Projektanci mody – zobacz, na czym polega ich praca

16 listopada 2018, dodał: EKSPERTKA

Rysowanie, modelowanie i projektowanie – to tylko część z zadań projektantów mody. Ich praca jest niezwykle złożona i wymaga nie tylko kreatywności czy wyobraźni, ale także skutecznego komunikowania się z różnymi osobami współpracującymi z nimi w trakcie tworzenia kolekcji. Potrzeba w niej nie tylko talentu, ale także odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Charakterystyka zawodu projektanta

To profesja o charakterze twórczym, gdzie liczy się zmysł artystyczny. Głównym zadaniem projektanta jest stworzenie konceptu, na podstawie którego przygotowana zostanie kolekcja ubrań. Najpierw musi on mieć pewną wizję i pomysł, które następnie przeniesie na papier w postaci szkicu. Tworzone ubrania często mają charakter użytkowy, stąd zawód ten po części wiąże się z działalnością usługową. Jednak na tym nie kończy się praca projektanta – często musi on współpracować z producentami tkanin i sam je wybierać. Do jego zadań należy też nadzorowanie procesu tworzenia i późniejsza promocja kolekcji, co często wiąże się z organizowaniem pokazów oraz kontaktem z agencjami modelek. Co więcej, poza przygotowywaniem strojów na użytek artystyczny lub użytkowy, często projektant musi być też specjalistą od krawiectwa (lub przynajmniej umieć szyć) i swoim menadżerem.

Sposoby pracy

Przeważnie młodzi projektanci rozpoczynają swoją karierę zawodową od odbycia stażu w firmie odzieżowej. Zawsze można też wybrać się na warsztaty z projektowania ubioru (które organizuje m.in. polska firma odzieżowa LPP S.A.). Designerzy mają do wyboru dwie ścieżki – mogą zdecydować się na pracę wyłącznie dla firmy produkującej odzież lub rozpocząć indywidualną pracę, budując własną markę. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Osoba zajmująca się tworzeniem kolekcji dla dużych przedsiębiorstw może pracować indywidualnie albo zespołowo – bez względu na to, jaki charakter będzie mieć praca, zawsze trzeba być nastawionym na współpracę z innymi osobami, bo w tym zawodzie jest to konieczne. Plusem jest także stałość zatrudnienia oraz zarobków, czego nie można powiedzieć o pracy projektanta-indywidualisty, gdyż tutaj wynagrodzenie uzależnione jest od liczby pokazów oraz ich rangi (dodatkowo trzeba często organizować je na własny koszt). Budowanie własnej marki jest dużym ryzykiem, ponieważ niezbędne są dodatkowo zdolności biznesowe, a konkurencja jest ogromna. Młodym projektantom trudno się przebić, więc najlepszą opcją będzie praca dla sprawdzonej firmy odzieżowej.

Cechy projektanta

Kreatywność i twórcze myślenie to najważniejsze cechy projektanta. Przy tym musi on mieć również zdolności artystyczne (co jest niezbędne do tworzenia szkiców i rysunków żurnalowych). Nastawienie na ciągły rozwój to kolejny wyróżnik dobrego designera, dlatego musi on nie tylko być na bieżąco z aktualnymi trendami w modzie, ale także regularnie uczestniczyć w licznych targach, giełdach czy pokazach mody. Ważna jest też promocja własnej marki (nawet podczas pracy w firmie), ponieważ może zagwarantować to zainteresowanie ze strony gwiazd i inwestorów.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
STOP