Prawidłowe żywienie dzieci – jak nabrać dobrych nawyków? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Prawidłowe żywienie dzieci – jak nabrać dobrych nawyków?

19 grudnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Sposób żywienia dzieci ma ogromny wpływ na to, jak będzie się rozwijało w przyszłości oraz na stan zdrowia w wieku dorosłym. Dlatego warto kształtować dobre nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat, a unikać tych złych. Jakimi zasadami należy się kierować przy wybieraniu żywności oraz komponowaniu posiłków dla najmłodszych?

Portrait of happy baby

Od pierwszej łyżeczki

Dobre nawyki żywieniowe wprowadzane od samego początku, przestrzeganie i co również ważne stosowanie ich także przez rodziców, jest gwarancją zdrowego rozwoju dziecka. Przede wszystkim należy wyznaczyć zasady odnośnie ilości posiłków, rodzajów przekąsek pomiędzy nimi oraz dawać dziecku przykład. Od początku należy wprowadzić 4 lub 5 posiłków dziennie. Rozmiar porcji oraz skład powinien być uzależniony od wieku dziecka i być zgodny z piramidą żywieniową i aktualnym schematem rozszerzania diety dziecka. Schemat taki i porady odnośnie prawidłowego żywienia dzieci znajdziemy w serwisie zdrowystartwprzyszlosc.pl.

Zdrowe podjadanie i przekąski

Każdy rodzic wie, że podjadanie między posiłkami jest niezdrowe. Należy je eliminować, a na pewno ograniczać do minimum. Jeśli jednak dziecko odczuwa głód pomiędzy posiłkami, warto wyrobić w nim nawyk sięgania po niskokaloryczne i zdrowe przekąski, jak kawałki warzyw i owoce. Często sprawdza się słodka marchewka pokrojona w słupki lub podana w całości, jak również jabłko, które zawsze można mieć pod ręką.

Picie bez cukru, jedzenie bez soli

Nikogo z dorosłych nie trzeba przekonywać do słuszności podawania zwykłej, czystej wody bez dodatków smakowych. Dzieci natomiast należy zachęcać do jej picia. Dlatego w koszyku zakupowym nie powinny znaleźć się na pewno kolorowe i słodkie napoje, które są bardziej atrakcyjne dla dziecka. Cukier nie powinien też gościć w daniach. Podawanie dosładzanych lub dosalanych dań przyzwyczaja dziecko do tych smaków, lecz zupełnie niepotrzebnie. Jeśli od początku podajemy bardziej naturalne smaki, wtedy dzieci chętniej je zjadają w późniejszym wieku, a nadmiar soli lub cukru po prostu im nie smakuje.

Sposoby na dobre nawyki

Przekonanie dziecka do zdrowego odżywiania się jest często trudne, jeśli nabrało złych nawyków. Warto jednak próbować. Dobrym sposobem jest dopuszczenie malucha do pomagania w przygotowaniu posiłku. Dla młodszych bardziej atrakcyjne są wesołe potrawy, uśmiech z warzyw na kanapce, postać utworzona na talerzu, czy łódka z owocowego deseru. Prawidłowe żywienie dzieci zależy w dużej mierze od rodziców i sposobu, w jaki oni sami się odżywiają.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Prawidłowe żywienie dzieci – jak nabrać dobrych nawyków?

  1. avatar stellina pisze:

    Po pierwsze od początku nie uczyc dziecka, że cukier musi by we wszystkich potrawach! Słyszałam o mamach, które dosładzały dzieciom soki owocowe! :O za to wprowadzać ekologiczne jedzonko, dużo ruchu na świezym powietrzu i do tego mnóstwo miłosci :D

  2. avatar Katarzyna pisze:

    Prawidłowe żywienie ma wpływ na rozwój dzieciątka już od chwili poczęcia. Kobieta jeszcze przed planowaną ciążą powinna odpowiednio się do niej przygotować.Dostarczyć odpowiednich składników odżywczych do prawidłowego rozwoju płodu. Takich jak chociażby kwas foliowy na samym początku ciąży. Kobiety ,które karmią dziecko też powinny pamiętać żeby dobrze się odżywiać. Nie można też zapominać o Vita D bo ta witamina ma wpływ na prawidłowy rozwój tkanki kostnej. Starajmy się też zeby dziecko nie jadło zbyt dużo słodyczy bo może doprowadzić do próchnicy.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurs na technika usług fryzjerskich…
Jak będą Ci potrzebne jakieś szkolenia, to polecam INOAR. Współpracują zarówno z nowicjuszami...
studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...