Prosecco — dlaczego to wino stało się tak popularne?

5 kwietnia 2024, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Każdy słyszał, większość próbowała. Prosecco, czyli białe, włoskie, musujące wino to od kilku sezonów prawdziwy hit w świecie bąbelków. Skąd wzięła się ta popularność?

prosecco

Zaskakujące początki prosecco

Chociaż prosecco uważane jest za wino typowo włoskie, to początków historii tego trunku należy doszukiwać się nie w Italii, lecz w innym kraju — nieodległej Słowenii. To właśnie stamtąd pochodzi szef winogron nazywany Glera, który jest tradycyjnym surowcem do produkcji tego uwielbianego na całym świecie wina.

Prosecco już od samego początku swojego istnienia uważane było za wino wysokiej jakości — już w XVI wieku wino prosecho opisywane było jako jedno z najlepszych win włoskich. Dlaczego jednak musiało minąć pół tysiąca lat, aby ten alkohol na stałe rozgościł się na naszych stołach, w pubach i na letnich tarasach?

Prosecco — tajemnica popularności

Chociaż dla laików prosecco może wydawać się „pewnym rodzajem szampana”, jest to absolutnie sprzeczne z rzeczywistością. I właśnie ilość różnic między „włoskimi bąbelkami” a ich francuskim kuzynem przyczyniły się do niezwykłej popularności tych pierwszych. Ciężko się temu dziwić, tym bardziej że oba rodzaje wina mają dużo do zaoferowania, lecz to jednak pochodzące z północnej Italii prosecco ma kilkukrotnie niższą cenę, niż klasyczny, francuski szampan.

To właśnie kwestia ceny uznawana jest za główny czynnik, który spowodował ogromny sukces prosecco w wielu krajach. Skąd jednak tak dramatyczna różnica w kwocie, którą musimy zapłacić za butelkę szampana w porównaniu z prosecco, nawet z apelacji DOCG? Wszystko to bierze się z metody produkcji tych trunków. W przypadku szampana mamy do czynienia z „metodą tradycyjną”, podczas której kluczowa część procesu — powtórna fermentacja — zachodzi w butelkach, które muszą być regularnie poruszane i przechowywane w odpowiednich warunkach, co generuje dodatkowe koszty. Produkcja prosecco jest prostsza: druga fermentacja zachodzi w stalowych tankach, w warunkach przemysłowych, co znacząco obniża cenę za gotowy produkt.

Warto zadać sobie jednak pytanie: czy naprawdę niska cena prosecco jest jedyną zaletą tego wina? W końcu już od 500 lat uważane jest za trunek wybitny, więc coś chyba musi być na rzeczy…

Co może zaoferować prosecco?

Prosecco uchodzi za bardzo przyjemne wino, które jest trunkiem lubianym nawet przez osoby, którym z winogronowym alkoholem nie jest zbytnio po drodze. Zawdzięcza to swojemu odświeżającemu bukietowi przepełnionemu nierzadko dużą ilością odświeżających cytrusów. Jest to mocno odmienne od szampana, w którym zwykle mocno wyczuwalne są aromaty drożdży oraz charakterystyczne, tostowe nuty.

Orzeźwiający smak i zapach sprawia, że prosecco stało się niezwykle popularną bazą dla dziesiątek koktajli, takich jak Aperol Spritz, w którym połączone jest z popularnym, ziołowym likierem czy mimoza, gdzie odnajduje się doskonale w towarzystwie soku pomarańczowego. Nie powinno się jednak na to wino jedynie poprzez pryzmat „łatwości”, gdyż można przegapić naprawdę sporo.

butelki

Przez etykietę wina „taniego”, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prosecco może być alkoholem naprawdę wykwintnym — szczególnie gdy mówimy o sławnym Prosecco Superiore di Cartizze, które powstaje z owoców winogron glera, uprawianych na niezwykle trudno dostępnych i stromych zboczach wzgórza położonego na północy Włoch.

Prosecco: wino, które może zaskoczyć

Mimo swojej ogromnej popularności, niskiej ceny i krzywdzącej etykiety „tańszego szampana”, musujące wino z północy Włoch jest trunkiem niezwykłym: z jednej strony łatwo pijalnym, z drugiej — bardzo złożonym pod względem aromatów.

Jego uniwersalność sprawia, że doskonale zdaje egzamin zarówno na eleganckich przyjęciach, nieformalnych spotkaniach, jak i w drinkach spożywanych na leżaku w blasku zachodzącego słońca. Warto czasami zatrzymać się i pokontemplować to wino, które jest na dobrej drodze do strącenia szampana z piedestału!