Problem kurzajek – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

2 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Co zrobić, gdy na naszej skórze pojawią się kurzajki? Czy jest to powód do obaw? Co jest przyczyną problemu oraz co możemy zrobić, by uniknąć jego nawrotu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

kurzajki

Kurzajki – co to takiego?

Żeby odpowiedzieć na powyższe pytania, musimy najpierw dowiedzieć się, czym są kurzajki. Niewielkie brodawki występujące najczęściej na dłoniach i stopach to nic innego jak zmiany skórne wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Sam wirus to na szczęście nic poważnego, jednak kurzajki mogą rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka miesięcy. W zależności od przypadku mogą występować pojedynczo lub w niewielkich skupiskach, w kilku miejscach na ciele jednocześnie. Co ciekawe, czasem problem może zniknąć samoistnie.

Przyczyny powstania kurzajek

Jak już ustaliliśmy, kurzajki to zmiany skórne o charakterze wirusowym – to oznacza, że problem może pojawić się, gdy dojdzie do bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną wirusem brodawczaka ludzkiego. W jaki sposób może się on przenosić? Wystarczy dotknięcie tych samych powierzchni i przedmiotów. To dlatego do zakażeń najczęściej dochodzi w miejscach ogólnodostępnych, m.in. w szatniach na siłowni, na basenie. Wirusem brodawczaka można zarazić się nawet poprzez uścisk dłoni.

Problem z kurzajkami – kto w grupie ryzyka?

I choć na występowanie kurzajek najczęściej narzekają dzieci i młodzież, to warto podkreślić, że podobny problem może wystąpić u każdego. W tym miejscu warto wspomnieć również o czynnikach wpływających na rozwój kurzajek na naszej skórze. Jedną z przyczyn jest obniżona odporność – wrodzona lub pogorszona wskutek leczenia. Znaczenie ma również nasze samopoczucie – stres, przemęczenie, przepracowanie. Na zwiększenie ryzyka wystąpienia kurzajek wpływają również rany i uszkodzenia powierzchni skóry.

Kurzajki – jak sobie z nimi radzić?

Istnieje kilka metod radzenia sobie z objawami wirusa brodawczaka ludzkiego. Niektóre z nich możemy stosować samodzielnie (np. preparaty na kurzajki), inne wymagają zaawansowanych i specjalistycznych rozwiązań.

Przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce – zachowanie zasad ostrożności pozwoli nam uchronić się przed nawrotem kurzajek. Przestrzegajmy podstawowych zasad higieny – nośmy klapki w miejscach ogólnodostępnych, korzystajmy wyłącznie z własnych akcesoriów kosmetycznych.

Gdy problem już się pojawi, warto sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty na kurzajki. Możemy wybierać spośród preparatów z kwasem salicylowym, mocznikiem i kwasem mlekowym oraz wymrażaczy.

W leceniu kurzajek można skorzystać również z zaawansowanych zabiegów – kriochirurgii i leczenia laserowego.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Na Jesienne smutki jakie zapachy?
Cytrusowy uwielbiam i dlatego używam olejku perfumującego do ciała.
Ponadczasowe zapachy
A ja polecam wypróbowac pięknie pachnacy olejek perfumujący do ciała. Cudnie pachnie egzotycznie cytrusami,...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Moim zdaniem nie musi byc drogi. Lubię jak pachnie cytrusami.
Delikatna skóra
Polecam Balsam kokosowy z mango, doskonały do delikatnej skóry. Świetnie nawilża...