Powojnik nazywany jest królową pnączy. Jak wykorzystać jego piękno w ogrodzie?
Powojniki to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Te piękne pnącza, kwitnące w zależności od odmiany od marca do października wytwarzają masę kwiatów o różnych kształtach i kolorach. To przepiękna roślina na słoneczne rabaty, pergole, płoty, pnie dużych drzew, drabinki i ściany. Uwielbiam te rośliny za ogromne, efektowne i przepięknie nasycone kwiaty, które cieszą mnie rok po roku. Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę elegancji do swojego ogrodu koniecznie poznaj powojniki.
Powojniki – kwiaty które zachwycają
Powojniki uprawia się dla kwiatów, warto więc wybrać taki, który najbardziej się nam podoba i dobrze komponuje się z resztą ogrodu. W moim ogrodzie powojnik wisi bujnie na balustradzie prowadzącej do drzwi, emanując urokiem i obnosząc się z ogromnymi, głęboko fioletowymi kwiatami. Większość gatunków powojników kwitnie dwukrotnie, ponieważ wiele z nich wytwarza burzę kwiatów późną wiosną/wczesnym latem, a kolejną późnym latem lub późnym latem i jesienią. Inne odmiany kwitną wczesną wiosną. Większość powojników najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości światła słonecznego jest niezbędne do wytworzenia kwiatów. Powojniki tolerują różne rodzaje gleby, ale najlepiej rosną na głębokiej, żyznej, wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie.
Powojniki są szeroko sprzedawane w centrach ogrodniczych i można je zamówić wysyłkowo w wielu szkółkach, w tym w niektórych, które specjalizują się w tych roślinach. Standardowa forma kwiatu powojnika to duży kwiat z sześcioma lub siedmioma płatkami wielkości talerzyka deserowego. Kolory wahają się od białego do czerwonego, lawendowego do ciemnofioletowego, a jest nawet kilka odmian żółtych. Najlepszy czas na sadzenie powojników to wczesna wiosna lub jesień. Nowo posadzony powojnik potrzebuje trochę czasu, aby się zadomowić. Osiągnięcie pełnego rozmiaru kwitnienia może zająć dwa lub trzy sezony wegetacyjne.
Powojniki – gdzie można posadzić?
Powojnik nazywany jest królową pnączy. Ta beztroska bylina ma pnące pędy, które z radością wspinają się po kratach, altanach i innych roślinach, tworząc gobelin w zimnych ale mocnych kolorach. Znane ze swoich efektownych kwiatów, od delikatnych pasteli po odważne, żywe odcienie, powojniki można więc wykorzystać na wiele sposobów, aby upiększyć każdą przestrzeń ogrodową. To także piękny i praktyczny wybór do tworzenia naturalnych ekranów zapewniających prywatność na małych ogródkach działkowych. Dzięki bujnym liściom i oszałamiającym kwiatom te wytrzymałe rośliny pnące stanowią eleganckie rozwiązanie w przydomowych altankach i tworzą gęstą, pionową barierę przed niechcianymi widokami.
Powojniki jako długowieczne, wieloletnie pnącza odgrywają ważną rolę w każdym eleganckim ogrodzie kwiatowym. Osobiście najbardziej podobają mi się powojniki na pergolach, jednak jest wiele innych miejsc, w których warto rozważyć sadzenie powojników. Te pnącza przepięknie mogą się prezentować posadzone przy ścianie (ale nie pod nawisem, gdzie nie będzie padać deszcz), na płocie (najbardziej lubią siatkę drucianą), w pobliżu pnia drzewa (dla łatwego podparcia), w kompozycji z inną winoroślą (np. różą pnącą), wzdłuż kamiennej ściany, na wolnostojącej kratce, wokół latarni lub skrzynki na listy (wraz z siatką drucianą) lub w pojemniku (donicy, skrzynce). Najczęściej powojnik jest jednak ozdobą altany lub pergoli. Zapewnienie odpowiedniego rodzaju wsparcia od samego początku pomaga roślinie dobrze wyglądać i dobrze rosnąć. Pielęgnacja powojników jest minimalna, z wyjątkiem podlewania. Należy je podlewać raz tygodniowo, a w czasie suszy nieco częściej. Stały poziom wilgoci jest niezbędny do rozwoju i utrzymania zdrowego, solidnego systemu korzeniowego.
Łatwo jest zakochać się w powojnikach i fajnie jest znaleźć nowe sposoby wykorzystania ich w ogrodach. Kwiaciarnie odkryły, że powojniki nadają się też na kwiaty cięte. Długość powojnika w połączeniu z innymi kwiatami i liśćmi ogrodowymi może zamienić zwykły letni bukiet w bukiet spektakularny.