Bezpieczne powiększanie piersi – rodzaje implantów i porady eksperta
Implanty piersi służą przede wszystkim do powiększania biustu, ale mogą też poprawić jego kształt lub skorygować różnicę między piersiami. Nie ulega wątpliwości, że dziś zabieg ten jest jednym z najbardziej zabiegów chirurgii estetycznej. Powiększanie piersi należy do najbardziej popularnych i najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych na świecie. Ponad 80 proc. kobiet decydujących się na zabieg stanowią pacjentki między 20 a 50 rokiem życia.
Choć jeśli chodzi o wiek, zabieg nie ma ograniczeń. – Mieliśmy pacjentkę, która ukończyła 60 lat, po prostu jej marzeniem był piękny biust – mówi dr Katarzyna Ostrowska-Clark ze szczecińskiego Gabinetu Medimel. Decyzja o przystąpieniu do operacji najczęściej wynika z potrzeb wewnętrznych kobiety – poprawa naturalnego wyglądu, poprawa kształtu piersi po ciąży, usunięcie asymetrii czy wad wrodzonych. – Obserwuję pacjentki, które pojawiają się w moim gabinecie jako szare gąski, a wychodzą jako piękne łabędzie – dodaje dr Katarzyna Ostrowska-Clark. – Najważniejsze jest, aby kobieta przed podjęciem decyzji dokładnie się zastanowiła nad tym co chce zrobić. Zabieg powiększenia biustu musi wynikać z jej chęci lub potrzeb. To nie może być impuls wywołany emocjami lub cudza zachcianka.
Obecnie najczęściej stosowanymi implantami są implanty silikonowe. Wybór rodzaju, kształtu i producenta implantu zawsz leży po stronie pacjentki, lekarz może tylko doradzić. – W gabinecie Medimel najczęściej stosujemy silikonowe implanty firmy Motiva – wyjaśnia dr Katarzyna Ostrowska-Clark. – To zupełnie nowa technologia. Składają się ze specjalistycznej powłoki zewnętrznej, wykonanej w nanotechnologii oraz żelu. W dotyku są bardzo miękkie i przypominają naturalną pierś. Ponadto stworzono je w oparciu o nowoczesną technologię zabezpieczeń, która pozwala na odczytanie unikalnej numeracji w dowolnym miejscu i czasie przez lekarza przy zastosowaniu dedykowanego czytnika. Posiadają również system BluSeal, stanowiący wskaźnik kolorystyczny, który pozwala się upewnić, że istnieje bariera zapobiegająca rozprzestrzenianiu się żelu, w razie gdyby z implantem coś się wydarzyło.
Dobór rozmiaru i kształtu jest ustalany podczas indywidualnej konsultacji. Po uzyskaniu dokładnych wymiarów pacjentki, proponuje się najlepszą dla jej figury wielkość implantów. Biust średnio można powiększyć o dwa rozmiary. Przed zabiegiem, pacjentka ma możliwość przymierzenia sizerów zewnętrznych, dzięki którym można wykonać symulację przedstawiającą wygląd po zabiegu. Obecnie Motiva proponuje trzy rodzaje żelu, które zapewniają trzy różne rodzaje kształtów implantów. Skupiony żel sprawia, że pierś nabiera okrągłego kształtu. Zbilansowany żel uwypukla dolną część piersi i nadaje jej naturalny wygląd. Elastyczny i miękki odwzorowuje naturalny kształt piersi. Dzięki temu żelowi implanty są na tyle plastyczne ,że możliwe jest ich włożenie poprzez nacięcie wielkości jedynie ok. 3cm.
Przed przystąpieniem do operacji niezbędne jest wykonanie USG lub mammografii w przypadku pacjentek powyżej 40 roku życia. Do tego podstawowe badania krwi. Najważniejsze, aby wykluczyć wszelkie zamiany nowotworowe. Lekarz zawsze przekazuje pacjentce szczegółową listę badań.
Powiększanie piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. – Pacjentka jest uśpiona płytko i oddycha samodzielnie – wyjaśnia dr Katarzyna Ostrowska-Clark. – Implant umieszczany jest bezpośrednio pod mięśniem. Nadaje to naturalny kształt piersi. Pozwala także na karmienie piersią w przypadku urodzenia dziecka. Najczęściej stosujemy cięcie wokół otoczki bądź w fałdzie podpiersiowym lub też pod pachą. Dzięki temu blizna po operacji jest praktycznie niewidoczna.
Co istotne operacja nie musi być bolesna. Nasz zaprzyjaźniony anestezjolog dr Tomasz Nikodemski opracował sposób blokady opłucnowej, który sprawia, że pacjentki nie odczuwają tak silnych dolegliwości bólowych, jak było to do tej pory – wyjaśnia dr Katarzyna Ostrowska-Clark. Dzięki temu ból tworzy się dużo wolniej i nie narasta po wybudzeniu z narkozy. Nasze pacjentki już dobę po zabiegu są samodzielne. Mogą umyć włosy, zaparzyć herbatę czy ukroić kromkę chleba. Nie polecam żadnych przyśpieszaczy gojenia, jeśli pacjentka jest silna i zdrowa, organizm doskonale sobie ze wszystkim poradzi.