zawinięte np. w boczek. Smażone małże można położyć na podduszonym szpinaku, sałacie z vinegretem, na grillowanej cukinii lub dowolnym innym warzywie. Przegrzebki doprawia się czosnkiem, cebulką, natką pietruszki, kolendrą. Po usmażeniu skrapia sokiem z cytryny. W kuchni azjatyckiej do przyprawienia przegrzebków używa się oleju sezamowego, sosu sojowego, imbiru, chilli, soku z limonki. Wyśmienite są również gotowane na parze, opiekane lub podane jako szaszłyki, także z różnymi sosami. Wielu kucharzy używa ich jako składnik sałatek. Znakomity smak i morski aromat przegrzebków, wzbogaci wiele potraw z ryb i owoców morza.
Przegrzebki można kupić w muszlach lub bez. Muszle otwiera się za pomocą noża. Jeśli przygotowujemy carpaccio ze świeżych małży, najlepiej włożyć je na 10 minut do zamrażalnika. Jeśli dokonujemy zakupu, warto wybierać te okazy, które mają mięso w kremowym kolorze, bez żadnych uszkodzeń i przebarwień. Jeśli kupujemy przegrzebki w muszlach, to wybierajmy tylko takie, które są szczelnie zamknięte, albo które zamykają się po dotknięciu.

Przygotowanie:
Nagrzać piekarnik do 200°C. Wlać roztopione masło do dwulitrowego naczynia żaroodpornego. Równomiernie rozprowadzić masło i przegrzebki wewnątrz naczynia. Bułkę tartą wymieszać z cebulą i czosnkiem granulowanym, papryką, pietruszką, roztartym czosnkiem i parmezanem. Posypać tym przegrzebki. Piec w nagrzanym piekarniku, aż przegrzebki będą jędrne, około 20 minut.

Przegrzebki zawijane w boczek

Składniki:
– 12 plasterków grubo krojonego boczku
– 12 przegrzebków
– 2 łyżki mieszanki przypraw
– ½ łyżeczki soli
– 12 patyczków do szaszłyków (o długości ok. 12 cm) moczonych w wodzie przez przynajmniej 30 minut przed użyciem
– świeżo zmielony czarny pieprz
– 2 łyżki niesolonego masła o temperaturze pokojowej
Piekarnik rozgrzać do temperatury 175 stopni C. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Plasterki boczku przenieść na blaszkę i piec 12-15 minut, aż do momentu uzyskania złocistego koloru. Odstawić do ostygnięcia. Grilla rozgrzać do średniej temperatury. Przegrzebki ze wszystkich stron doprawić solą i mieszanką przypraw. Każdego przegrzebka zawinąć w plasterek boczku i przekłuć patyczkiem, tak by boczek się nie odwinął. Rozgrzanego grilla posmarować olejem roślinnym. Przenieść przegrzebki na grilla i smażyć przez 7 minut często przewracając. Po usmażeniu przenieść na półmisek i doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Przystroić masłem. Podawać od razu.

– oliwa
Oczyszczone małże zamarynować w soli, pieprzu, plasterkach czosnku, listkach świeżego tymianku i oliwie, a następnie usmażyć na patelni z każdej strony. Na koniec dorzucić trochę masła, aby ładnie się przyrumieniły. Sos ze świeżych pomidorów: w naczyniu rozgrzać oliwę, podsmażyć posiekaną cebulę i czosnek do zeszklenia, dodać pokrojone w kostkę pomidory, doprawić dwiema łyżkami masła i listkami świeżego tymianku. Kiedy sos ładnie zgęstnieje, zmiksować całość na gładką, jednolitą masę. Na talerz wylać sos, na nim ułożyć usmażone małże, polać po wierzchu.

– sezam
Wlać do rondelka 12 łyżek soku z marchwi i gotować mieszając. Dodać szczyptę soli,  3 łyżki śmietany, część laski wanilii (pół lub ćwierć), odrobinę oliwy i na koniec octu winnego. Dalej gotować na małym ogniu, by połowa odparowała. Co jakiś czas mieszać. Przegrzebki umyć i osączyć z wody. Panierować z jednej strony sezamem. Rozgrzać oliwę na patelni i smażyć przez kilka minut przewracając małże aż się zazłocą z każdej strony. Przegrzebki ułożyć na talerzu i polać waniliowym sosem.

– przyprawy: sól
Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażyć na maśle. Dolać śmietanę. Dodać przegrzebki i dusić przez ok. 3 minuty. Pod koniec duszenia dodać drobno posiekaną natkę pietruszki lub szczypiorek.

Przegrzebki w sosie mignonnette

Składniki:
– 250 gramów atlantyckich przegrzebek zatokowych (około 20 sztuk), opłukanych pod zimną wodą
– 1/3 szklanki pokrojonej w drobno kostkę rzodkiewki
Usunąć z przegrzebków mięśnie odwodzące. W dużej misce wymieszać ocet, musztardę, oliwę, szalotki, sól i pieprz. Na godzinę lub dwie przed podaniem przełożyć przegrzebki do sosu. Wymieszać i wstawić do lodówki. Obrać ogórka. Obieraczką do warzyw skroić 6-8 długich pasków. Złożyć razem i pokroić na wąskie paski. Tuż przed podaniem do przegrzebków dodać rzodkiewkę i dokładnie wymieszać. Rozłożyć przegrzebki na połówki muszli przegrzebków, ostryg lub na małe talerzyki. Przykryć paskami ogórka. Od razu podawać.

– makaron
Makaron ugotować według przepisu. W woku rozgrzać olej i wrzucić świeżo starty imbir, po kilku sekundach  dodać przegrzebki i smażyć około 5-7 minut, co jakis czas mieszając. Dodać ocet ryżowy (czy sherry), ocet chiankiang i sos sojowy.  Smażyć jeszcze 1 minutę, żeby zredukować sos. Przegrzebki zrobią się matowe i zciemnieją w czasie gotowania. Podawać na makaronie wcześniej podsmażonym w woku z kapustą pekińską, z sosem sojowym i ostrą papryką.

– sól
Przegrzebki umyć i osuszyć. Dobrze rozgrzać patelnię, włożyć 1 łyżkę masła i ząbek czosnku. Smażyć przegrzebki po około 1 minucie z każdej strony, aż będą ładnie zrumienione. Posypać solą i pieprzem. Ułożyć na szpinaku wraz z pokrojonymi pomidorami suszonymi. Polać sosem vinegret, posypać świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Podawać z pieczywem.

– oliwa z oliwek do smażenia
Rozgrzać delikatnie oliwę na patelni razem z czosnkiem, zeszklić, zdjąć z ognia. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, pokroić w kosteczkę. Miąższ dokładnie odsączyć i przełożyć go do miski. Pomidory doprawić solą oraz pieprzem. Wymieszać z octem winnym, oliwą z czosnkiem oraz posiekaną bazylią, kolendrą i natką. Odstawić na 20 minut. W międzyczasie bardzo dobrze rozgrzać patelnię z oliwą. Przegrzebki doprawić solą oraz pieprzem i smażyć je po 1 minucie z każdej strony aż ładnie się zrumienią, w środku będą miękkie, ale nie surowe. Przegrzebki wyłożyć na talerze z salsą pomidorową. Podawać z grzankami czosnkowymi.