Każdego roku na całym świecie dokonuje się około 40 milionów aborcji. Są one wykonywane przede wszystkim w tych krajach, gdzie poziom wiedzy dotyczącej antykoncepcji, jest bardzo niski, ale nie tylko. W zależności od kraju przepisy aborcyjne mocno się różnią. Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Dowiedz się!
Polska
Zestawienie najważniejszych informacji dotyczących prawa aborcyjnego na świecie zacznijmy od Polski. Prawo aborcyjne w tym kraju jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. To, które obowiązuje od nieco ponad roku (weszło w życie w styczniu 2021 roku), wciąż jest tematem wielu dyskusji i kontrowersji. Obecnie aborcja w Polsce jest możliwa tylko wtedy, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu) lub stanowi zagrożenie dla zdrowia bądź życia matki. W innych przypadkach legalne usunięcie ciąży w Polsce jest niemożliwe.
Czechy
W Czechach kobiety ciężarne mogą zdecydować się na usunięcie ciąży na żądanie w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Muszą jednak uzyskać zgodę ginekologa, zaś specjalista musi poinformować ciężarną o możliwych skutkach zabiegu. Aborcja w Czechach jest też możliwa po 12 tygodniu ciąży, jeśli wykryto ciężkie i nieuleczalne upośledzenie płodu oraz w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożeniem dla matki.
Holandia
W tym kraju prawo aborcyjne umożliwia usunięcie ciąży aż do ok. 22 tygodnia ciąży – z tego prawa mogą korzystać wszystkie kobiety legalnie mieszkające w Holandii. W przypadku ciężarnych poniżej 16. roku życia potrzebna jest jednak zgoda na zabieg jednego z rodziców. Tutaj procedura aborcyjna jest dość prosta – kobieta będąca w niechcianej ciąży najpierw musi iść do lekarza rodzinnego, a następnie otrzymuje 5 dni, by zastanowić się, czy na pewno chce aborcji. Po upływie tego czasu wraca do lekarza i oznajmia podjętą decyzję.
Wielka Brytania
Legalna aborcja jest też dostępna w Wielkiej Brytanii. Gdy kobieta zajdzie w ciążę w tym kraju, to wystarczy, że zgłosi się do NHS (odpowiednik polskiego NFZ) lub prywatnej kliniki. Kobiety mają tutaj zapewnioną bezpłatną pomoc specjalistów, w tym psychologów w przypadku wątpliwości co do aborcji. W Anglii, Walii, czy Szkocji aborcję można wykonać nawet do 24 tygodnia ciąży, natomiast po 24 tygodniu ciąży jedynie wtedy, gdy istnieje duże ryzyko, że dziecko urodzi się z poważną niepełnosprawnością lub ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia bądź życia matki.
Szwajcaria
Aborcja w Szwajcarii jest całkowicie legalna, również dla osób niepełnoletnich. Jej koszt pokrywa podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które musi płacić każdy mieszkaniec kraju. W przypadku wczesnych ciąż – do 7 tygodnia – zwykle zastosowanie znajdują tabletki wczesnoporonne, natomiast później aż do 12 tygodnia – zabieg. Podczas przeprowadzania zabiegów aborcyjnych w Szwajcarii każda kobieta jest objęta opieką psychologiczną.
Egipt
Legalna aborcja w Egipcie jest możliwa jedynie w wyjątkowych przypadkach. Można się na nią zdecydować jedynie wtedy, gdy u płodu wykryto poważne wady lub ciąża jest zagrożeniem dla życia bądź zdrowia matki. Dodatkowo, aby móc dokonać aborcji, niezbędne są zgody dwóch specjalistów.
Norwegia
Kobiety mieszkające w Norwegii mają prawo do podjęcia samodzielnej decyzji o przerwaniu ciąży aż do 12 tygodnia ciąży. Jeśli zdecydują się na jej usunięcie, to wystarczy, że zgłoszą się na oddział ginekologiczny. Nie muszą podawać żadnych powodów tejże decyzji, ani nie potrzebują żadnych skierowań. Sprawa wygląda nieco inaczej po 12 tygodniu ciąży – wtedy niezbędna jest zgoda lekarza, natomiast po 18 tygodniu ciąży – absolutnie nie można jej przerwać, chyba że zaistnieją medyczne wskazania. Aborcja w Norwegii jest darmowa dla każdej mieszkanki tego kraju.
Malta
Malta – podobnie jak Polska – ma jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji. To właściwie jedyny kraj w całej Unii Europejskiej, w którym aborcja jest całkowicie nielegalna. Nawet w sytuacji, gdy ciąża pochodzi z gwałtu, kazirodztwa, wykryto wady płodu lub ciąża stanowi zagrożenia dla kobiety – aborcja jest zakazana, a za jej wykonanie grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności! Czy to więc oznacza, że Maltanki nie decydują się na aborcję? Absolutnie nie! Statystyki pokazują jednoznacznie, że obywatelki Malty wykonują tak samo często aborcje, jak inne Europejki. Nie mogą wykonywać ich w swoim kraju, aczkolwiek mają inne rozwiązanie – wyjeżdżają do innego państwa i tam wykonują legalną aborcję.