Przepisów na świąteczne potrawy jest tyle, ile domów. Prawie każda gospodyni ma swoje sprawdzone, często rodzinne receptury, które zmieniają potrawy w te prawdziwie domowe, świąteczne, najwspanialsze… Wydawnictwo Zielona Sowa proponuje nam poradnik z serii „Kuchnia polska na wszystkie okazje” poświęcony właśnie takim sprawdzonym, domowym przepisom pt.: „Potrawy wigilijne”. To jeden z tytułów serii, która ma liczyć 12 poradników. Naszym zdaniem – wspaniałe książki do domowej kuchennej biblioteczki i ciekawy pomysł na prezent.
Dzisiaj prezentujemy kilka wybranych przepisów z książki „Potrawy wigilijne”. Jak widzicie w książce znajdujemy nie tylko ciekawe i naprawdę smaczne receptury, ale także przepiękne zdjęcia, które sprawiają, że na sam widok ślinka napływa do ust. Wydanie poradników zasługuje na najwyższe zachwyty, tym bardziej, jest nam przyjemnie polecać je na łamach naszego portalu. A czas na wypróbowanie tych przepisów, jest jak najbardziej odpowiedni…
Barszcz z uszkami
Składniki:
Barszcz:
– 500 ml kwasu buraczanego
– 50 g grzybów suszonych
– 500 g buraków
– pietruszka
– 1/2 selera
– cebula
– liść laurowy
– ziele angielskie
– ząbek czosnku
– sól
– pieprz
– cukier
Uszka:
– 30 g grzybów suszonych (prawdzibki, podgrzybki)
– cebula
– łyżka bułki tartej
– 100 g mąki
– żółtko (niekoniecznie)
– 2 łyżki masła (lub oleju)
– sól, pieprz
Przygotowanie:
Barszcz: Grzyby opłucz, mocz 2 godziny w litrze wody, a następnie ugotuj w tej samej wodzie. Wywar przecedź. Buraki, pietruszkę i selera obierz, opłucz i pokrój w kostkę. Zalej wywarem grzybowym, dodaj pół litra wody, przyprawy i gotuj godzinę. Barszcz przecedź, dodaj kwas buraczany, dopraw solą, pieprzem i cukrem i zagotuj.
Uszka: Ugotuj grzyby, bardzo drobno pokrój i podsmaż na maśle z równie drobno pokrojoną cebulką. Wymieszaj dokładnie z bułką tartą, dopraw solą i pieprzem. zagnieć ciasto z mąki, szczypty soli i ciepłej wody. Jeśli boisz się, że uszka będą się rozpadać, możesz dodać żółtko. Ciasto cienko rozwałkuj, wycinaj małe kwadraciki, nakładaj masę grzybową. Złóż po przekątnej, zlep brzegi, a następnie dwa rogi u podstawy trójkąta. Ugotuj w dużej ilości osolonej wody.
Kapusta z grzybami i śliwkami
Składniki:
– 700 g kapusty kiszonej
– 50 g suszonych grzybów (borowików lub podgrzybków)
– 150 g śliwek bez pestek
– liść laurowy
– cebula
– 5 łyżek oleju
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
Grzyby mocz co najmniej 2 godziny w 300 ml wody. Następnie wyjmij i wypłucz. Pokrój w paski i włóż z powrotem do wody, w której się moczyły, przecedzonej przez gęste sito. Gotuj 25 minut. Kapustę zalej 250 ml wody, dodaj liść laurowy oraz połowę oleju i gotuj na małym ogniu. Po godzinie dodaj grzyby wraz z wywarem, posiekaną cebulę, zarumienioną na pozostałym oleju, oraz opłukane i pokrojone w paski śliwki. Gotuj pół godziny. Dopraw solą i pieprzem.
Ryba po grecku
Składniki:
– 2 kg filetów z mintaja
– 3 jajka
– szklanka bułki tartej
– sól
– mały seler
– pietruszka
– 3 marchewki
– 3 cebule
– 2 łyżki keczupu
– 3 łyżki koncentratu pomidorowego
– oliwa
– vegeta
– papryka mielona
– sól, pieprz
Przygotowanie:
Rybę rozmroź i osusz papierowym ręcznikiem. Panieruj w bułce tartej, usmaż. Warzywa obierz, umyj i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Ugotuj je w małej ilości wody ze szczyptą soli. Cebule pokrój w cienkie plasterki i zeszklij na oliwie. Dodaj do warzyw i gotuj dalej mniej więcej kwadrans. Dodaj keczup i koncentrat pomidorowy. Przypraw vegetą, pieprzem i papryką. Rybę układaj w salaterce warstwami, zalewając wywarem z warzywami. Podawaj na ciepło lub schłodzoną w lodówce.
Grzyby suszone w cieście
Składniki:
– 150 g kapeluszy suszonych grzybów
– 500 ml mleka
– 200 g mąki
– 2 jajka
– 4 łyżki oleju
– cukier
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
Grzyby umyj, zalej mlekiem i 500 ml wody. Odstaw na godzinę. Odlej 200 ml mleka i zachowaj. Grzyby gotuj w pozostałym mleku, aż cały płyn odparuje. Odlane mleko wymieszaj z mąką i jajkami. Ciasto posól i dodaj szczyptę cukru. Wymieszaj i odstaw na 15 minut. Ugotowane grzyby zanurzaj w cieście i smaż na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Oprósz odrobiną pieprzu i podawaj.
Śledzie w sosie śliwkowym
Składniki:
– 8 filetów śledziowych
– szklanka mleka
– garść migdałów
– 300 g suszonych śliwek
– 1/3 szklanki oleju
– 2 łyżki soku z cytryny
– 4 gałązki natki pietruszki
– cukier, sól
Przygotowanie:
Filety mocz 3 godziny w mleku. Osącz, zawiń w ruloniki, a mleko wylej. Migdały sparz, zdejmij z nich skórkę i posiekaj blenderem. Śliwki mocz 2 godziny w 1/2 szklanki ciepłej wody, a następnie gotuj na małym ogniu około 30 minut do chwili, aż się rozpadną. Masę ze śliwek przetrzyj przez sito, dodaj olej i migdały. Wymieszaj, przypraw cukrem, solą i sokiem z cytryny. Ruloniki ze śledzi przełóż na półmisek. Podawaj je polane sosem śliwkowym i udekorowane natką pietruszki.
W książce znajdziemy przepisy na ryby, np. karp w galarecie, karp po polsku, karp zapiekany w śmietanie, łosoś w cieście francuskim, pstrąg z migdałami, szczupak pieczony i śledzie (z sosem cebulowym, z rodzynkami, w sosie śliwkowym) oraz pierogi, kulebiaka, paszteciki, kluski z makiem, a także zupy: barszcz z uszkami, zupa grzybowa z łazankami, zupa rybna z pulpetami, zupa migdałowa. Mamy tu także przepisy na słodycze, desery i ciasta, jak np.: łamańce z makiem, kutia, kisiel żurawinowy, piernik, pierniczki, makowiec, keks, sernik, a nawet kompot wigilijny. Jednym słowem – ogromny wybór przepisów zebranych tematycznie i takich, które urzekają prostotą, a zarazem wytwornością smaku.
Nota od Wydawcy:
Seria 12 książek zawierających najlepsze przepisy kuchni polskiej pogrupowane tematycznie.
Kuchnia polska – Potrawy wigilijne
Data wydania: 2013
EAN: 9788378956464
Format: 235×220
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 60
Cena: 8,99 zł
Wydawnictwo: Zielona Sowa