Prawidłowe nawadnianie organizmu w trakcie ciąży
Odpowiednie żywienie w ciąży odgrywa niezwykle ważną rolę, o czym pewnie słyszałaś wielokrotnie. Jednak rzadziej poruszaną, a równie istotną kwestią jest nawadnianie organizmu. W trakcie ciąży wzrasta bowiem zapotrzebowanie na płyny. Ile ich pić i po jakie sięgać? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Zwiększone zapotrzebowanie na płyny w czasie ciąży wynika ze wzrostu objętości krążącej krwi, rozwoju tkanek płodowych oraz zwiększonej masy narządów kobiety. Woda z układu krążenia matki przenika przez łożysko, aby zapewnić dorastającemu w łonie dziecku odpowiednie warunki. Co więcej, wiele ciążowych dolegliwości można złagodzić właśnie dzięki wypijaniu odpowiedniej ilości płynów.
Czym nawadniać organizm w trakcie ciąży?
Zdrowe żywienie w ciąży zapewni ci pewną ilości wody, która znajduje się w różnych produktach, przede wszystkim warzywach i owocach. Jednak to za mało, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Oprócz tego konieczne jest picie płynów. Wśród nich najbardziej zalecana przez specjalistów jest niegazowana woda. Ponadto możesz napić się naturalnego soku bez cukru, mleka, maślanki, kefiru. Co z herbatami? Najczęściej zalecana dla kobiet w ciąży jest herbata czerwona, owocowa, a także herbatki ziołowe, jednak tylko te z listy bezpiecznych dla przyszłych mam (np. herbatka imbirowa lub z mięty pieprzowej).
Jakie napoje należy ograniczać w trakcie ciąży?
Napojem, który w kontekście ciąży wzbudza mnóstwo kontrowersji, jest kawa. Możemy spotkać się zarówno z doniesieniami, że picie kawy ma negatywny wpływ na rozwój płodu, jak i informacjami, że jest dla niego neutralna. Specjaliści wciąż jednak zalecają ograniczenie kawy w ciąży. Filiżanka słabego naparu dziennie nie powinna wyrządzić dziecku krzywdy, jednak dla bezpieczeństwa zrezygnuj z picia większych ilości. Kawę najlepiej wypij po posiłku i z dodatkiem mleka. Podobne zasady dotyczą herbat zawierających kofeinę, czyli czarnej, białej, zielonej. Jeśli je lubisz, możesz wypić 2 szklanki słabego naparu dziennie. W przypadku, gdy do tej pory często wspomagałaś się napojami kofeinowymi i trudno ci z nich zrezygnować, w zastępstwie możesz pić kawę zbożową lub z cykorii.
Jakich jeszcze napojów lepiej unikać? Jak wiesz, żywienie w ciąży powinno być oparte na produktach naturalnych, co dotyczy także napojów. Omijaj więc szerokim łukiem napoje wysokosłodzone, zawierające sztuczne barwniki, gazowane, energetyzujące.
Ile płynów powinna spożywać przyszła mama?
Zapotrzebowanie na płyny zależy od wielu różnych czynników. Na przykład stopnia twojej aktywności fizycznej, masy ciała czy ilości tkanki tłuszczowej. Średnio zaleca się 2-2,5 litra płynów dziennie. Jeśli będziesz tego przestrzegać, na pewno odczujesz korzyści. Picie odpowiedniej ilości płynów zmniejsza ryzyko nudności, wymiotów, zaparć, wpływa także korzystnie na stan skóry. W dalszej perspektywie zapobiega też rozwojowi kamicy układu moczowego.
Teraz, kiedy już wiesz, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów w czasie ciąży, z pewnością będziesz pamiętać o nawadnianiu organizmu w ciągu dnia. Prawidłowe nawodnienie przyniesie korzyści zarówno tobie, jak i dziecku.
Piśmiennictwo:
1. Świątkowska D. Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka Klinika Położnictwa i Ginekologii. http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf. Data dostępu: 7.11.2018.
2. Herbs And Pregnancy. http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/herbs-and-pregnancy/. Data dostępu: 7.11.2018.