Dzień Dziecka został oficjalnie ustanowiony w roku 1924 na mocy tzw. ustawy genewskiej, była to pierwsza Deklaracja Praw Dziecka, którą zatwierdziła Liga Narodów.
Obecnie Dzień Dziecka (podobnie zresztą jak Dzień Matki czy Dzień Ojca) obchodzony jest w sposób szczególny. Właśnie w tym dniu dorośli starają się spędzić jak najwięcej czasu z dzieckiem i poświęcić mu całkowicie swoją uwagę. Dodatkowo chcą za wszelką cenę sprawić dziecku przyjemność i czynią to, wręczając mu prezent.
Upominek dla dziecka (wbrew pozorom) nie jest rzeczą łatwą do kupienia. W końcu prezent dla dziewczynki powinien być całkowicie odmienny niż prezent dla chłopca. Dodatkowo, każde dziecko jest inne – interesują go inne sprawy i cieszą inne wydarzenia. Aby sprawić dziecku prawdziwą przyjemność, trzeba dużo wcześniej zastanowić się, jak spędzić to święto. Jedną z najmodniejszych propozycji ostatnich lat jest urządzenie przyjęcia dla dzieci, które sprawi radość nie tylko swojej pociesze, ale także wszystkim innym zaproszonym milusińskim.
Pomysłowe upominki dla dzieci
Wybrać prezent dla dziecka to nie lada sztuka. Dzieci to najbardziej wymagające osoby – jeśli coś im się nie podoba, nie znają litości.
1 czerwca w Polsce to dzień wyjątkowy, właśnie wtedy swoje święto obchodzą wszystkie dzieci. Czego oczekują w tym dniu? Pragną przede wszystkim odrobiny zainteresowania ze strony zwykle zapracowanych rodziców. Chcą chociaż w ten jeden dzień w roku poczuć się ważne i wyjątkowe. Chcą móc porozmawiać ze swoimi ukochanymi rodzicami. Chcą wreszcie miło i radośnie spędzić czas.
Prezent, który nigdy nie zawiedzie oczekiwań dziecka to z pewnością wspólna wycieczka do zoo lub wesołego miasteczka. Jeśli natomiast mowa o materialnym prezencie to wszystkie dzieci uwielbiają zabawki. Tutaj trzeba jednak uważać – prezenty dla chłopców znacznie bowiem różnią się od prezentów dla dziewczynek. Dziewczynki lubią inne rzeczy niż chłopcy, ucieszą się więc z innego upominku. Dziewczynkom wystarczy podarować lalkę (zwykle lalkę barbie lub lalkę, która płacze, pije i siusia), maskotkę, gumę do skakania lub grę planszową. Chłopcy natomiast najbardziej ucieszą się z nowej piłki (czy to do gry w piłkę nożną, czy to gry w koszykówkę), modelu do składania, latawca lub gry komputerowej.
Prezenty dla dzieci to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, niektórzy idą jednak na łatwiznę, kupując swojemu dziecku słodycze (prezent, który zawsze wywoła uśmiech na ustach malucha). Dobrym prezentem jest również książka, dzięki której dziecko nie tylko przyjemnie spędzi czas, ale też czegoś się nauczy.
Tak naprawdę prezent na Dzień Dziecka zależny jest od wieku dziecka. Wiadomo przecież, że co innego spodoba się dziecku w wieku lat 7, co innego natomiast nastolatkowi. Rodzice zawsze starają się sprawić, aby w jakiś sposób uczcić 1 czerwca, niezależnie od wieku swojej pociechy, nawet „dzieci” w wieku 40 czy 50 lat dla swoich rodziców na zawsze pozostaną „dziećmi”.
Jak spędzić dzień dziecka ?
Jak spędzić wyjątkowy Dzień Dziecka, który na zawsze zapadnie w pamięci dziecka? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, ponieważ każde dziecko jest inne, każde więc marzy o innym sposobie spędzenia swego wyjątkowego święta. Jedne dzieci chcą wyruszyć z rodzicami na wycieczkę do wesołego miasteczka, inne chcą zasmakować trochę przygody, wybierając się do zoo, gdzie czeka na nie mnóstwo ciekawych zwierząt, jeszcze inne chcą po porostu pójść na spacer do parku i tam pobawić się z rodzicami. Wszystkie przytoczone propozycje odnoszą się jednak do młodszych dzieci, nieco starsi milusińscy mają odmienne potrzeby. Najlepiej gdyby rodzice zniknęli z ich horyzontu, pozostawiając za to im wolną rękę (a dodatkowo mieszkanie i trochę pieniędzy).
Coraz częściej dorośli organizują dla swoich młodszych pociech kinderparty, czyli imprezy dla dzieci z okolicy. Po co to robią i jak zwykle wygląda taka dziecięca zabawa? Otóż dzięki przyjęciu z okazji Dnia Dziecka można pokazać, że dziecko jest niezwykle ważne, a dodatkowo, zapraszając dzieci z najbliższej okolicy, można zapoznać swojego malucha z innymi dziećmi, dzięki czemu ma ono szansę nawiązać nowe znajomości, a może nawet i przyjaźnie. Takie przyjęcie ma zwykle temat przewodni, wokół którego wszystko się kręci, zarówno dekoracje, potrawy, zabawy oraz same stroje dzieci. Zapraszani są specjalni goście, którzy mają umilić czas gościom, natomiast wszystkie dzieci otrzymują prezenty.
5 zasad udanego kinderbalu
- Na imprezę zaproś rówieśników swoich dzieci. Jeśli między twoimi pociechami jest duża różnica wieku, zorganizuj dwie grupy (i co najmniej dwoje dorosłych do opieki).
- Pamiętaj, że dzieci nie może być zbyt dużo. Najlepiej trzymać się zasady „wiek dziecka plus dwa równa się idealna liczba gości”. Jeśli więc np. twoja córeczka ma 5 lat, zaproś maksymalnie siedmioro dzieci.
- Przygotuj jeden pokój do zabawy. Wynieś łatwo tłukące się przedmioty oraz kwiatki doniczkowe stojące na podłodze czy niskim stoliku. Jeśli przewidujesz tańce lub zabawy ruchowe, usuń też krzesła i fotele, a do siedzenia rozłóż na podłodze poduszki.
- Dowiedz się, czy któreś z zaproszonych dzieci musi mieć (z powodu alergii) specjalną dietę np. bezglutenową czy bezmleczną i zawczasu przygotuj dla niego smakołyki.
- Kup plastikowe naczynia (kubki, talerzyki, łyżeczki), dzięki temu zabawa będzie całkowicie bezpieczna.
KIEDY ŚWIECI SŁOŃCE – zabawy na świeżym powietrzu:
1. Królewskie kręgle
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 2 lat.
Co jest potrzebne: plastikowe butelki (np. po wodzie mineralnej, litrowe lub półtoralitrowe, najlepiej tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek z piaskownicy.
Jak się bawić: napełnij butelki wodą lub piaskiem, żeby były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw kręgle na planie trójkąta (wierzchołek kierowany w stronę graczy). Narysuj kredą linię, na której ustawia się gracz. Nie powinna być zbyt oddalona od butelek, by dziecko miało szansę w nie trafić. Dla siebie możesz wyznaczyć drugą, dalej położoną. Jeśli gracie na trawniku, wytycz linie sznurkiem. Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli.
2. Królowa pszczół i żaba
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 2 lat.
Co jest potrzebne: kreda.
Jak się bawić:na chodniku lub asfaltowej parkowej dróżce narysuj kółka w takich odstępach, by maluch miał szansę przeskoczyć z jednego na drugie. Umawiacie się, że jesteście pszczółkami: dziecko to pszczoła królowa, a wy – szeregowe robotnice. Możecie przelatywać z kwiatka na kwiatek (czyli z kółka na kółko), bo tam pszczółki są bezpieczne – wokół kwiatków czyha na nie wielka zielona żaba. Potem możecie wymyślić inną królewską historię. A może pokażecie maluchowi, jak kiedyś grało się w klasy?
3. Jej wysokość puszcza bańki
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 12. miesiąca.
Co jest potrzebne: płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą lub według przepisu dla profesjonalistów: 1 litr wody + 2 lub 3 łyżki płynu do mycia naczyń + 1 łyżeczka gliceryny, którą można kupić w aptece), słomki i plastikowe kubeczki.
Jak się bawić: Jedna osoba puszcza, a druga rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha – to zabawa dla dzieci, u których istnieje ryzyko, że wciągną płyn do ust. Dla starszych ogłoś konkurs: kto puści najwięcej baniek. Propozycja dla ambitnych to megabańki. Słomkę trzeba zastąpić np. rurką po papierze toaletowym lub kuchennym ręczniku. Zadanie nie jest proste.
Propozycje zabaw zostały zaczerpnięte ze zródła :
www.polki.pl oraz www.dziendziecka.com.pl
dodała: _LENA_