Często zdarza się, że zauważamy na nogach przebarwienia czerwono-granatowe postacie sieci tzw. pajączki lub też lekko widoczne żyły czyli żylaki kończyn dolnych. Dyskomfort nóg jaki czujemy wieczorem często przypisujemy ciężkiemu dniu w pracy . Jednak ból nóg, obrzęk w okolicy kostki, częste skurcze łydek świadczą o pierwszych symptomach choroby jaką jest niewydolność żylna. Sprawa jest na tyle poważna, iż lekceważenie pierwszych oznak choroby w efekcie końcowym może spowodować zakrzepice.
Głównym powodem, który predysponuje nas do niewydolności żylnej są uwarunkowania genetyczne. Kolejnymi przyczynami są: złe odżywianie (za dużo tłuszczów zwierzęcych a za mało owoców i warzyw), siedzący tryb życia tzw. wymuszona postawa ciała np. przez pracę, brak aktywności fizycznej, nadwaga, częste zakładanie nogi na nogę (bardzo kobiece aczkolwiek powodujące ucisk i brak możliwości swobodnego przepływu krwi) oraz nadciśnienie tętnicze krwi. Niestety często się także zdarza, że kobiety w ciąży zaczynają chorować na niewydolność żylną, ponieważ rozwijająca się ciąża stanowi duże wyzwanie nie tylko dla kręgosłupa ciężarnej kobiety ale również dla jej nóg; ponieważ zwiększa się masa ciała przyszłych mam i należy wówczas szybko i odpowiednio wspomóc tzw. dźwignię naszego ciała.
Zasady zapobiegania chorobie
Pierwszą i podstawową zasadą profilaktyki jest zmiana stylu życia. Należy wprowadzić aktywny tryb życia, który powinien być dostosowany do każdego indywidualnie, biorąc pod uwagę możliwości i potrzeby. Zalecany sport to przede wszystkim spacer, jazda na rowerze, bieganie lub pływanie. Należy ograniczyć spożywanie dużej ilości soli oraz tłustego jedzenia. Aby usprawnić układ krążenia należy również pić 2 litry wody, która wypłukuje toksyny z organizmu i usprawnia przepływ krwi. W środowisku domowym możemy stosować kąpiele zimno-ciepłe czyli będąc pod prysznicem wykonujemy masaż głowicą natryskową od stóp w kierunku serca ruchami okrężnymi wodą zimną a następnie wodą ciepłą. Nie przesadzamy z gorącymi kąpielami (solarium i nadmierne opalanie działa podobnie na nasz organizm) gdyż ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i w efekcie powstają popękane naczynka. Podczas dnia pracy, szczególnie jeśli siedzimy za biurkiem należy co jakiś czas wstać i rozprostować nogi tzn. przejść się po schodach lub zrobić kilka przysiadów aby pobudzić układ krążenia. Natomiast jako uzupełnienie profilaktyki przeciwżylakowej należy bezwzględnie stosować produkty medyczne, które są dostosowane do każdego indywidualnie. Wyroby przeciwżylakowe charakteryzują się odpowiednią kompresją, wywierając odpowiedni ucisk w kostce, który stopniowo jest zmniejszany w kierunku pasa. Specyficzny rozkład kompresji ma na celu poprawę krążenia.
Polecamy produkty przeciwżylakowe dostępne są na stronie www.ortopedyczne.com
Obecnie na rynku dany asortyment jest tak szeroki, że każdy niezależnie od wieku, płci i stanu zdrowia może dopasować produkt dla niego odpowiedni.