„Projekt Estera. Czym jest piękno kobiety?” – recenzja

17 lutego 2020, dodał: Iwona Marczewska
Artykuł zewnętrzny

Kobiecość – hasło trudne do zdefiniowania słowami, lecz samo zjawisko łatwe do zaobserwowania u kobiet, które nią emanują. Bo to po prostu widać. To jest to „coś”, co każda z nas powinna mieć, eksponować i być tego świadoma. Nieraz zastanawiamy się, ile w nas kobiecości i jak ją podkreślić. W ciekawy sposób rozwija to zagadnienie nowa książka znanego dominikanina, ojca Adama Szustaka.

„Projekt Estera. Czym jest piękno kobiety?” to nietypowy poradnik ujmujący piękno i kobiecość z perspektywy chrześcijańskich wartości. W oparciu o biblijne wzorce powstała charakterystyka kobiety, boskiego stworzenia, któremu nadano wyjątkową rolę w męskim świecie i mającego szczególną misję do wypełnienia.

Książka podejmuje walkę z przedmiotowym traktowaniem kobiet. Uczy, czym jest piękno ukształtowane z wiekiem, które nie przemija i które można rozwijać, pielęgnować, dzielić. Przeciwstawia się samoodrzuceniu, które praktykuje wiele z nas, tonących w morzu kompleksów.

Dlaczego kobiety ograniczają pojęcie piękna do cech fizycznych? W jaki sposób stać się kobietą niezależną i jak uwolnić się od potrzeby nieustannego poszukiwania i potwierdzania akceptacji ze strony mężczyzn? Jak być dla part

nera kimś więcej, niż atrakcyjnym dodatkiem podnoszącym jego status w męskim gronie? Autor, który wysłuchał w swoim życiu setek kobiet, uświadamia, jaki wpływ mają na nas przekonania zaszczepione przez rodziców i radzi, jak uniknąć obciążania własnych córek destrukcyjnym bagażem. Pokazuje, jak znaczący głos może mieć nasza płeć w sprawach najważniejszych. To książka dla wszystkich kobiet, od nastolatki, aż po panie w wieku emerytalnym. O każdej z nas jest w niej mowa.

Jeśli ktoś wcześniej nie miał okazji uczestniczyć w rekolekcjach, słuchać nagrań, wygłoszonych kazań lub czytać pozostałych książek ojca Szustaka, może być zaskoczony stylem jego wypowiedzi. Daleki jest od tego, jaki usłyszeć możemy z kazalnicy podczas niedzielnej mszy. To bardziej życzliwa opowieść, terapeutyczna sesja. Taka niemal przyjacielska rozmowa, bo na stawiane pytania czytelniczka odpowiada i autorowi i samej sobie jednocześnie. Swobodny ton, przełamany stanowczym i momentami szorstkim napomnieniem wynika z tego, że ojciec Szustak wysoko ceni szczere podejście do drugiego człowieka. Mówi rzeczy, których niekiedy nie potrafi powiedzieć nawet bliska osoba w obawie przed urażeniem nas. Autor nie boi się szczerości i bezkompromisowego podejścia. Gdyby zerknąć w to, co pisze się o nim w mediach, jest to postać niezwykła, znana z otwartości, nowoczesnych metod ewangelizacji, budująca wiarygodność poprzez publiczne przyznawanie się do własnych słabości i przezwyciężanie ich. Jest wędrownym kaznodzieją, autorem wielu poczytnych książek, prowadzi vlog mający w serwisie You Tube ponad 600 000 subskrybentów.

„Projekt Estera” to lektura, którą można sprawić sobie samej nie tylko na Dzień Kobiet.

Iwona

Książkę poleca Wydawnictwo RTCK – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.