Albo raczej w przeważającej ilości wypadków nieestetyczne. Chociaż nie byłoby Pippi Långstrump bez uroczych piegów. Tyle, że przeważająca większość z nas nie chce być posiadaczem ani jednego piega.
Ale zaczynając od piegów – są przebarwienia, z którymi się ktoś urodził, choćby wspomniane piegi, które zanikają na ogół po wejściu w dorosłość. Są przebarwienia skry nabyte, choćby od nadmiaru promieni słonecznych, alergii i starzenia się. Są, niestety, przebarwienia powodowane zmianami nowotworowymi.
O barwie naszej skóry decyduje wiele czynników – do najważniejszych zalicza się zawartość melaniny produkowanej przez melanocyty (skórę ciemniejszą zawdzięczamy większej ilości melanocytów aktywnych).
Na ogół zaburzenia barwnikowe skóry charakteryzują się pojawieniem ciemniejszych plam. W nomenklaturze dermatologicznej przebarwienie może być uogólnione i ograniczone. Przyczyn przebarwień uogólnionych może być co najmniej kilka. Mogą to być czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, choroby nerek, nowotwory, problemy z tarczycą lub używanie pewnych leków.
Do typowych ograniczonych przebarwień skóry należy melasma, czyli ostuda. Najczęściej występuje u kobiet w ciąży w postaci brunatnych nieregularnych plam. W tym wypadku należy unikać wystawiania skóry na słońce. Melasma przechodzi najczęściej w krótkim czasie po porodzie.
U osób, które zbyt często wystawiają się na promieniowanie słoneczne mogą wystąpić plamy soczewitowate jako efekt zwiększonej ilości melanocytów i melaniny w naskórku. Plamy te są częściej spotykane u osób starszych, jednak kiedy pojawiają się na wargach i błonach śluzowych jamy ustnej mogą sugerować głębsze przyczyny ich powstawania, choćby Zespół Peutz-Jeghersa.
Do typowych przebarwień można jeszcze zaliczyć: przebarwienia i odbarwienia pozapalne, plamy typu kawy z mlekiem, bielactwo wrodzone, bielactwo nabyte.
Podstawową zasadą pozwalającą w jakimś stopniu niwelować i zapobiegać odbarwieniom skry jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
W wypadku zmian o głębszym podłożu zaleca się wiele innych sposobów leczenia, m.in. peelingi takie jak peeling kawitacyjny, krioterapię, odpowiednią dietę, preparaty złuszczające, a nawet przeszczepy naskórka. Bardzo ważne jest wykorzystywanie kremów filtrujących.
Najtrudniejsze jest likwidowanie bielactwa i dla tej przypadłości jeszcze nie wynaleziono skutecznej metody łagodzenia i niwelowania.