Potówki są najczęściej spotykanym schorzeniem gruczołów potowych. Przyczyną ich powstawania jest duża wilgotność otoczenia i wysoka temperatura. W wyniku wzmożonego pocenia i utrudnionego wydzielania potu na ciele tworzą się małe pęcherzyki.
Ze względu na głębokość, na jakiej umiejscowiony jest pęcherzyk wyróżniamy potówki pospolite, czerwone oraz głębokie. Najczęściej występują potówki pospolite oraz czerwone. Nie są one groźne dla zdrowia, jednak stanowią poważny problem natury estetycznej. Bardzo często z potówkami do czynienia mają młode, niedoświadczone w opiece nad maluszkiem mamy. Czerwone krostki, będące efektem przegrzania pojawiają się u niemowląt najczęściej w fałdkach, zagięciach skórnych, a czasem nawet na twarzy. Co jednak gdy problem dotyczy osoby dorosłej?
W przypadku dorosłych najczęstszym powodem występowania potówek jest środowisko pracy. Zbyt duża wilgotność i temperatura w miejscu pracy przyczyniają się do powstawania tych nieestetycznych wyprysków skórnych. Potówki czerwone oprócz nieestetycznego wyglądu mogą także wywoływać pieczenie. Jeśli dojdzie do rozwoju stanu zapalnego mamy do czynienia z potówkami głębokimi, których obecność na skórze wiąże się z wieloma przykrymi objawami. O ile z potówkami pospolitymi i czerwonymi najczęściej poradzimy sobie bez pomocy lekarza, eliminując przyczynę ich powstawania, o tyle potówki głębokie, wiążące się z zakażeniem bakteryjnym wymagają zastosowania środków farmakologicznych. W ekstremalnych przypadkach może dojść do powstania bolesnych ropni podskórnych, które wymagać mogą interwencji chirurgicznej.
Aby uniknąć potówek należy zawsze ubierać się stosownie do temperatury otoczenia, unikać sztucznych tkanin,a w szczególności obcisłych strojów. Podczas gorących dni warto stosować wodę w sprayu aby nie dopuścić do przegrzania skóry.
Jak poradzić sobie z potówkami? Potówki pospolite zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach od wyeliminowania przyczyny ich powstawania. Krostki ulegają wysuszeniu i złuszczeniu. Znacznie bardziej dokuczliwe mogą okazać się potówki czerwone, które potrafią utrzymywać się na skórze od kilku dni do kilku tygodni. W takiej sytuacji skuteczną pomocą w ich zwalczeniu może okazać się maść z antybiotykiem, przepisana przez dermatologa. Krostki możemy przemywać spirytusem. Wskazane jest miejscowe stosowanie zasypek z mentolem. Pomocne mogą okazać się także kąpiele w naparze z rumianku oraz z dodatkiem
radziła Kosmetyczka Gdańsk
Zobacz również:
- Czy słońce niszczy skórę?
- Czy robić peeling latem
- Zasady bezpiecznego opalania
- Słońce a starzenie się skóry