Tradycyjna wanna to do niedawna częsty element naszych łazienek. Ze względu na mały metraż tego pomieszczenia i dążenie do nowoczesności, coraz więcej osób wybiera jednak kabiny prysznicowe. To także dobry wybór dla osób starszych, które miewają problem z pokonaniem bariery wysokiego wejścia do wanny. Wanna ma jednak także swoje zalety. W tym artykule podpowiadamy, jak dokonać dobrego wyboru.
W każdej rodzinie znajdziemy zarówno miłośników długiego leżenia w ciepłej pianie, jak i tych, którym wystarczy szybki prysznic. Trudno pogodzić obie opcje, jednak tzeba poważnie zastanowić się, jak urządzić łazienkę, by była wygodna i funkcjonalna dla wszystkich domowników. Niżej wskazujemy wady i zalety obu rozwiążań.
Oto ważne kwestie do rozważenia
Wielość łazienki często wymusza montaż prysznica. Zajmuje on mniej miejsca w pomieszczeniu i łatwiej go wkomponować np. w kwadratową łazienkę. Wanna lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o prostokątnej budowie. Czasem zamiast prysznica jest wybierana wanna narożna, która ma w zasadzie podobny rozmiar, jak kabina i zajmuje tyle samo miejsca. Ważne jest, aby był do niej swobodny dostęp i aby nie nastąpiło wrażenie stłoczenia różnych sprzętów na małej powierzchni. Nie warto rezygnować z funkcjonalności łazienki dla samego faktu posiadania wanny. Jest ona jednak praktycznym rozwiązaniem np. dla właścicieli większych psów, które łatwiej wykąpać w ten sposób niż po prysznicem.
Wiek domowników a wybór formy kąpieli
Rodzina z małymi dziećmi bardziej doceni wannę. Można w niej umieścić jednocześnie np. dwoje dzieci i dzięki temu szybciej je wykąpać. Nasze pociechy uwielbiają pluskać siew wodzie w otoczeniu zabawek i nie odbierajmy im tej przyjemności. Podobne preferencje mają kobiety, uwielbiające aromatyczne kąpiele niczym w SPA. Z kolei nastolatek, singiel lub dwoje dorosłych to osoby, które chętniej będą korzystać z prysznica. Osoby starsze również wolą łazienkę bez utrudnień i bezpieczniej czują się, gdy nie muszą wdrapywać się na pewne wysokości. Wychodząc z wanny łatwiej się pośliznąć, a to jest ważny argument, jeśli chcemy zadbać o zdrowie seniorów. Czyszczenie wanny jest bardziej pracochłonne, więc każda babcia łatwiej posprząta brodzik i kabinę prysznicową. Prysznic ogranicza teżzużycie wody, co jest pewnym odciążeniem budżetu emerytów.
Obszerna łazienka daje duże możliwości
Posiadacze domów zwykle nie muszą zmniejszać łazienki na rzecz innych pomieszczeń. Wówczas można zamontować i prysznic, i wannę, co zadowoli wszystkich członków rodziny. Czasem na każdej kondygnacji znajduje się łazienka i wtedy możemy np. na parterze urządzić łazienkę z prysznicem, a na piętrze – z wanną. Warto w tej sytuacji zrealizować obie opcje, gdyż jest to inwestycja na lata, która jest dużym udogodnieniem i daje możliwość wyboru. Relaks w wannie to niepowtarzalne chwile, które mamy tylko dla siebie. Nie warto z nich rezygnować, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić.
Wybór prysznica daje więcej możliwości aranżacji wygodnej łazienki. Daje efekt nowoczesności, który jednak nie będzie atrakcyjny dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań. Planując remont mieszkania, warto więc przedyskutować nsz wybór w rodzinnym gronie i wybrać tę opcję, która będzie odpowiednia dla większości domowników. Każdy kompromis jest do osiągnięcia jeśli użyjemy rzeczowych argumentów.